Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

ZUS rozpoczął wysyłkę deklaracji PIT za 2024 rok

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę około 10,4 miliona deklaracji podatkowych PIT za rok 2024. Formularze trafią do wszystkich osób, które w ubiegłym roku pobierały świadczenia wypłacane przez ZUS. Wysyłka deklaracji potrwa do końca lutego.
Reklama włączenie społeczne
ZUS rozpoczął wysyłkę deklaracji PIT za 2024 rok


- Co roku, na przełomie stycznia i lutego ZUS rozpoczyna wysyłkę deklaracji PIT-40A, PIT-11A oraz PIT-11. Podobnie jak w ubiegłym roku, również w tym ZUS nie dokonuje rozliczenia świadczeniobiorców z nadpłatą podatku. Osoby te otrzymają formularz PIT-11A, a zwrot nadpłaty podatku będzie realizowany bezpośrednio przez urząd skarbowy. Jeśli świadczeniobiorca nie uzyskał innych dochodów i nie korzystał z odliczeń, nie ma obowiązku składania zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-36 – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie podlaskiego.

Reklama właczenie społeczne

 

Ponad 460 tysięcy emerytów i rencistów, dla których podatek jest naliczany wyłącznie od trzynastej i czternastej emerytury, otrzyma wraz z deklaracjami PIT ulotkę informacyjną oraz wniosek o niepobieranie zaliczek na podatek od dochodu do kwoty 30 tysięcy złotych (EPD-21). Złożenie tego wniosku może pomóc uniknąć nadpłaty podatku.

 

Do końca lutego ZUS wyśle deklaracje podatkowe do wszystkich, którzy w ubiegłym roku otrzymali chociaż jedno świadczenie. Spośród około 10,4 miliona wysyłanych deklaracji, zdecydowaną większość pobierała emeryci i renciści. Pozostałe formularze trafią m.in. do osób, które w ubiegłym roku pobierały zasiłki chorobowe, macierzyńskie lub opiekuńcze.

 

PIT-40A otrzymają emeryci, renciści oraz osoby, które korzystały ze świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, a także nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, pod warunkiem że pobierały te świadczenia z ZUS-u przez cały rok kalendarzowy. Dotyczy to również emerytów 
i rencistów zamieszkałych za granicą w krajach, z którymi Polska ma podpisane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, na mocy których emerytury i renty z ZUS-u są opodatkowane w Polsce.

 

PIT-11A to dokument informujący o dochodach osób, które otrzymywały świadczenia z ZUS-u inne niż wymienione wcześniej (takie jak zasiłki chorobowe czy macierzyńskie) oraz tych, które w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS-u. Deklaracje te trafią także do osób, które złożyły w ZUS-ie oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem, wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej, a także wniosek o niesporządzanie rocznego obliczenia podatku na formularzu PIT-40A.

 

PIT-11 otrzymają osoby, które w ubiegłym roku pobrały świadczenie przysługujące po zmarłej osobie, alimenty potrącone z świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób uprawnionych na podstawie wyroku sądowego lub ugody, a także należności na zaspokojenie potrzeb rodziny, w przypadku gdy między małżonkami została ustanowiona rozdzielność majątkowa.

 

ZUS przypomina, że emeryci i renciści, którzy mają prawo do odliczeń od dochodu lub podatku, powinni uwzględnić je w swoim zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36. Termin składania tych zeznań w urzędzie skarbowym upływa 30 kwietnia. Każdy emeryt i rencista ma również możliwość przekazania 1,5% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jeśli jest to ta sama organizacja, co w roku ubiegłym, świadczeniobiorca nie musi składać żadnej  dodatkowej dokumentacji. W przypadku wyboru innej organizacji, konieczne jest złożenie formularza PIT-OP w urzędzie skarbowym

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama