Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 03:10
Reklama

„Aktywni rodzice w pracy” dla powracających do pracy po urlopie spowodowanym opieką nad dzieckiem

Kiedy mama lub tata wracają do pracy po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim, a drugi rodzic jest zatrudniony, mogą skorzystać ze świadczenia „Aktywni rodzice w pracy”. Dotychczas 107 tys. rodziców złożyło wnioski o to wsparcie, obejmujące 109 tys. dzieci. W województwie podlaskim złożono 3,6 tys. wniosków dotyczących 3,7 tys. dzieci.

- Świadczenie „Aktywni rodzice w pracy” jest skierowane do pracujących zawodowo rodziców, którzy wychowują dzieci w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Dotyczy to dzieci, które nie uczęszczają do żłobka,  klubu dziecięcego ani przedszkola i nie są pod opieką dziennego opiekuna. Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, gdy opiekę nad dzieckiem przejmuje babcia lub niania, rodzice mogą skorzystać ze wsparcia „Aktywni rodzice w pracy”. Wysokość świadczenia wynosi 1500 zł miesięcznie na dziecko, a w przypadku dzieci z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności kwota ta wzrasta do 1900 zł. Rodzice otrzymują te środki na swoje rachunki bankowe i mają pełną swobodę w decydowaniu, jak zagospodarować comiesięczną kwotę - informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Gdy dziecko zacznie uczęszczać do żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub będzie pod opieką dziennego opiekuna świadczenie nie będzie przysługiwać. W takiej sytuacji rodzice zobowiązani są do złożenia nowego wniosku o przyznanie świadczenia „Aktywnie w żłobku”. 

Kiedy rodzice spełniają warunek aktywności zawodowej

Świadczenie „Aktywni rodzice w pracy” przysługuje rodzicom, opiekunom faktycznym, rodzicom zastępczym oraz osobom prowadzącym rodzinny dom dziecka, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub prowadzą własną działalność gospodarczą. Aby otrzymać to świadczenie, konieczne jest zgłoszenie do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. W związku z tym osoby, które wykonują pracę wyłącznie w ramach umowy o dzieło, nie mają prawa do tego wsparcia.

Warto podkreślić, że  świadczenie „Aktywni rodzice w pracy” przysługuje nie tylko osobom ubezpieczonym w ZUS-ie, ale także tym, którzy posiadają ubezpieczenie emerytalno-rentowe rolników, pracują w służbach mundurowych, na podstawie stosunku służbowego, a także pobierają zasiłek macierzyński, chorobowy, opiekuńczy, wyrównawczy, świadczenie rehabilitacyjne lub wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy zgodnie z Kodeksem pracy.

Minimalny poziom przychodu niezbędny do uzyskania świadczenia „Aktywni w pracy

Świadczenie przysługuje wyłącznie wtedy, gdy oboje rodzice są aktywni zawodowo. Aby je otrzymać muszą wykazać minimalny poziom przychodów, od których opłacane są składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (minimalny poziom podstawy wymiaru składki). Świadczenie przysługuje, jeśli oboje rodziców lub opiekunów osiąga przychód, którego podstawa wymiaru składek wynosi co najmniej 100 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, co stanowi tzw. warunek łączonego poziomu aktywności zawodowej. Należy jednak pamiętać, że  podstawa wynagrodzenia każdego z rodziców nie może być niższa niż 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, a w przypadku  osób prowadzących działalność gospodarczą i korzystających z preferencyjnych składek – 30 proc.

100 proc. minimalnego wynagrodzenia dla rodzica samodzielnie wychowującego dziecko

Osoby samodzielnie wychowujące dziecko nie muszą wykazywać aktywności zawodowej wykonywanej przez drugiego rodzica. W ich przypadku wymagana jest jednak podstawa składek emerytalno-rentowych, która nie może być niższa niż 100 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wniosek tylko elektronicznie

Rodzic może złożyć wniosek o przyznanie świadczenia „Aktywni rodzice w pracy” wyłącznie przez internet. Najprostszym i najszybszym sposobem ubiegania się o wsparcie jest aplikacja mobilna mZUS. Oprócz niej rodzic może skorzystać także z platformy PUE/eZUS, bankowości elektronicznej oraz portalu Emp@tia.

Tylko jedno ze świadczeń w danym miesiącu

W zależności od aktywności zawodowej rodziców oraz formy opieki nad dzieckiem, w ramach programu „Aktywny rodzic” mają oni do wyboru jedno z trzech świadczeń: „Aktywny rodzic w pracy”, „Aktywnie w żłobku” i „Aktywnie w domu”. W przypadku przyznania świadczenia z programu „Aktywny rodzic” w danym miesiącu rodzicom nie przysługuje rodzinny kapitał opiekuńczy ani dofinansowanie żłobkowe.

W ramach programu rodzice korzystać mogą z jednego świadczenia na dziecko w danym miesiącu. W zależności od sytuacji, takiej jak brak pracy, zatrudnienie, czy rozpoczęcie uczęszczania przez dziecko do przedszkola,  mają możliwość wielokrotnej zmiany rodzaju wsparcia. 

Program Aktywny Rodzic można łączyć ze świadczeniem 800 plus na dzieci.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama