Z aplikacji mZUS można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play oraz App Store.
- W ostatnich dniach odnotowano znaczący wzrost liczby pobrań oprogramowania, sięgający ok. 1 tys. do 1,5 tys. instalacji dziennie. Dzięki tak dużemu zainteresowaniu, już pół miliona osób aktywnie korzysta z aplikacji mobilnej mZUS. Zawiera ona wiele funkcji i informacji, które są niezwykle przydatne dla ubezpieczonych oraz świadczeniobiorców - informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.
Dzięki aplikacji klienci mogą w prosty i szybki sposób składać wnioski o świadczenia z programów wsparcia dla rodzin. Mogą również przeglądać szereg innych informacji, takich jak zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, okresy podlegania ubezpieczeniom, dane płatnika lub płatników składek ubezpieczonego, a także informacje o członkach rodziny zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego, pobieranych zasiłkach, emeryturach i rentach oraz zaświadczeniach lekarskich (e-ZLA).
W aplikacji mZUS można także przy pomocy kalkulatora emerytalnego wyliczyć prognozowaną kwotę emerytury oraz zarezerwować e-wizytę w ZUS - czyli wideorozmowę z pracownikiem Zakładu. Dodatkowo dostępna jest funkcja umożliwiająca połączenie się z infolinię ZUS-u (Centrum Kontaktu Klientów ZUS). Jako klient uwierzytelniony można wówczas uzyskać informacje dotyczącą konkretnej sprawy związanej z osobą, która się kontaktuje.
- Aby skorzystać z wszystkich udogodnień oferowanych przez aplikację mobilną, mZUS, należy ją pobrać ze sklepów Google Play lub App Store. Następnie po zainstalowaniu apki na smartfonie lub tablecie, konieczne jest połączenie jej ze swoim profilem na eZUS (PUE ZUS). Bez posiadania profilu eZUS (PUE) nie można korzystać z aplikacji - wyjaśnia rzeczniczka
Osoby, które jeszcze nie posiadają konta na eZUS (PUE ZUS), mogą je założyć zaledwie w kilka minut. Wystarczy odwiedzić stronę zus.pl i kliknąć przycisk [Zarejestruj w PUE/eZUS]. Następnie należy wybrać sposób rejestracji, np. za pomocą metody dostępnej na portalu login.gov.pl (profil zaufany, m-obywatel, bankowość elektroniczna, e-dowód), kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub bankowości elektronicznej banku, który współpracuje z ZUS w zakresie tej usługi.
Profil PUE/eZUS można też założyć, korzystając z formularza rejestracji. W tym przypadku konieczna będzie wizyta w ZUS-ie w ciągu 7 dni od dokonania rejestracji, aby potwierdzić swoją tożsamość. Tożsamość można także zweryfikować podczas e-wizyty, w czasie której pracownik ZUS-u poprosi o okazanie dokumentu tożsamości.
Komentarze