Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży zaprasza na wernisaż i koncert patriotyczny - wydarzenia, które odbędą się już w tym tygodniu:
Gesty. Anna Tymińska
Data wernisażu wystawy malarstwa Anny Tymińskiej: 8.11.2024
Godzina: 18:00
Miejsce: Galeria Pod Arkadami, Stary Rynek w Łomży
Wstęp wolny
Wystawa czynna do: 1.12.2024
Artystka w swoich pracach, zawierających elementy osobistej symboliki, bazuję na gestach jako formie łącznika między człowiekiem a światem przyrody. Gest pełni w obrazach rolę źródła informacji, gdzie istotne jest doświadczanie i dotykanie żywiołu. Ważnym obszarem doświadczeń jest także temat ludzkiej percepcji, która ulega zmianie w zależności od dźwięków toczącego się życia czy pola widzenia. Ma ona również wpływ na odbiór wrażeń słuchowych, czuciowych i wzrokowych. Prace opierają się na korelacji między człowiekiem a przestrzenią niestałą i to ta przestrzeń staje się główną inspiracją, której źródeł szuka w miejscach, w których ma możliwość doświadczania kontaktu z naturą. Czasem w przestrzeni tej pojawia się człowiek, ale nie konkretny, lecz będący ulotnym bytem. Zwiewna materia, w której zatapiane są postacie, z jednej strony determinuje ich położenie, z drugiej zaś ulega deformacji poprzez czynione gesty. Przedstawione sylwetki znajdują się w centrum substancji, która tak jak nieposkromione żywioły swoim prądem przynosi zmiany i burzy dotychczasowy stan.
Anna TYMIŃSKA
Studia na IV roku na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Stanisława Baja. Wystawy indywidualne i zbiorowe. Finalistka Ogólnopolskiego Triennale Malarstwa Studenckiego Rzeszów 2024 (wystawa pokonkursowa) - nagroda w formie wystawy indywidualnej oraz zaproszenie do udziału w wystawie „Nominowani TMS/2” w Galerii Instytutu Sztuk Pięknych. Uczestniczka wystaw m.in.: „Pokaz Osobny” Galeria Salon Akademii, 4. Międzynarodowe Triennale Rysunku Studenckiego 2023 w Katowicach (wystawa pokonkursowa), 4. edycja konkursu „Szkic ma moc / Satyrykon” w Legnicy - wyróżnienie, 11. Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu 2024, 6. Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Leona Wyczółkowskiego w BWA Bydgoszczy (wystawa pokonkursowa).
Koncert Patriotyczny „Śpiewajmy dla Niepodległej”
Data: 10.11.2024
Godzina: 17:00
Miejsce: Hala Kultury, Stary Rynek w Łomży
Organizator: MDK-DŚT
Wstęp: wolny za okazaniem wejściówki (wejściówki dostępne w Hala Kultury i za pośrednictwem mediów: mylomza, Radio Eska, Radio Nadzieja).
Patriotyczne śpiewanie z Łomżyńską Orkiestrą Dętą to już okrzepła miejska tradycja, której wspólnotowy wymiar bardzo doceniają mieszkańcy Łomży. W tym roku gwiazdą koncertu będzie solistka występująca m.in. na deskach Opery Nova w Bydgoszczy – Zuzanna Szary.
ZUZANNA SZARY to Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu dr Agnieszki Piass. Uczęszczała do Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Toruniu kształcąc się w grze na flecie poprzecznym i w śpiewie solowym. Solistka ma na swoim koncie prawykonanie Suity Symfonicznej „Thorunium” Jędrzeja Rocheckiego w roku 2013. Wykonuje arie operowe, operetkowe, przeboje musicalowe i rozrywkowe, a swoje umiejętności wokalne doskonaliła podczas licznych kursów mistrzowskich prowadzonych przez znanych profesorów m.in.: Urszulę Kryger, Wojciecha Maciejowskiego, Olgę Pasiecznik, Marka Rzepkę i Krzysztofa Bednarka. Ma na swoim koncie prawykonanie Suity Symfonicznej „Thorunium” Jędrzeja Rocheckiego wykonaną wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną pod batutą maestro Mirosława Błaszczyka. W grudniu 2015 r. debiutowała partią Zosi w operze „Flis” Stanisława Moniuszki na deskach Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Prowadzi ożywioną działalność artystyczną koncertując z muzykami Filharmonii Pomorskiej i Opery Nova w Bydgoszczy. Na stałe współpracuje z zespołem „Arte con Brio” oraz „Tango Cansion”.
Akcentem symbolicznym koncertu będzie także występ młodych wokalistów Studia eMDeK, prowadzonego przez Magdę Sinoff pod szyldem MDK-DŚT.
W repertuarze Koncertu Patriotycznego utwory, które powstawały w różnych okresach historycznych – a ich warstwa muzyczna i słowna jest jednym z fundamentów polskiej kultury narodowej. Rozpoznawalne międzypokoleniowo pieśni i piosenki towarzyszyły naszym rodakom w trudnych momentach historycznych, będąc wyrazem ich smutków, ale także radości, szerokiej gamy emocji, które budowały drogę do Niepodległej.
Zapraszamy na wspólne śpiewanie i celebrowanie Święta Niepodległości z Miejskim Domem Kultury – Domem Środowisk Twórczych!
Komentarze