– Wystawa opowiada jego historię – powiedział kurator ekspozycji Adam Sokołowski z Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. Historia pułku przestawiona została na 14 planszach: od powstania do wybuchu II wojny światowej, kiedy jednostka broniła Łomży przed wojskami niemieckimi. Możemy tutaj zobaczyć fundamenty funkcjonowania 33. Pułku Piechoty – powiedział płk Paweł Gałązka, dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego wskazując, że wystawa prezentowana jest po raz drugi i poprzednim razem cieszyła się nie tylko niezwykłym zainteresowaniem mieszkańców, ale także turystów.
Tradycję 33 Pułku Piechoty przejął i kontynuuje 18. Łomżyński Pułk Logistyczny. Dla samych żołnierzy, a także nowych rekrutów, którzy w minioną sobotę składali przysięgę, była to wyjątkowa chwila, aby poznać historię nie tylko armii, ale i miasta gdzie wojsko stacjonowało na trwale wpisując się w miejski krajobraz. – Historia zawsze powoduje pewne przemyślenia wśród ludzi: co by się wydarzyło gdybym ja był w tym miejscu? Co bym zrobił? – powiedział płk Paweł Gałązka, dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego akcentując, że żołnierze 33. Pułku Piechoty najpierw walczyli o wolność i niepodległość Polski, potem bronili ojczyzny przed bolszewikami, a po 20 latach bronili kraju przed atakiem z Zachodu.
– Nasi żołnierze mogą oglądać historię, która budzi bardzo wiele emocji. Te emocje są nam potrzebne, ponieważ historia kreuje teraźniejszość. To buduje naszą przyszłość - powiedziała por. Natalia Fiedoruk, oficer prasowy 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego podkreślając, że wystawa powstała dzięki współpracy jednostki z Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży.
Wystawę w Hali Kultury można obejrzeć do 22 sierpnia.
Komentarze