Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 20:17
Reklama dotacje rpo

Pijecie kawę w filiżance?

Specjaliści przekonują, że przyrządzenie dobrej kawy wymaga m.in. prawidłowego wyboru ziaren i umiejętnego zaparzenia. Nie każdy jednak wie, że aby móc w pełni poznać walory tego wyjątkowego napoju, istotne jest również naczynie, w którym zostanie on zaserwowany. Na pytanie, jak pić kawę – z kubka czy filiżanki, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlatego Galeria Sztuki Współczesnej nie tylko dla smakoszy kawy rozpoczyna kurs pod nazwą "Ceramiczna filiżanka".
Pijecie kawę w filiżance?

- Możesz być jedną lub jednym z pierwszych, którzy będą smakować kawę i herbatę z własnoręcznie wykonanej filiżanki. Rozpoczynamy projekt „ Ceramiczna filiżanka” - zaprasza Karolina Skłodowska, kierownik Galerii.

Pierwsze warsztaty - oferta dla wszystkich grup wiekowych - odbędą się 2 sierpnia 2024 roku w godz. 10-11.30 przed siedzibą galerii sztuki w Łomży przy ul. Długiej 13.

Obowiązują zgłoszenia pod nr tel. 86 216 41 00 i 604 845 478. Warsztaty poprowadzi plastyczka Ivayla Roszak, która jest autorką pomysłu.

Filiżanka do kawy – jakie powinna mieć cechy?

Trudno wyobrazić sobie popularne espresso albo cappucino zaserwowane w naczyniu innym niż filiżanka. W pierwszym wypadku niewielką ilość napoju podaje się w filiżance o pojemności 50-70 ml oraz o łagodnym, nieckowatym dnie, dzięki któremu na wierzchu powstaje crema. Najlepszym rozwiązaniem jest naczynie z grubej porcelany, które po podgrzaniu dłużej utrzymuje optymalną temperaturę kawy. To o większej średnicy umożliwi także zawirowanie napojem i wyczucie jego złożonych nut zapachowych. Jeśli natomiast chodzi o mleczne cappuccino, również w tym wypadku sprawdza się porcelanowa filiżanka, jednak o większej objętości – 150-180 ml – oraz o wybrzuszonych ściankach lub rozszerzona u góry. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku espresso, taka forma naczynia sprawia, że wlewane do niego mleko wytwarza na powierzchni cappuccino delikatną piankę.

 

Kiedy wybrać kubek do kawy?

Kubek, który wyróżnia się znacznie większą pojemnością od filiżanki, zwykle stosowany jest do podawania kawy parzonej metodami alternatywnymi – przyrządzona w ten sposób może mieć nawet ponad 300 ml objętości. Kawa w kubku wolniej paruje i stygnie, a ponadto nie trzeba ciągle jej dolewać. Wszystko to jest zasługą sporych rozmiarów naczynia, które, tak samo jak filiżanki, powinno być wykonane z neutralnego smakowo i zapachowo materiału. Zwykle jest to ceramika, jednak w ostatnich czasach panuje również moda na picie kawy w kubkach emaliowanych. Choć kawą w kubku trudniej zakołysać, by poczuć jej aromat, w pewnym stopniu również jest to możliwe. Tego rodzaju naczynie nie ma sobie jednak równych, gdy bardziej niż zapach cenisz sobie smak napoju, możliwość wygodnego chwycenia kubka w dłonie i rozgrzania ich. Kawa w filiżance lub w kubku może zostać zastąpiona również kawą w szklance, np. w przypadku latte machiato czy irish coffee. Warto wypróbować różne sposoby podawania, by znaleźć idealne naczynie, w którym Twoja kawa smakuje najlepiej.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama