Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 16:55
Reklama

Tajemnice chcą, aby je odnaleźć.... podcast Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży

Pierwszy z serii podcastów, przygotowanych przez Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży, poświęcony był kulisom tajemniczej kradzieży bursztynu z jego zbiorów w roku 1978. Autorem tekstów jest poeta i literat Rafał Krasucki, lektorem aktor Teatru Lalki i Aktora Tomasz Bogdan Rynkowski, a nagranie zrealizował Adam Dąbrowski z Polskiego Radia Białystok.

Kolejna odsłona tajemnic Muzeum Północno-Mazowieckiego:, to historia Urke Nachalnika, najpierw recydywisty-kryminalisty, później popularnego autora powieści sensacyjnych, którego życie to gotowy scenariusz filmowy. 

W trzecim odcinku cyklu autorzy przybliżyli tajemnicze okoliczności przerobienia figury Jezusa Chrystusa w postać św. Barbary, co miało miejsce ponad 100 lat temu. 

Czwarta część serii podcastów „Tajemnice łomżyńskiego muzeum" przybliża kulisy historii związanej z tak zwanym skarbem z plaży żydowskiej. Został on najprawdopodobniej ukryty przez jednego z mieszkańców getta, ale wszystko wskazuje na to, że posiadaczowi tych pieniędzy nie udało się zrealizować planu ucieczki, albo jeśli cudem ocalał, nie zdołał ich odzyskać. 

Ostatnia część tej serii podcastów „Tajemnic łomżyńskiego muzeum” jest poświęcona kolejnemu skarbowi. Został on znaleziony na stoku niewielkiego wzgórza w miejscowości Góra Strękowa (gmina Zawady) w latach 80. To srebrne, unikalne ozdoby i monety, datowane na X wiek – o tym, jak trafiły na ponad 1000 lat do ziemi dowiecie się z nagrania. 

Zajrzyjcie tu, bo tajemnice potrzebują, by je rozszyfrować, odkryć ich niepospolitość ukrytą w przedmiotach, relacjach, dokumentach, złocie czy bursztynach ...

 



 


 

 


 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama