Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 09:54
Reklama dotacje rpo

Petycja samorządowców trzech województw do Premiera w sprawie CPK

Samorządowcy z woj. mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego zdecydowali o wystąpieniu do premiera z petycją, by rząd nie rezygnował z budowy szybkiego połączenia kolejowego od Giżycka przez Łomżę i Ostrołękę - połączenie to planowano jako tzw. szprychę Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).
Petycja samorządowców trzech województw do Premiera w sprawie CPK

Na zaproszenie Artura Kozłowskiego, wicestarosty ostrołęckiego około trzydziestu samorządowców i wzięli udział w spotkaniu, którego tematem było wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie planów rządu RP dotyczących budowy połączenia kolejowego CPK-Warszawa-Ostrołęka-Łomża-Giżycko.

-Wypracowaliśmy petycję, którą w najbliższym czasie prześlemy premierowi Donaldowi Tuskowi oraz do wiadomości ministrowi obrony i ministrowi infrastruktury. Poprosimy w tej petycji premiera o zrewidowanie planów odejścia od budowy tzw. szprychy nr 3 od Giżycka do Ostrołęki - mówił inicjator i gospodarz spotkania samorządowców, wicestarosta ostrołęcki Artur Kozłowski.

Szprycha nr 3 wg zapowiedzi rządu PiS miała połączyć mazurskie miasta Giżycko - Pisz i biec przez Łomżę do Ostrołęki. Przed tygodniem premier poinformował, że rząd rezygnuje z koncepcji budowy linii kolejowych przecinających się w Baranowie. Poinformowano natomiast o tzw. koncepcji "Y", czyli linia kolei dużych prędkości, łącząca Warszawę z Łodzią, a następnie w okolicy Sieradza rozgałęziająca się w kierunku Poznania i Wrocławia.
 

W obronie kolei

W debacie wzięli udział: prezydent Ostrołęki Paweł Niewiadomski, starosta Powiatu Kolneńskiego, Tadeusz Klama, burmistrz Kolna, Andrzej Duda, starosta Powiatu Łomżyńskiego Lech M. Szabłowski, w imieniu wójta Krzysztofa Kozickiego, sekretarz Gminy Piątnica Maria Dziekońska, wójt Gminy Śniadowo Rafał Pstrągowski oraz wiceprezydent Łomży Piotr Serdyński.

-Wobec decyzji, jaka została podjęta przez rząd premiera Donalda Tuska, zostaniemy regionem wykluczonym komunikacyjnie jeśli chodzi o kolej. W poprzedniej kadencji samorząd województwa podlaskiego podjął inicjatywę rewitalizacji linii kolejowych, żeby uruchomić ruch pasażerski na trasie Białystok-Śniadowo-Łomża-Ostrołęka, ale to jest tylko ruch regionalny – powiedział Lech Marek Szabłowski, Starosta Łomżyński

Jego zdaniem przede wszystkim chodzi nam o dobry dostęp do CPK, do stolicy. Oznacza to przede wszystkim rozwój regionu, przy wykorzystaniu wszelkich walorów gospodarczych.

- Podkreślam to jako reprezentant powiatu bardzo silnego rolniczo, kolejny aspekt to turystyka, wiemy, jak region północno wschodni jest pod tym względem ważny, a co a tym idzie również aspekt środowiskowy dodał Starosta Łomżyński. 

Lech Marek Szabłowski przypomniał też pomysł, który pojawił się kilka lat temu, a dotyczył likwidacji torów kolejowych na trasie Śniadowo-Łomża i Śniadowo-Łapy

- Stanęliśmy wtedy – samorządowcy z udziałem parlamentarzystów, przedsiębiorców z naszego terenu – zdecydowanie w obronie kolei. PKP wycofało się z tego pomysłu, dzięki czemu dzisiaj możemy te linie rewitalizować, a nie musimy budować ich na nowo. Dbając o rozwój naszego regionu powinniśmy zrobić wszystko, zaangażować do tego wszystkich ludzi, którym leży na sercu dobro naszego regionu, aby wrócić do wcześniejszej koncepcji budowy szprychy nr 3 – zaapelował starosta Szabłowski.

Samorządowcy uważają także, że zbudowanie nowej linii kolejowej będzie miało wpływ na zdolności przemieszczania na wschodnie granice kraju wojska i sprzętu wojskowego. 

- Na trasie tej linii kolejowej leżą jednostki wojskowe w Kolnie i Ostrołęce, a w Orzyszu jest największy poligon wojskowy. My jako samorządowcy myślimy również o obronności nie tylko kraju, ale i całej flanki wschodniej NATO. Uważamy, że znaczenia militarnego tej trasy kolejowej nie można pomijać - podkreślił Artur Kozłowski i wyjaśnił, że z tego powodu list otrzyma do wiadomości właśnie minister obrony narodowej.

Samorządowcy sprzeciwiają się także centralizacji połączeń kolejowych i wykluczeniu komunikacyjnemu reprezentowanych przez siebie regionów. 

- Liczymy, że na tym etapie planowania ważnej dla ziemi łomżyńskiej i kraju inwestycji premier Tusk uwzględni nasze argumenty i dopisze szprychę – mówiła Maria Dziekońska, sekretarz Gminy Piątnica.

Potrzebę podjęcia działań podkreślał też Piotr Serdyński, zastępca prezydenta Łomży.

– Dobrze, że było wielu samorządowców reprezentujących jednostki samorządu terytorialnego położone na trasie planowanej szprychy nr 3 – mówił Piotr Serdyński.
Jego zdaniem kolej jest w dzisiejszych czasach standardem, o który powinniśmy zabiegać. Zwracał też uwagę, że 60-tysięczna Łomża, byłe miasto wojewódzkie, jest jedynym takim miastem, które nie ma kolejowego połączenia pasażerskiego. – Liczymy na to, że ten projekt będzie realizowany. Jest to ogromna szansa na rozwój społeczny, społeczno-gospodarczy, ale z tym projektem wiążą się również inne aspekty, także aspekt związany z bezpieczeństwem naszego kraju. Dlatego musimy przekonywać, że ten projekt jest potrzebny, zabiegać o jego realizację, i będziemy robili wszystko, zjednoczeni, aby przekonywać polski rząd do tego, aby ten projekt był kontynuowany – powiedział Serdyński.

Z kolei burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski mówił, że rezygnacja z połączenia to wykluczenie samorządu z rozwoju gospodarczego, a dla Mazur jest to wykluczenie z rozwoju turystycznego.

 – To zamknięcie nam wrót do Warszawy, albo mieszkańcom Warszawy drogi na Mazury – zdecydowanie podkreślił burmistrz Orzysza. – Podnosiliśmy też aspekt obronny. Przecież to właśnie w Orzyszu znajdują się największe jednostki wojskowe oraz jeden z największych poligonów w Polsce. Tworzy się nowe jednostki w Kolnie i w Łomży, leżące na tym szlaku. Nie wyobrażamy sobie, że nie będzie tu linii kolejowej, która pozwoli przejeżdżać eszelonom wojskowym, dowozić sprzęt, wyposażenie. Jeśli cały ruch wojskowy pójdzie na nasze drogi, to po paru latach te drogi znikną – tłumaczył burmistrz Orzysza.
Odniósł się też do kwestii wykluczenia społecznego. 

– Nie może być tak, że znów Warmia i Mazury, Kurpie, północne Mazowsze będą trzecim światem albo tzw. Polską B. Już byliśmy Polską B i dłużej nie chcemy nią być. Ta droga kolejowa musi się zadziać – podkreślał Włodkowski.

Podczas debaty w Ostrołęce, samorządowcy ustalili, że każdy z zainteresowanych sprawą samorządów będzie podejmował uchwałę dotyczącą budowy połączenia kolejowego Giżycko-Ostrołęka. Uchwały te będą przesyłane przez każdy z samorządów premierowi.

- Niezależnie od opcji politycznych, jakie reprezentujemy, jesteśmy jednomyślni co do tego, że rezygnacja z budowy tego połączenia kolejowego jest bardzo złym pomysłem. Stąd nasza oddolna inicjatywa spotkania. Zdecydowaliśmy też, że zrobimy kolejne spotkanie i zaprosimy na nie ministra Macieja Laska, by mu powiedzieć o naszych argumentach" - dodał wicestarosta ostrołęcki, Artur Kozłowski.

Przypomnijmy, 26 czerwca premier Donald Tusk wraz z ministrami przedstawił koncepcję budowy lotniska i linii kolejowych w ramach projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Omawiany harmonogram budowy CPK przewiduje, że pozwolenie na budowę dla lotniska w Baranowie zostanie uzyskane w 2026 r., zakończenie budowy tunelu i podziemnej stacji kolejowej planowane jest na 2029 r., a zakończenie budowy lotniska to rok 2031.

- Chodzi nie tylko o możliwość sprawnego dotarcia na lotnisko w Baranowie, ale i o możliwość dojechania turystów np. na Mazury. Dobre połączenia kolejowe ożywią nasze samorządy gospodarczo – podsumował Artur Kozłowski.

Premier Tusk zapowiedział także, że rząd rezygnuje z koncepcji budowy linii kolejowych przecinających się w Baranowie. Powstanie natomiast tzw. koncepcja "Y", czyli linia kolei dużych prędkości, łącząca Warszawę z Łodzią, a następnie w okolicy Sieradza rozgałęziająca się w kierunku Poznania i Wrocławia. 

Wynikiem spotkania samorządowców trzech województw było przygotowanie treści petycji dotyczącej budowy połączenia kolejowego, która trafi do Premiera RP Donalda Tuska oraz Ministrów Obrony i Infrastruktury.

                                                

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama