Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 01:46
Reklama

Łomża świętuje 606. rocznicę nadania praw miejskich - [VIDEO]

Hejnałem miasta i uroczystym "Gaude Mater Polnia" w wykonaniu Chóru Kameralnego Amici rozpoczęła się uroczysta sesja Rady Miasta z okazji 606. rocznicy nadania praw miejskich Łomży. Prezydent dziękował wszystkim, którzy swoją pracą i poświęceniem, także dobrą radą przyczyniają się do rozkwitu Łomży. Uroczystą sesję poprzedziła Msza święta odprawiona w Katedrze Łomżyńskiej przez biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego w intencji mieszkańców miasta. W swoim kazaniu biskup Janusz Stepnowski nawiązał do początków naszego grodu i znaczenia nadania mu praw miejskich.

 – Nieraz  to, co ktoś uczyni wydaje owoce dopiero po wielu latach. Rolą władzy jest zatem rozpoczęcie projektów, o których być może nigdy się nie dowiemy, a z ich efektów będą korzystać dopiero nasi następcy  – powiedział pasterz dodając, że  najważniejsze jest to, iż mamy talenty, zaangażowanie i pracę, czyli ziarno, które rzucone na łomżyński  grunt wyda plony.

Biskup dziękował również za łaski, jakimi obdarzeni zostali wszyscy mieszkańcy naszego miasta i prosił o otwarcie na to co najważniejsze, czyli życie. – Potrzebni są ludzie, którzy urodzą się tutaj i będą budować przyszłość Łomży – podkreślił.  

W okolicznościowym przemówieniu prezydent Mariusz Chrzanowski, po krótkim przypomnieniu ważnego historycznie wydarzenia, jakim było nadanie przez Księcia Janusza I praw miejskich Łomży w 1418 roku, opowiedział o podejmowanych w ostatnim czasie działaniach na rzecz rozwoju naszego miasta. Nawiązał do budowy nowej hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 5, nowej siedziby Przedszkola Publicznego nr 5, modernizacji zabytkowych kamienic, remontów dróg, budowy bulwarów oraz planów dotyczących sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 4 i Mediateki.

- Dalej będziemy podnosili jakość życia w Łomży inwestując w nasze placówki oświatowe i kulturalne, rozwój sieci drogowej i bazy sportowo – rekreacyjnej, przedsiębiorczość, rozwijanie miejskich spółek, podejmując wiele inicjatyw społeczno - gospodarczych. Tak jak w poprzednich latach chcemy wszystkie te przedsięwzięcia realizować przy jak najmniejszym obciążaniu budżetu miasta, a przy możliwie największym udziale środków zewnętrznych – zapewniał prezydent Mariusz Chrzanowski. 

Do historii naszego miasta nawiązał także Wiesław Grzymała, przewodniczący Rady Miasta. Zauważył, iż zarówno jego lokowanie jak i rozwój zdeterminowała obecność szlaków komunikacyjnych.

 – Obecnie takim impulsem do dalszego rozwoju jest trasa Via Baltica, a naszą powinnością jest wykorzystać szansę, jaką stwarza miastu obecność drogi szybkiego ruchu – powiedział Wiesław Grzymała. 

Jak wykorzystać nasz największy atut i zbudować akademicką Łomżę? 

O Akademii Łomżyńskiej, która jest wspólnym dobrem Łomży podczas okolicznościowe przemówienia mówił rektor uczelni dr hab. Dariusz Surowik. Miasta, które posiadają silne uczelnie rozwijają się  do 30% szybciej niż te pozbawione wskaźników akademickości i naukowości. Akademia w tym roku obchodzi swoje pierwsze dwudziestolecie. Rektor kilkukrotnie podkreślał, że przez ostatnich dwadzieścia lat uczelnia bardzo dynamicznie się rozwijała, zdobywając wyżyny rozwoju dydaktycznego, organizacyjnego i naukowego. Zwrócił jednak uwagę, że potrzebuje ona także dyskusji, wymiany poglądów, a przede wszystkim strategii na kolejne lata, aby wspólnie promować miasto i Akademię Łomżyńską. 

- Potrzeba było przez ostatnich dwadzieścia lat dużej wiary, że Łomża może być miastem z silną uczelnią zawodową, a w przyszłości miastem w pełni akademickim, takim jak chociażby belgijskie Leuven, gdzie na 90 tysięcy mieszkańców przypada 25 tysięcy studentów. Tak właśnie chcemy widzieć w przyszłości Łomżę, jeszcze bardziej tętniącą życiem studenckim i naukowym, ale żeby to osiągnąć przez najbliższych dwadzieścia lat musimy biec jeszcze szybciej. I zapraszamy do tej sztafety biegowej Państwa: Włodarzy i Radnych Miasta, abyśmy razem, wspólnie osiągnęli dalsze etapy akademickiego sukcesu Łomży – mówił rektor dr hab. Dariusz Surowik 

Efekty działalności naukowej są ważnym wskaźnikiem rozwoju miast, regionów, a obecność studentów w mieście to przychody w sektorze usług hotelowych, gastronomicznych, rozrywkowych. 

- Uczelnia i Miasto to naczynia połączone, dwa ważne filary naszej rzeczywistości. Dzisiaj naszym priorytetem powinno być tylko jeszcze bardziej intensywne połączenie sił – mówił rektor Akademii Łomżyńskiej i pytał: - Jak wykorzystać nasz największy atut i zbudować akademicką Łomżę? 

Okolicznościowe przemówienia wygłosili posłowie Alicja Łepkowska-Gołaś i Kazimierz Gwiazdowski, wicewojewoda podlaski Paweł Krutul, członek zarządu województwa podlaskiego Jacek Piorunek, wiceprzewodniczący Sejmiku Wojciech Grochowski, wicestarosta Anna Gawrych, zastępca Związku Sybiraków Oddział w Łomży Danuta Komorowska oraz komendant hufca ZHP hm. Wiesław Domański.

Prawa miejskie chełmińskie zostały nadane Łomży 15 czerwca 1418 r. przez księcia Janusz I Starszego. Pozwoliło to na wprowadzenie oddzielnego okręgu sądowego i administracyjnego, uwolnienie miasta od wszelkiej jurysdykcji urzędników książęcych, a co za tym idzie, od wszelkich ciężarów i danin na rzecz księcia. Łomża otrzymała uwolnienie od ceł, prawo wzniesienia łaźni, postrzygalni i wagi oraz łąki na Parskach koło Jednaczewa. 

Łomża to jedno najstarsze w miast w województwie podlaskim, z dumą podkreślał pochodzący z Łomży członek zarządu województwa podlaskiego 

Przed mieszkańcami Łomży jeszcze wieczorny koncert na Muszli, na której wystąpią lokalne i największe gwiazdy polskiej sceny disco/Dance, a w niedzielę na Starym Rynku „Seniorada Plus – edycja międzypokoleniowa”.

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama