Przypomnijmy, iż projekt ,,Mediateka - Książnica Łomżyńska - centrum dostępu do wiedzy, kultury i nowych technologii” zyskał dofinansowanie z programu Fundusze Europejskiej dla Podlaskiego 2021-2027 w kwocie 9,5 mln euro. Budowę Mediateki rozważano przy ulicy Katyńskiej. Pod uwagę brano także niewykorzystany budynek na terenie Sądu Rejonowego, a także biurowiec przy Placu Pocztowym. Władze Łomży uznały jednak, iż najlepszym wariantem stworzenia centrum dostępu do wiedzy, kultury i nowych technologii będzie adaptacja i rozbudowa dotychczasowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży, przy ul. Długiej 13.
23 listopada 2023 roku, w czytelni głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży, odbyło się spotkanie dotyczące koncepcji planowanego remontu budynku biblioteki. W spotkaniu uczestniczyły władze miasta, radni, przedstawiciele instytucji, mediów, czytelnicy, seniorzy oraz osoby, z którymi biblioteka współpracuje od wielu lat. Gościem specjalnym był architekt Grzegorz Kłoda, który przybliżył współczesne kierunki projektowania bibliotek.
Na kanwie spotkania, 5 grudnia 2023 roku, radni z klubu Przyjaznej Łomży (Dariusz Domasiewicz i Andrzej Korytkowski) oraz Prawa i Sprawiedliwości (Marianna Jóskowiak i Tadeusz Kowa- lewski) zorganizowali konferencję prasową przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Jak przypomniał wówczas radny Dariusz Domasiewicz, 7 listopada 2022 roku, radni Obywatelskiego Klubu Samorządowego złożyli interpelację ,,W sprawie planów utworzenia Książnicy Łomżyńskiej”. Pytali wówczas na jakim etapie jest realizacja przedsięwzięcia, a także czy w ramach inwestycji miasto planuje modernizację budynku przy ulicy Długiej 13, w którym mieści się Miejska Biblioteka Publiczna? Radni pytali również czy brana jest pod uwagę inna lo- kalizacja i budowa nowego budynku? Na interpelację odpowiedział ówczesny wiceprezydent Łomży Andrzej Garlicki. Twierdził, że na etapie składania wniosku kwota, która była zadeklarowana (około 10 milionów euro) wydawała się w zupełności wystarczająca na realizację zadania.
- Okres pandemii i późniejszy wybuch konfliktu zbrojnego na Ukrainie spowodował bardzo znaczny wzrost cen materiałów i robót budowlanych. Wobec tego kwota dofinansowania jest niewystarczająca na realizację zadania, ponadto budynek biblioteki nastręcza wiele problemów, które mogą być trudne do wyeliminowania i sprawić kłopoty w przyszłym użytkowaniu obiektu. Budynek jest zabytkowy. Trzyma nad nim pieczę konserwator zabytków, która miała wiele wątpliwości co do tego pomysłu - tłumaczył ówczesny wiceprezydent Andrzej Garlicki.
Komentarze