Podczas spotkania zorganizowanego 23 listopada 2023 roku, nie padły żadne konkretne informacje dotyczące kosztów inwestycji.
W związku z publiczną debatą oraz pojawiającymi się wątpliwościami związanymi z lokalizacją inwestycji Obywatelski Klub Samorządowy wystąpił do Rady Miejskiej Łomży z wnioskiem o wprowadzenie do porządku obrad na sesji (13.12.2023 roku) punktu dotyczącego dyskusji oraz zajęcia stanowiska przez radę w sprawie lokalizacji inwestycji.
Wiesław Tadeusz Grzymała
Przewodniczący Rady Miejskiej Łomży
Szanowny Panie Przewodniczący,
Działając na podstawie art. 20 ust. 1a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz zgodnie z § 46 ust. 2 Statutu Miasta Łomża, Klubu Radnych Obywatelski Klub Samorządowy zwraca się z wnioskiem o wprowadzenie pod obrady LXXIX sesji Rady Miejskiej Łomży punktu:
Przyjęcie stanowiska Rady Miejskiej Łomży w sprawie lokalizacji inwestycji pod nazwą ,,Książnica Łomżyńska”.
Proponujemy, aby ww. Punkt miał numer 7, a pozostałe 8 i 9. Do referowania punktu wskazujemy radnego Piotra Serdyńskiego.
Uzasadnienie
W nawiązaniu do odbytych konsultacji oraz pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji na temat planowanej inwestycji pod nazwą ,,Książnica Łomżyńska” w dotychczasowej lokalizacji przy ulicy Długiej, wnosimy o zajęcia stanowiska w tej sprawie przez Radę. Przypominamy, że już w odpowiedzi na interpelację radnych Obywatelskiego Klubu Samorządowego Artura Nadolnego i Piotra Serdyńskiego z dnia 18. listopada 2022 roku - Zastępca Prezydenta Miasta Łomża Pan Andrzej Garlicki wskazał, że: ,,Miasto Łomża prowadziło analizę realizacji inwestycji pn. Książnica Łomżyńska w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej zlokalizowanym przy ul. Długiej 13”. W podpisanym przez niego dokumencie stwierdza się, że ,,budynek biblioteki nastręcza wiele problemów, które mogą być trudne do wyeliminowania i sprawić kłopoty w przyszłym użytkowaniu obiektu”. Wymienione problemy to ,,osuszenie fundamentów i zapewnienie odpowiednio niskiej wilgotności w pomieszczeniach piwnicy, które miałyby być wykorzystywane jako magazyn księgozbioru (brak możliwości lokalizacji magazynu na kondygnacjach wyższych, powodującej duże obciążenie stropów). Ewentualna rozbudowa budynku spowoduje również zabudowę powierzchni działki, co będzie skutkowało zmniejszeniem powierzchni przewidzianej na obsługę budynku, parkingi, dostępność dla osób niepełnosprawnych”. Ponadto, jak stwierdził wiceprezydent Andrzej Garlicki „Oczywistym jest, że lokalizacja książnicy powinna być usytuowana w miejscu, które zapewni dostępność dla jak największej ilości mieszkańców miasta”. Zgadzamy się z powyższym stwierdzeniem i dlatego wnosimy jak na wstępie.
W im. Obywatelskiego Klubu Samorządowego
Piotr Serdyński
Stanowisko
Rady Miejskiej Łomży
Z dnia 13 grudnia 2023
Rada Miejska Łomży wyraża sprzeciw w stosunku do pomysłu wykonania inwestycji pod nazwą ,,Książnica Łomżyńska” w dotychczasowej lokalizacji Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Długiej 13. Wykonanie tej inwestycji w przedmiotowej kamienicy nie ma uzasadnienia ekonomicznego ani merytorycznego.
Rada Miejska Łomży po dyskusji uznaje za niecelowe przeprowadzenie tak kosztownej inwestycji w tym miejscu. Oczekujemy wskazania nowej lokalizacji, lub rozważenie innych miejsc: tzn. na działce miejskiej przy ul. Katyńskiej (przy Parku Jana Pawła II) albo w miejscu budynku Stajni Carskiej, pozostającym obecnie we władaniu Sądu Rejonowego w Łomży.
Rada Miejska Łomży sugeruje pozostawienie wyboru lokalizacji ww. Inwestycji nowym władzom samorządowym, które zostaną wyłonione w wyborach planowanych na kwiecień 2024 roku.
Nowe władze Książnicę planują stworzyć w budynku pry ul. Spółdzielczej 74. Przedmiotem ogłoszonego przetargu jest opracowanie pełnobranżowej dokumentacji technicznej przebudowy wraz rozbudową budynku zlokalizowanego przy ulicy Spółdzielczej 74; o powierzchni 0,3029 ha. Firma stająca do przetargu musi również zaprojektować wykorzystanie cyfrowych technologii umożliwiające nowatorskie rozwiązania w zakresie świadczenia oferty jak i zarządzania zasobami pozostającymi w dyspozycji instytucji i ich bezpieczeństwa (nowoczesne urządzenia i oprogramowanie, sprzęt komputerowy oraz audiowizualny (wraz z oprogramowaniem), telebimy, książkomaty, nowoczesne systemy zabezpieczeń zbiorów wraz z projektem wyposażenia wnętrz oraz projektami szczegółowymi wyposażenia (meble, regały przesuwne oraz inne niezbędne urządzenia służące do komfortowego i niezawodnego funkcjonowania Mediateki). Urząd Miasta Łomża wymaga również projektu zagospodarowania terenu z uwzględnieniem układu komunikacyjnego. Oferenci na składanie dokumentów mają czas do 5 czerwca.
Komentarze