Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 22:09
Reklama

30 lat Szkoły Liderów. Spotkanie w Łomży - [VIDEO]

Szkoła Liderów obchodzi swoje 30 urodziny. W 1994 r. Profesor z Oksfordu Zbigniew Pełczyński zorganizował pierwszą letnią Szkołę Młodych Liderów Społecznych i Politycznych, która dała początek rozwoju liderów i liderek w Polsce i zagranicą. W tym roku w 30 miastach Polski, w tym w Łomży odbywają się spotkania z absolwentami. Koordynatorką łomżyńskiego jubileuszu była dziennikarka Grupy Medialnej Narew Marlena Siok, która ukończyła Szkołę liderów w 2019 roku.
30 lat Szkoły Liderów. Spotkanie w Łomży - [VIDEO]

Jubileuszowe spotkania odbywają pod hasłem przywództwo, zmiana, wspólnota. Tym  filarom społeczeństwa obywatelskiego poświęcony był także panel dyskusyjny, w który udział wzięli Piotr Serdyński, wiceprezydent Łomży, Grażyna Czajkowska, społeczny doradca posłanki Alicji Łepkowskiej Gołaś ds. seniorów, pierwszą szkołę liderów ukończyła w 2005 roku, zaproszenie przyjął także Ryszard Kozicki, wójt gminy Piątnica i absolwent 20 edycji Szkoły Liderów Politycznych oraz dr inż. Jolanta Puczel prodziekan ds. praktyk zawodowych MANS w Łomży.

Samorządowcy tworzą min. związki powiatowe, by skuteczniej działać na rzecz lokalnej społeczności. W Łomży od lat powodzeniem cieszy się Budżet Obywatelski, przy prezydencie powstały rady społeczne ds. osób z niepełnosprawnością, turystki, seniorów czy kobiet. To dowód, że mieszkańcy potrzebują mieć poczucie sprawczości, dlatego władze dalej szukają sposobów na angażowanie społeczeństwa, ale także stawiają sobie nowe cele, by budować wspólnotę.

Jubileuszowe spotkania absolwentów szkół liderów, którzy od lat inspirują i zmieniają rzeczywistość swoją aktywnością i zaangażowaniem społecznym, to wyjątkowa okazja nie tylko do wspomnień, ale także do refleksji nad przyszłością i dalszym rozwojem idei przywództwa społecznego także na Ziemi łomżyńskiej. W 2019 roku uczestnicy szkoły liderów miast w Łomży pracowali nad koncepcją przyszłości miasta, które powinno być  aktywne obywatelsko oraz bezpieczne. Łomżyńska edycja udowodniła, że w bardzo różnorodnym gronie można dochodzić do konsensusu, a to co wszystkich łączy, to miłość do miasta i wspólne środowisko miejskie, które rozwijać może się tylko dzięki sile lokalnych liderów zmiany. Jednocześnie pozwoliła na związanie nieoczywistych koalicji, a także wzmocnienie myślenia, że wiele jest możliwe.  Bo samodzielnie można iść szybko, ale razem można zajść daleko.

Szkoła Liderów od lat pełni rolę niezwykle istotnego miejsca formacji dla młodych liderów i liderów, umożliwiając im rozwój kompetencji społecznych, przywódczych oraz budowanie sieci kontaktów na arenie krajowej i międzynarodowej. W jubileuszowym spotkaniu udział wzięli uczniowie łomżyńskich liceów. Byli także uczestnikami Debaty Oksfordzkiej. To umiejętność, która uczy nie tylko  kulturalnej polemiki, ale i pokazuje, że każdy problem ma co najmniej dwie płaszczyzny. Zgłębia tajniki komunikacji interpersonalnej oraz daje odwagę, by publicznie artykułować swoje myśli. Tematem łomżyńskiej debaty była: ,,Unia Europejska, czy odgrywa kluczową rolę we współpracy i zapewnianiu stabilności we współczesnej Europie".


Przez 30 lat program szkoły liderów w Polsce przeszło ok. 5 tysięcy osób. Już 4 października w Warszawie odbędzie się uroczysta jubileuszowa gala 30-lecia Szkoły Liderów. Gościnią honorową gali będzie Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji i szefowa Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego.  Organizatorzy czekają  też na potwierdzenie drugiej gościni specjalnej z Ukrainy, która zaangażowana jest w działania prawnoczłowiecze. Zaproszenie tych liderek do Polski będzie deklaracją wsparcia, wyrazem uznanie dla ich działań, ich misji oraz dążeń i poświęcenia na rzecz pokoju i demokracji. Misją organizatorów Szkoły Liderów Miasta nadal pozostaje  działanie na rzecz przywództwa opartego na wartościach, które nie starzeje się i to, ze warto dbać o życie publiczne w Polsce i zagranicą.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama