Krótka historia stadionu: w 1975 roku otwarty został Stadion Miejski przy ul. Wojska Polskiego 40, w tamtym czasie było to spełnienie marzeń kolneńskich sportowców w szczególności Kolneńskiego Klubu Sportowego Orzeł, który rozgrywał mecze niedaleko stadionu. Obecnie w tym miejscu znajdują się bloki przy ul. Sportowej. Ówczesny stadion posiadał główne boisko trawiaste, boczne boisko trawiaste, bieżnię żużlową, trybuny, spikerkę, nagłośnienie, budynek socjalny z szatniami i miejscem na biuro.
Stadion, który właśnie oficjalnie otwarto, to nowoczesny stadion lekkoatletyczny klasy VA składający się m.in. ze skoczni do skoku wzwyż, skoczni do skoku o tyczce, skoczni do skoku w dal oraz trójskoku, rzutni do pchnięcia kulą, rzutni do rzutu dyskiem i młotem wraz z klatką ochronną, rzutni do rzutu oszczepem oraz bieżni: okrężnej 4-torowej o dystansie 400 m; bieżni prostej 6-torowej do biegu na 100m i 110 m o nawierzchni – syntetycznej 14 mm, boiska do piłki nożnej o nawierzchni z trawy naturalnej o wymiarach 64x100m.
Całkowity koszt modernizacji stadionu wyniósł ponad 20 mln złotych, na którą władze Kolna pozyskały dofinansowanie w kwocie ponad 18 mln złotych. Ta inwestycja jest kolejnym etapem, gdyż w 2019 roku oddane zostało do użytku boisko ze sztuczną murawą o wartości 3,5 mln zł., a także parking przed stadionem i mini park rozrywki ogólnej wartości 1 mln zł. Ostatnim etapem całkowitego zakończenia modernizacji stadionu będzie niebawem wykonany remont budynku szatniowo - socjalnego.
Głównym wykonawcą modernizacji stadionu było Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Greta Sport Ilona Stańczyk z Dąbrowy Górniczej. Jednym z głównych podwykonawców była kolneńska firma KOLBUD Waldemar i Bogumiła Skrodzcy.
Podczas uroczystości Burmistrz Kolna wręczył wskazanym przez środowiska sportowe i mieszkańców pamiątkowe statuetki. Wyróżnieni to:
- Kazimierz Andrzejewski - kilkunastoletni przewodniczący TKKF, animator sportu, organizator spartakiad TKKF na szczeblu powiatu i województwa.
- Eugeniusz Regliński - nauczyciel w-f, dyrektor SP1, biegacz maratończyk, udział w maratonach polskich europejskich i maratonach w USA, ikona kolneńskiego biegania, inicjator imprez biegowych.
- Waldemar Kosowski - nauczyciel w-f, brązowy medalista Mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów, trener kolneńskich lekkoatletów, propagator sportów zimowych w latach 70- i 80-tych, czynny żeglarz.
- Czesław Bazydło - nauczyciel, wychowawca wielu pokoleń uczniów, wspominany przez nich jako wspaniały, wzorcowy pedagog.
- Kazimierz Szymanowski - nauczyciel w-f w SP1, trener piłki ręcznej III ligi, wychowawca wielu mistrzów województwa w lekkiej atletyce i jazdy szybkiej na lodzie.
- Franciszek Staworko - nauczyciel w-f ZSZ, trener piłki ręcznej, trener lekkiej atletyki.
- Antoni Kindeusz - nauczyciel w-f, trener piłki ręcznej, wychowawca wielu pokoleń młodzieży.
- Jan Kleczyński - zawodnik i wieloletni trener Orła, trener dziewcząt w piłkę siatkową.
- Krzysztof Prusinowski - prezes Orła, wprowadził klub do III ligi.
- Zbigniew Rainko - zasłużony działacz KKS Orzeł.
- Wiesław Świderski - kulomiot, kilkudziesięcioletni pracownik na stadionie miejskim.
- Ryszard Kiełczewski prezes MZKS Orzeł, podczas jego kadencji nastąpił największy rozwój sekcji sportowych w mieście tj. kolarstwo, siatkówka, piłka ręczna, tenis, podnoszenie ciężarów, czynny zawodnik i członek TKKF.
- Zbigniew Urbański i Adam Banach za utworzenie sekcji Fudokan, organizację seminariów, w czasie działalności sekcji zrzeszonych było kilkaset zawodników, zawodnicy z kolneńskiego karate zdobywali w tej organizacji czołowe miejsca w Polsce i Europie. Wielu zdobyło czarne pasy i kolejne DAN-y.
- Piotr Stachelek zawodnik Fudokanu zdobywca czołowych miejsc w Polsce i w Europie w kategorii fulkontakt i kata.
- Przedstawiciele ZHP, TKKF, Towarzystwo Jana z Kolna, za organizację przez 27 lat Biegów Jesieni w Koźle, w których wystartowało łącznie kilkadziesiąt tysięcy biegających. W latach 90-tych jedna z trzech największych imprez biegowych w Polsce.
- Dariusz Łosiewski - organizator ponadregionalnej imprezy w tenisie stołowym „Kolniak” przez okres 16 lat . Zagrało w niej kilka tysięcy uczestników z terenu Polski.
- Dagmara Nocuń - kolnianka reprezentantka Kadry Narodowej Polski w piłce ręcznej na co dzień grająca w lidze niemieckiej, zdobywczyni Pucharu Niemiec. Statuetkę odebrał ojciec zawodniczki Artur Nocuń.
- Joanna Sokołowska - tenisistka KOKiS zdobywczyni wielu czołowych miejsc w tenisie stołowym w kategoriach od żaka do juniora na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. Statuetkę odebrał ojciec Krzysztof Sokołowski.
- Łukasz Piłat - zdobywca Mistrzostw Polski w Kulturystyce.
- Andrzej Powichrowski - były lekkoatleta, piłkarz ręczny, społecznik sportowy współorganizator zawodów i imprez masowych, instruktor harcerski, pracownik KOKiS.
- Sławomir Stanisławski - były zawodnik KKS Orzeł, obecnie koordynator KKS, doprowadził do rozkwitu wszystkich kategorii wiekowych, wprowadził wysoki standard zawodników od momentu rozpoczęcia treningów.
- Ewa Zadroga - wolontariuszka wspierająca od wielu lat działalność KKS Orzeł.
- Śp. Bronisław Szymański - nauczyciel i dyrektor w SP 2 działacz sportowy wieloletni organizator Turniejów Drużyn Osiedlowych, sędzia piłkarski. Statuetkę przekazano rodzinie.
Komentarze