Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 19:27
Reklama

Prawie 700 tys. emerytów i rencistów z mLegitymacją

Coraz więcej seniorów korzysta z elektronicznej legitymacji emeryta-rencisty. Taki cyfrowy dokument w całym kraju w aplikacji mObwatel pobrało 694,5 tys. osób.

- Od 1 stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty dla nowych świadczeniobiorców są wydawane przez ZUS z urzędu tylko w formie elektronicznej. Osoby, które chcą otrzymać legitymacje w postaci plastikowej karty, muszą złożyć wniosek o jej wydanie. Elektroniczną wersję legitymacji można zainstalować na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnego oprogramowania mObywatel. Wystarczy w aplikacji wybrać opcję "Dodaj dokument" i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać na pole "Legitymacja emeryta-rencisty"- wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

MLegitymacja działa tak jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z przysługujących jej ulg 
i uprawnień. Może w ten sposób potwierdzić prawo do świadczeń zdrowotnych, ulg i zniżek, na przykład na bilety komunikacji miejskiej, zniżki w ośrodkach uzdrowiskowych i placówkach kultury, zwolnienie z części opłat za rehabilitację, czy zwolnienie z abonamentu RTV.

- Legitymacje, które zostały wydane przed 2023 rokiem w formie plastikowej karty, są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności. Jeśli świadczeniobiorca, który otrzymał tylko elektroniczny dokument, chciałyby otrzymać plastikową legitymację nadal może skorzystać z takiej opcji. Wystarczy, że wypełni i złoży przygotowany przez ZUS wniosek o symbolu ZUS ERL- informuje rzeczniczka.

Elektroniczna legitymacja jest bardzo wygodna. Można korzystać z niej bez względu na dostęp do internetu. Dokument w trybie offline można swobodnie przeglądać oraz okazywać do kontroli, pokazując go na ekranie swojego telefonu. MLegitymacja w aplikacji mObywatel podlega również aktualizacji – podobnie jak legitymacja tradycyjna. Dzieje się tak w przypadku zmiany: imienia, nazwiska, numeru PESEL, rodzaju świadczenia, numeru oddziału NFZ emeryta lub rencisty, czy po upływie terminu ważności dokumentu. Czynność ta nie wymaga składania żadnego wniosku ani wizyty w ZUS-ie. Dane są pobierane bezpośrednio z systemu Zakładu, a ich modyfikacja odbywa się po wejściu  w dokument i naciśnięciu „Aktualizuj”.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama