- Ciągle mówimy o nowo budowanych drogach, po których poruszają się kierowcy, ale ci kierowcy również muszą być obsłużeni w zakresie administracyjnym, muszą zarejestrować pojazd, odebrać prawo jazdy, karty pojazdu itd. Teraz dodajemy nowy element, polegający na poprawie w sposób zdecydowany obsługi kierowców, to nowy Wydział Komunikacji - powiedział Lech Marek Szabłowski, Wicestarosta Łomżyński. – Adaptacja tych pomieszczeń to koszt 1,2 mln złotych, około 550 000 zł to środki z PFRON-u, dzięki którym poprawiamy dostępność dla osób z niepełnosprawnością. Na zewnątrz zainstalowany jest podnośnik, mapy teflograficzne, winda w budynku, a ze środków z urzędu Marszałkowskiego, udało się sfinansować część urządzeń elektronicznych, które tutaj pracują – dodał Marek Szabłowski.
Dzięki przebudowaniu tej części budynku, który pamięta jeszcze czasy PRL-u interesanci przyjmowani są w dobrych warunkach. Sala jest wyposażona w urządzenia klimatyzacyjne, wymieniono stolarkę okienną, w pomieszczeniach została również zainstalowana rekuperacja. Modernizacja pomieszczeń była konieczna ze względu na coraz większą liczbę interesantów. Każdego tygodnia urzędnicy obsługują nawet 500 mieszkańców powiatu. Teraz będzie komfortowo, funkcjonalnie i sprawnie.
- Miejsce nowe, ale zespół sprawdzony – pochwaliła pracowników Wydziału Komunikacji wicestarosta Maria Dziekońska.
Ten zespół tworzą osoby, które doskonale znają swoją profesję, znają przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym i wszystkich rozporządzeń, które to również normują zapewniała wicestarosta.
- Na pewno ogromna życzliwość, rzetelność, ale też empatia, to dla mnie też radość, że możemy dać urzędnikom lepsze miejsce - mówiła Maria Dziekońska.
Pierwszy kierowca, który pojawił się w Wydziale Komunikacji, by zarejestrować swój samochód, nie spodziewał się, że zastanie tu takie zmiany.
- Teraz rozumiem, że będzie szybko, komfortowo i bez kolejkowo. Wszystko będzie pozytywnie rozpatrzone, tak jak się należy, bo szybkość rejestracji jest bardzo ważna, żeby klient nie czekał w kolejce, żeby bilecik wziął, zrobił rejestrację i jeździł sprawnie samochodem – powiedział Adam Filipkowski, mieszkaniec gminy Piątnica, który o 8:00 jako pierwszy pobrał z kolejkomatu bilet z numerem A001.
Nowy Wydział Komunikacji to teraz siedem stanowisk. Każde jest oddzielone od sąsiedniego, co zapewnia prywatność, jest możliwość wypełnienia formularzy przy stoliku, ale najistotniejsza zmiana, to nowoczesny system komputerowy i elektroniczny system kolejkowy. Wspomaga pracowników na każdym etapie obsługi. Pozwala skrócić czas oczekiwania klientów i zaplanować bezkonfliktową obsługę.
- Warunki są dużo lepsze, niż w poprzednim miejscu i mam nadzieję, że pracownicy wydziału spełnią swoje zadania i obsługa interesantów będzie sprawniejsza i lepsza – mówiła przejęta obsługą klientów Ewa Jarzyło, naczelnik Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym w Łomży
Wydział Komunikacji i Transportu Drogowego to najczęściej odwiedzany wydział w Starostwie Powiatowym w Łomży. Rocznie korzysta z niego około 30 tysięcy osób. Teraz mieszkańcy powiatu będą mogli załatwiać sprawy w dużo lepszych warunkach, a sala i dostęp do niej jest możliwy także dla osób z niepełnosprawnościami. W najbliższym czasie będzie także można umówić się na wizytę przez Internet.
- To już XXI wiek. Mieszkańcy muszą mieć dobry dostęp do urzędu i to się właśnie staje i cieszę się, że Urząd Marszałkowski dołożył do tego cegiełkę – powiedział Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego. Ten wydział będzie teraz wizytówką Powiatu Łomżyńskiego – dodał marszałek.
Podczas modernizacji pomieszczeń przeznaczonych na nowy wydział wymieniono drzwi wejściowe i drzwi wiatrołapu, od strony południowo-zachodniej budynku Starostwa Powiatowego, czyli od strony wejscia do Prokuratury , odnowione zostały schody zewnętrzne z dostosowaniem ich dla osób z niepełnosprawnościami. Została zamontowana platforma, dzięki której osoby z trudnościami w poruszaniu się będą miały ułatwiony dostęp i możliwość wejścia do sali obsługi.
Projekt modernizacji, w części dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, możliwy był na podstawie umowy o powierzenie grantu w ramach projektu „Dostępny samorząd - granty” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 2.18 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Nowe pomieszczenia poświęcił ks. Marian Mieczkowski, proboszcz parafii katedralnej pw. Św. Michała Archanioła w Łomży.
Komentarze