-„Finansowe efekty są w tym wszystkim na drugim planie. Myślę, że ważniejsze jest tu poczucie , że się jest potrzebnym. Ale też do odbiorców trafiają oryginalne, niepowtarzalne wyroby utalentowanych osób. Bardzo cenię inicjatywy, które pomagają się spełniać ludziom, których życie jest trudniejsze. Samorząd województwa uznaje pomoc im za swoje ważne zadanie. Wśród współpracowników marszałka województwa jest od kilku lat pełnomocnik do spraw osób z niepełnosprawnościami.” – podkreślił Marek Olbryś
W ZAZ „Dialog” który ma swoje placówki w Łomży i Boguszycach pracę znalazło ponad 30 osób z niepełnosprawnościami ruchowymi i intelektualnymi. Dokonują przeróbek krawieckich, szyją torby, kosmetyczki, legowiska dla zwierząt, wyszywają, przygotowują świąteczne stroiki, prowadzą biuro firmy, zajęcia i warsztaty w szkołach. Firma znalazła także pewną „niszę rynkową” – już kilku instytucjom świadczy usługę profesjonalnego niszczenia dokumentów.
-Zatrudnione tu osoby pracują na ile pozwala im stan zdrowia – wyjaśniła Elżbieta Szostak, jedna z trenerek.
ZAZ jest przedsięwzięciem gospodarczym, ale nie tylko. Nie w każdej dziedzinie w przetargach obowiązują społeczne preferencje.
– Nie nastawiamy się na miliony, wynagrodzenia wynikają po prostu z umów o pracę. Przede wszystkim chodzi o zdrowie, integrację, zdobywanie umiejętności. Wielką satysfakcją dla nas jest wdzięczność rodzin – podkreślała Izabela Dąbrowska.
„Dialog” to nie tylko praca. Zatrudnieni mają tu zajęcia rehabilitacji fizycznej i psychicznej, chodzą na spacery i biorą udział w wydarzeniach kulturalnych. Byli na meczu piłkarskiej reprezentacji Polski.
Komentarze