- To jest tzw. "szlak nadnarwiański". Jego przebudowa jest z pewnością długo wyczekiwana, ponieważ wykonawcę wyłoniliśmy już w grudniu 2021 roku - poinformowała Maria Dziekońska, Wicestarosta Łomżyński. - Okazało się jednak, że w pewnym zakresie musimy przebudować wszystkie sieci, znajdujące się w drodze. Kilkukrotne badania geotechniczne wykazały, że na fragmencie 800 m. przebudowywanej drogi znajduje się pod nią grunt nienośny. Wymaga to w związku z tym położenia na tym odcinku materaca z geosiatki ze specjalną podbudową - dodała Maria Dziekońska.
Droga wymagała już remontu. Korzystają z niej nie tylko mieszkańcy gminy Piątnica, ale w sezonie także turyści, czy miłośnicy przyrody. Droga powiatowa przebiega przez Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi. Zakres prac budowlanych jest obszerny, a rozpoczęły się one od wycinki drzew i krzewów, rozbiórki ogrodzeń i kolidujących utwardzeń. By można było zrealizować inwestycje wprowadzone zostały zmiany własnościowe w przypadku kilkudziesięciu działek.
- Zima dla drogowców była ciężka. Tzw. huśtawki temperaturowe spowodowały, że te słabe nawierzchnie bardzo ucierpiały i teraz się sypią, czego przykładem jest właśnie ta droga - mówił Wojciech Borzuchowski, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Łomży. - Zaplanowany remont potrwa do połowy 2025 roku. Jest to zadanie, które obejmuje 2350 m drogi powiatowej Piątnica Włościańska - Kalinowo i na tym fragmencie jest to robota wielobranżowa - dodał Wojciech Borzuchowski.
Harmonogram prac przewiduje uzbrojenia terenu i poważne roboty drogowe. Remont przebiega w trudnych warunkach geotechnicznych, by przystosować podłoże i dostosować je do kategorii ruchu KR 2.
- Wypada w tym miejscu przeprosić i mieszkańców i użytkowników za uciążliwości, których dotychczas doświadczali, bo tej wiosny wykonawca nie mógł rozpocząć robót, natomiast plac budowy był już przekazany - tłumaczył Wojciech Borzuchowski. - Cieszy to, że oprócz typowych rozwiązań drogowych, uda się wybudować ciąg pieszo-rowerowy - powiedział Wojciech Borzuchowski.
Remontowany odcinek to niespełna 2,5 km. Remont prowadzi firma UNIBEP S.A. Ruch na wyznaczonych odcinkach odbywa się teraz jednym pasem i tak będzie przez najbliższy miesiąc. Wtedy zacznie obowiązywać zatwierdzona organizacja ruchu, zaplanowane są objazdy i świetlny ruch wahadłowy.
- Prace rozpoczęliśmy wycinką drzew. W następnych etapach planujemy elementy rozbiórkowe, tak jak frezowanie nawierzchni. Później będziemy budować kanał kanalizacji deszczowej, wprowadzimy czasową organizację ruchu polegającą na zawężeniu jednego pasa drogi z zastosowaniem sygnalizacji świetlnej - poinformował Łukasz Zasowski kierownik kontraktu UNIBEP S.A. - Mieszkańcy muszą liczyć się z utrudnieniami, zwłaszcza, że musimy jeszcze zbadać jedno stanowisko archeologiczne znajdujące się w miejscowości Kalinowo. Po wykonaniu robót branżowych będziemy przystępować do budowy nowej konstrukcji nawierzchni - dodał Łukasz Zasowski.
Jak zapewniał kierownik kontraktu drogowcy zrobią wszystko, żeby utrudnienia były jak najmniejsze dla mieszkańców i ma nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem.
Marzeniem nie tylko samorządowców jest modernizacja całej drogi biegnącej wzdłuż rzeki Narew.
- Droga 1934B, w miejscu rozpoczęcia prac, to ten pierwszy odcinek wymagający remontu. Na dalszą część, która rozpoczyna się w Drozdowie złożyliśmy też dokumenty i projektujemy kolejny 500 m. odcinek od Szkoły Podstawowej do granicy z Niewodowem - powiedziała Maria Dziekońska. - Będziemy chcieli sukcesywnie dalej przebudowywać urokliwy "szlak narwiański", ale nie uda nam się tego zrobić jeżeli rządowe fundusze, które były uruchomione w poprzedniej kadencji, nie będą utrzymane - zaapelowała Wicestarosta Łomżyńska.
Samorządowcy oczekują ogłoszenie kolejnych naborów z Polskiego Ładu oraz z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, bo ich zdaniem jest to podstawa do tego, żeby mogli kontynuować prace remontowe na drogach gminnych i powiatowych.
- Czekamy, jest to dla nas bardzo ważna sprawa - dodała Maria Dziekońska, Wicestarosta Łomżyńska.
Nowa droga będzie miała jezdnię o szerokości 6 metrów. Będzie odpowiadała kategorii KR2. Zaplanowano przebudowę skrzyżowań, budowę ścieżki pieszo rowerowej i kanalizacji deszczowej z przykanalikami. Przebudowana ma być także sieć telekomunikacyjna, energetyczna oraz wybudowany kanał technologiczny. Zaplanowano rozbiórkę i budowę przepustów drogowych, budowę urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz wykonanie oznakowania pionowego i poziomego. Remont utrudni poruszanie się po tej drodze, ale mieszkańcy gminy Piątnica czekali na jej remont kilkanaście lat.
- Dwadzieścia lat czekaliśmy na ten remont - mówił Tadeusz Rybicki, mieszkaniec Piątnicy
Na realizację inwestycji Powiat Łomżyński oprócz wyłożenia własnych środków budżetowych pozyskał dofinansowanie z Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych, Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Gminy Piątnica. Remont blisko 2,5 km drogi kosztować będzie prawie 13,7 mln zł. Potrwa do czerwca przyszłego roku.
Komentarze