Z 13 statuetek kurpiowskiego strzelca, jakie zostały na gali wręczone, 2 trafiły do przedstawicieli województwa podlaskiego. W kategorii "Ochrona dziedzictwa kulturowego" nagrodę otrzymała Karolina Piątek, dyrektor Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Nowogrodzie.
- To bardzo miła niespodzianka i jeszcze większa motywacja, by tradycje nie zaginęły. W Nowogrodzie jest Skansen Kurpiowski, więc jesteśmy jeszcze bardziej zobowiązani - powiedziała Karolina Piątek.
Towarzyszyło jej w Ostrołęce kilka pań z kobiecego zespołu śpiewaczego, jaki działa przy MGOK oraz burmistrz Nowogrodu Grzegorz Palka.
- Emocje w tej chwili to przede wszystkim wdzięczność za codzienną pracę pani dyrektor i całego zespołu ośrodka kultury oraz ludzi, którzy w Nowogrodzie tworzą kulturę. To m. in. zespoły śpiewacze - kobiecy i dziewczęcy, pani Ania Czarnecka, bez której wiele rzeczy nie byłoby możliwe, muzycy, wielu mieszkańców - podkreślał burmistrz.
Kurpika do domu zabrała także Dorota Przestrzelska, nauczycielka i bibliotekarka z I LO w Łomży, organizatorka konkursów recytatorskich i koncertów, miłośniczka i propagatorka kultury kurpiowskiej.
- Cząstki tej nagrody są dla mnie, dla uczniów, mojego ojca, który miał harmonię pedałową. Zakochałam się w Kurpiach współpracując z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Łomży, miłość przeniosłam do szkoły i od lat wraz z uczniami przemierzamy kraj. Związkowi Kurpiów dziękuję za olimpiadę wiedzy o Kurpiach, w której regularnie bierzemy udział, często z sukcesami - mówiła Dorota Przestrzelska.
Pozostałe Kurpiki otrzymali: dziennikarz Sebastian Staszewski oraz Ostrołęckie Towarzystwo Fotograficzne w kategorii "Promowanie regionu"; Stefania Dawid z gminy Kadzidło za "Twórczość ludową"; Adrian Duszak, zawodnik teqballa za "Talent"; firma Lus Ar z Ostrołęki jako "Pracodawca"; Joanna Turek oraz zespół Klęcinianki z gminy Główczyce na Pomorzu za "Budzenie tożsamości"; Maria Scholastyka Wojciechowska w kategorii "Nauka i pióro"; Sabina Malinowska z biblioteki miejskiej w Ostrołęce oraz starosta makowski i wieloletni rany Mazowsza Mirosław Augustyniak za "Działalność publiczną"; grupa śpiewacza Bandysionki ze wsi Bandysie za "Muzykę i taniec".
Kurpiki to wydarzenie pod honorowym patronatem marszałków województw mazowieckiego i podlaskiego, których reprezentowała Elżbieta Lanc z zarządu województwa mazowieckiego i wicemarszałek Marek Olbryś. Udział w gali wzięli także wicewojewoda mazowiecki Robert Sytnik i prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik. Współorganizatorami byli także starostowie, wśród których byli Lech Marek Szabłowski z Łomży i Stanisław Kubeł z Ostrołęki, wójtowie i burmistrzowie wielu kurpiowskich gmin, reprezentanci ośrodków kultury, regionalnych organizacji i stowarzyszeń.
Uczestnikom gali bardzo przypadły słowa do serca słowa przypomniane przez jedną z laureatek, że "tradycja to nie kult popiołów lecz sztuka podtrzymywania ognia". Zgodnie oceniali, że w kulturze kurpiowskiej, Kurpiki spełniają właśnie taką rolę.
Komentarze