W ludzkiej wędrówce kamienie milowe mają różny kształt. Dzieciństwo pozostaje na całe życie w pamięci człowieka, dojrzałość przynosi najważniejsze owoce życia, a starość przychodzi niezauważona, jakby nie chciała, by o niej wcześniej pamiętać. A jednak i ona ma swoje potrzeby i wielką wartość, którą młodzi potrafią zrozumieć dopiero po latach, wracając pamięcią do tych starszych, którzy zaważyli na ich życiu, przekazali mądrość, bogactwo dojrzałych myśli, spokój i refleksję. W Klubie Seniora rozmawiano o Centrum Aktywności Seniora i Osiedlowych Klubach Seniora, które uznawane są za konieczne w naszym mieście. Jak mówi Tomasz Wróblewski powinny być to miejsca otwarte dla wszystkich seniorów, nie tylko tych zrzeszonych w klubach czy stowarzyszeniach. Większość Klubów Osiedlowych będzie funkcjonowało przy organizacjach pozarządowych, spółdzielniach mieszkaniowych czy też parafiach. Kluby będą integrować i wspierać aktywność osób starszych w pobliżu miejsca zamieszkania
Każdy wiek ma swoje potrzeby, które warunkują rozwój człowieka i prawidłowe jego funkcjonowanie. Potrzeby psychiczne to wrodzone tendencje do działania, pochodzące z natury człowieka lub rodzące się z odczuwanego przez niego braku. Ich zaspokojenie jest warunkiem prawidłowego rozwoju i funkcjonowania każdego człowieka.
Każdy z nas bez względu na wiek i stan zdrowia ma swoje potrzeby. Szczególnie zadbać trzeba o te, wyższego rzędu. Potrzeby wyższego rzędu seniorów bywają jednak odmienne od tych obserwowanych u młodych osób. Jakie to potrzeby? Najlepiej wiedzą Seniorzy…
Takie spotkania, rozmowy są potrzebne w środowisku Seniorów, wspominała Grażyna Czajkowska. Miasto Łomża powinno w przyszłości także powołać Rzecznika Praw Seniorów, biorąc przykład z województwa warmińsko – mazurskiego, gdzie taki rzecznik działa już od 2010 roku.
Komentarze