Odwaga i oddanie psów policyjnych, połączona ze specjalistycznym wyszkoleniem, stanowi cenne wsparcie dla mundurowych, nawet w najtrudniejszych wyzwaniach z jakimi muszą się mierzyć. Są to funkcjonariusze, którzy pomimo, iż nie noszą munduru, w wielu przypadkach są niezastąpieni. Potrafią dogonić przestępcę, wskazać drogę ucieczki lub miejsce jego ukrycia. Policyjne psy służbowe muszą posiadać odpowiednie predyspozycje. Jest to skrupulatnie sprawdzane jeszcze przed zakupem czworonoga. Później pies wraz ze swoim przewodnikiem trafia na kurs, po ukończeniu którego otrzymują atest i od tej chwili mogą wspólnie wykonywać zadania służbowe. Policjanci, którzy decydują się na pracę ze zwierzętami, powinni mieć do nich odpowiednie podejście. Oprócz stanowczości, muszą po prostu je lubić, natomiast nie mogą się ich bać.
Warunkiem sukcesu jest świetnie wyszkolony i zgrany duet: przewodnik i pies służbowy. Cykliczne ćwiczenia, jakim są poddawane raz w tygodniu, doskonalą posiadane już umiejętności i pozwalają na wprowadzanie nowych elementów.
Dziś w łomżyńskiej jednostce przewodnicy psów służbowych z Łomży, Suwałk oraz Wysokiego Mazowieckiego przeprowadzili szkolenie swoich "czworonożnych partnerów". W kompleksie leśnym, poza miastem trenowali między innymi posłuszeństwo psa. Nie zabrakło też takich elementów, jak zatrzymywanie osoby z wykorzystaniem psa czy tropienia śladów ludzkich. Czworonogi miały również za zadanie obezwładnić pozoranta, broniąc swojego przewodnika przed atakiem. Wszystkie zagadnienia wykonywane były z dużym zaangażowaniem, a każdy sukces nagradzany był przysmakiem lub zabawą z piłeczką.
Obecnie w łomżyńskiej jednostce służbę pełni 6 przewodników oraz 8 psów służbowych, wśród których są psy patrolowo-tropiące oraz do wyszukiwania zapachu narkotyków.
Komentarze