Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:07
Reklama

2023. Subiektywne podsumowanie roku - cz.2

Rok 2024 przed nami. Każdy z nas wkracza w nowe, 12 miesięcy z nadzieją i wiarą, że czas ten przyniesie wiele dobrych zdarzeń. Zanim jednak zacznie się coś nowego, trzeba zrobić bilans starego. A rok 2023 przyniósł wiele zmian, szczególnie w sferze polityki, także w Łomży i na Ziemi Łomżyńskiej. Co do tego, że zdominowały go wybory parlamentarne nie ma wątpliwości. Zgodnie z tradycją proponujemy przegląd tego, co wydarzyło się w 2023 roku, głównie w Łomży. Podsumowanie jest całkowicie subiektywne, może chwilami złośliwe… Prezentujemy jego drugą część.
2023. Subiektywne podsumowanie roku  - cz.2

Listopad

Rekordową kwotę, ponad 61 tysięcy złotych przyniosła w Dniu Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny kolejna kwesta odbywająca się od 1984 roku pod stałym hasłem ,,Ratujemy łomżyńskie zabytki cmentarne”.

 

Koncerty, spektakle i prelekcje o treściach niepodległościowych i patriotycznych poprzedziły ubiegłoroczne łomżyńskie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Ich kulminacyjny moment miał miejsce tradycyjnie na ul. Sienkiewicza przed tablicą pamiątkową Leona Kaliwody. Symboliczny wymiar miało wystąpienia ówczesnego wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Lecha Antoniego Kołakowskiego, który podziękował mieszkańcom Łomży i Ziemi Łomżyńskiej za wiele lat współpracy. - Wypadałoby mi się z Państwem, nie powiem, że pożegnać, ale podziękować za lata współpracy. Za mną 5 kadencji parlamentarnych. 18 lat działań na rzecz Ziemi Łomżyńskiej, miasta Łomży. To wielki zaszczyt, który spotkał mnie ze strony wyborców, mieszkańców tej ziemi. Udało się osiągnąć kilka sukcesów związanych m.in. z połączeniami infrastrukturalnymi. To chociażby Via Baltica czy kolej Warszawsko-Mazurska. Cieszę się z decyzji wzmacniających Wojsko Polskie w Łomży – mówił ówczesny wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Lech Antoni Kołakowski.

 

Na kamienicy przy ul. Rządowej 12 powstał mural przedstawiający wizerunek Hanki Bielickiej. Jego autorem jest Bruno Neuhamer, ilustrator, rzeźbiarz, rysownik, który zaprojektował i wykonał m.in. warszawskie murale Kory i Niemena.

 

Zawodnicy Klubu Sportowego Prefbet-Sonarol po raz kolejny znakomicie zaprezentowali się na Mistrzostwach Polski. Tym razem biegacze wywalczyli trzy medale podczas 11. Otwartych Mistrzostw Polski w Biegu na 5 km – Niepodległa Piątka na Narodowym. Zdobywając złoty medal w drużynie Justyna Korytkowska osiągnęła ,,medalową pełnoletniość”, ponieważ zdobyła swój 18. medal Mistrzostw Polski.

 

Krajową stolicą tańca stała się na dwa dni Piątnica. Po raz 27. odbył się tam Ogólnopolski Turniej Tańca Sportowego (po raz drugi pod tą nazwą, wcześniej używane było określenie “towarzyskiego”) o Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego, Starosty Łomżyńskiego i Prezydenta Miasta Łomży.

 

Dr Małgorzata Frąckiewicz, językoznawczyni, badaczka nazwisk i popularyzatorka tożsamości kulturowej mieszkańców historycznej ziemi łomżyńskiej, wiceprezes Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów i prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Łomży znalazła się w gronie 6 finalistów Nagrody POLIN przyznawanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN osobom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów.

 

Prezydent Andrzej Duda po raz ósmy wręczył Nagrody ,,Dla Dobra Wspólnego”, które promują postawy, działania i projekty obywatelskie na rzecz dobra wspólnego. Grupa Ratownicza Nadzieja zdobyła nagrodę w kategorii organizacja – instytucja.

 

Grudzień   

Wieloletniej tradycji stało się zadość i dźwięk ligawek, trombit, bazun, rogów i innych instrumentów pasterskich oznajmił nadejście Adwentu. Tym razem nie zabrakło też zimowej scenerii w Muzeum Rolnictwa im. księdza Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Był to już 42. Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego.

 

Rada Miejska Łomży przyjęła uchwałę zwiększającą wysokość samorządowego gminnego jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia się dziecka. Od 2024 roku jest to 1500 złotych.

 

Polityka w lokalnym samorządzie. Radni klubów Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego próbowali odwołać ze stanowiska marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego. Próba zakończyła się tak, iż Artur Kosicki pozostał na swoim stanowisku. Przeciw jego odwołaniu głosowało 11 radnych, 16 radnych głosowało za wnioskiem. Oddano także trzy głosy nieważne.

 

Podczas Mistrzostw Polski w biegach przełajowych, które rozegrano w Drzonkowie koło Zielonej Góry, zawodnicy Klubu Sportowego Prefbet-Sonarol wywalczyli 200. medal Mistrzostw Polski w swojej 24–letniej historii.

 

Medialny szum rozgorzał wokół projektu “Mediateka – Książnica Łomżyńska – centrum dostępu do wiedzy, kultury i nowych technologii”, który zyskał dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 w kwocie około 10 mln euro. 23 listopada odbyło się spotkanie dotyczące koncepcji planowanego remontu budynku biblioteki. W spotkanie uczestniczyły władze miasta, radni, przedstawiciele instytucji, mediów, czytelnicy, seniorzy oraz osoby, z którymi biblioteka współpracuje od wielu lat. Budowę nowej Książnicy/Mediateki rozważano przy ulicy Katyńskiej. Pod uwagę brano także niewykorzystany budynek na terenie Sądu Rejonowego, a także biurowiec przy Placu Pocztowym. Władze Łomży uznały jednak, iż najlepszym wariantem stworzenia centrum dostępu do wiedzy, kultury I nowych technologii będzie adaptacja i rozbudowa dotychczasowej siedziby biblioteki, przy ul. Długiej 13. Na kanwie spotkania, 5 grudnia 2023 roku, radni z klubu Przyjaznej Łomży (Dariusz Domasiewicz i Andrzej Korytkowski) oraz Prawa i Sprawiedliwości (Marianna Jóskowiak i Tadeusz Kowalewski) zorganizowali konferencję prasową przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Zdaniem radnych najlepszym rozwiązaniem byłaby budowa nowego obiektu przy ul. Katyńskiej. Sprawa jest rozwojowa.

 

Opłatek, gorące życzenia, kolędy, świąteczne potrawy, choinka i kolorowe ozdoby, a nawet łagodna zimowa pogoda. Niczego nie zabrakło podczas kolejnej miejskiej Wigilii na Starym Rynku w Łomży.

 

I tak minął rok 2023. 2024 z pewnością będzie równie ciekawy zarówno politycznie, jak i bogaty w różnorodne wydarzenia kulturalne, i nie tylko. W takim razie rozpoczynamy rok 2024!

Marlena Siok




Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama