Wrzesień
Miesiąc ten przyniósł bardzo intensywną kampanię parlamentarną w Łomży i na Ziemi Łomżyńskiej. Wraz z początkiem września obyła się oficjalna prezentacja kandydatów Podlaskiej listy Prawa i Sprawiedliwości. Listę otworzył Jacek Sasin, ówczesny minister Aktywów Państwowych. Z drugiego miejsca o mandat posła ubiegał się Jacek Bogucki, z trzeciego Adam Andruszkiewicz. O mandat posłanki i posła, z list PiS, z Łomży ubiegała się także Bogumiła Olbryś (miejsce 4) oraz Piotr Modzelewski (miejsce 16). O miejsce w Senacie walczył natomiast Marek Adam Komorowski. Swoją 14 przedstawiło także Polskie Stronnictwo Ludowe, które tworzyło listę Koalicyjną Trzeciej Drogi z Polską 2050 Szymona Hołowni. 18 lokatę na liście zajęła Marlena Siok.
Wielka feta. Historia, atrakcje kulinarne i taneczne rytmy stanowiły główne elementy wielkiego festynu z okazji 50-lecia utworzenia gminy Piątnica.
“25 lat w służbie bezpieczeństwa w ruchu drogowym”. Pod takim hasłem w Łomży swój jubileusz obchodziły Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD) z województwa podlaskiego. Honory gospodarza wydarzenia pełnił wicemarszałek Marek Olbryś, który w zarządzie województwa ma pieczę nad pracą WORD-ów oraz Wojewódzką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, a wspólnie z nim dyrektorzy: Mirosław Oliferuk z Łomży oraz Przemysław Sarosiek z Białegostoku i Grzegorz Wilczyński z Suwałk.
Łomża, na deptaku przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży, w ramach 12. edycji akcji ,,Narodowe Czytanie” wspólnie z parlamentarzystami, samorządowcami, przedstawicielami różnych instytucji i środowisk, przyjaciółmi czytała ,,Nad Niemnem”.
14 września 2023 roku, w wieku 68 lat, zmarła radna Alicja Konopka. W radzie zasiadała nieprzerwanie od 1994 roku, będąc osobą najdłużej sprawującą mandat radnego w łomżyńskim samorządzie. W okresie od 22 stycznia 2020 roku do 26 kwietnia 2023 r. była przewodniczącą Rady Miejskiej. Wcześniej pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej, przewodniczącej Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Finansów. Przed przejściem na emeryturę była naczelnikiem ds. rent i emerytur inspektoratu ZUS w Łomży.
Konferencje, briefingi prasowe, spotkania z mediami… przekonywanie, agitowanie, prezentowanie programów wyborczych, czyli kampania w pełni. Bogumiła Olbryś, kandydatka PiS swój 6-punktowy program prezentuje w obecności władz miasta i samorządowców z powiatu łomżyńskiego, Poseł Robert Tyszkiewicz, mówi o gigantycznym skandalu, czyli aferze wizowej, która zdaniem posła dotyczyła także ówczesnego ministra Kołakowskiego. Jak się okazuje polityka potrafi być bezwzględna i nieprzewidywalna. Obydwaj Panowie są dziś poza areną… Piotr Modzelewski z kolei w sercu łomżyńskiej Starówki podsumowuje działania rządu PiS, a także przedstawia nowy program Prawa i Sprawiedliwości…
Tradycja, jakość i odpowiedzialność. To zdaniem Sylwestra Zawadzkiego słowa najlepiej charakteryzujące działalność Cechu Rzemieślników i Innych przedsiębiorców w Łomży, który obchodził swoją 75. rocznicę działalności.
Zespół Pieśni i Tańca ,,Śląsk”, dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu Wojciech Kass oraz dr Ewa Lewandowska-Tarasiuk zostali laureatami ubiegłorocznej edycji Nagrody im. Zygmunta Glogera. Gala finałowa, w czasie której wręczono wyróżnienia odbyła się w piątek, 22 września w Łomży. Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Prasoznawcze ,,Stopka”.
Polscy pięściarze i pięściarki byli wyraźnie lepsi od Niemców. W Kolnie podczas gali Suzuki Boxing Night 23 efektowne zwycięstwo odnieśli Bartłomiej Rośkowicz (63,5 kg), Damian Durkacz (71 kg), Kamil Ślendak (92 kg) I Oskar Safaryn (+92 kg). Biało-Czerwoni triumfowali 18:2.
Andrzej Korytkowski podczas sesji Rady Miejskiej Łomży, w dniu 27 września 2023 r., złożył ślubowanie i odebrał legitymację radnego. W składzie miejskich radnych zastąpił zmarłą Alicję Konopkę.
Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów dołączyło do grona instytucji prezentujących swoje zbiory na portalu kronika.gov.pl. Digitalizacja zabytków to nie tylko forma ich ochrony przed zniszczeniem, ale także sposób na udostępnienie ich szerokiemu gronu.
Październik
Ponad 100 osób dwoma autokarami oraz kilkanaście prywatnych samochodów wyjechało z Łomży na ,,Marsz miliona serc”. - Atmosfera była niesamowita, warto było to przeżyć. Dziękuję wszystkim, którzy pojechali ze mną do Warszawy – mówiła wówczas Alicja Łepkowska-Gołaś, dziś Posłanka na Sejm RP.
Po 26 latach wyjątkowo owocnej służby jako rektor, prof. nadzw. dr hab. Roman Engler ekonomista obdarzony uznaniem zarówno w środowisku akademickim, jak i gospodarczym, zakończył kierowanie uczelnią, która powstawała jako Wyższa Szkoła Agrobiznesu, a obecnie nosi nazwę Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych.
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży otrzymała Złoty Dyplom III Międzynarodowego Konkursu ,,Muzyczne Orły”. Międzynarodowa kapituła nagrodziła łomżyńską orkiestrę za prawykonanie ,,Suity polskiej” na flet, skrzypce i orkiestrę smyczkową, którą specjalnie dla filharmonii skomponował Mateusz Smoczyński.
19 października 1993 roku grupa 18 kobiet zdecydowała o powołaniu w Łomży Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym. Amazonki chciały nie tylko otaczać się wzajemnym wsparciem, ale także pomagać innym chorym przejść przez ten trudny czas. I choć członkinie stowarzyszenia się zmieniały, cel pozostał ten sam, o czym opowiadały 6 października, świętując w gronie życzliwych im osób jubileusz 30-lecia w Hali Kultury w Łomży.
Rzeszę łomżyniaków, pasjonatów literatury, reportażu, ale także osobowości, do Restauracji Retro przyciągnął reporter, felietonista, laureat wielu prestiżowych nagród literackich, w tym Literackiej Nagrody Nike, Mariusz Szczygieł. A konkurencję miał sporo, bo tego samego dnia (4 października) do Łomży przyjechał premier Mateusz Morawiecki. Co ciekawe obydwaj Panowie z mieszkańcami Łomży mieli spotkać się w Hali Kultury. To pierwsze planowane było z dużym wyprzedzeniem. Nie miało to znaczenia... Kultura jednak z hali została wyproszona, by mogła rozgościć się polityka. Na szczęście kultura doskonale sobie poradziła. Polityczny kurz nie zdołał jej przykryć…
Symbolizują pokój i przenoszą nowiny. Potrafią w 10 godzin dotrzeć z Brukseli do Łomży. Najlepsze kosztują więcej niż luksusowe samochody. Gołębie pocztowe. Oddział Łomża Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych świętował w Rutkach jubileusz swego 70-lecia.
13 października oddany został do ruchu przedostatni odcinek drogi ekspresowej S61, od Ostrowi Mazowieckiej do Śniadowa. Tym samym w budowie pozostała już tylko 13 kilometrowa obwodnica Łomży, której przejezdność po jednej jezdni ma zostać osiągnięta w połowie bieżącego roku. Tylko zgodności nie ma, co do tego czyja to “Via”? Ówczesny minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przez długi czas nazywał ją ,,Via Kołakowski”, ale tak szybko jak w partii rozliczona została “niesubordynacja” posła Kołakowskiego I “Via” zmieniła przydomek. Stała się “Vią Gwiazdowski”. Czyja będzie następna?
Podwójną wystawą ,,Bursztyn. Dar prastarych drzew” oraz ,,Portrety 6 x 6”, na którą składały się fotografie dokumentalne wykonane w latach 70. i 80. przez Bolesława Deptułę, Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży uczciło jubileusz 75-lecia. Z okazji jubileuszu łomżyńska placówka została uhonorowana Brązowym Medalem ,,Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który na ręce dyrektor Pauliny Bronowicz-Chojak przekazał ówczesny wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.
Silny wiatr zmian nadciągnął nad Łomże i zaskoczył z pewnością niejednego mieszkańca. Ponad 13 tysięcy głosów zdobyła Alicja Łepkowska-Gołaś w wyborach do Sejmu RP. Liderka kobiet podlaskiej listy Koalicji Obywatelskiej uzyskała drugi wynik, plasując się tuż za Krzysztofem Truskolaskim (ponad 57 tysięcy), pokonując m.in. dotychczasowego posła Roberta Tyszkiewicza. Alicja Łekpowska-Gołaś została jedyną parlamentarzystką z Łomży. Prawu i Sprawiedliwości nie udało się wprowadzić do Sejmu żadnego z dwóch łomżyńskich kandydatów. Dużym zaskoczeniem okazał się także wynik Trzeciej Drogi, która w województwie podlaskim uzyskała poparcie ponad 20% głosujących. W sejmowych ławach ponownie zasiadł Stefan Krajewski (Polskie Stronnictwo Ludowe), dziś pełniący także funkcję wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Imię 18 Dywizji Piechoty oraz sztandar otrzymały działające w strukturach Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących, Technikum nr 6 i VI Liceum Ogólnokształcące.
W Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży otwarte zostało Centrum Diagnostyczno-Weterynaryjne.
Studentki pierwszego roku Akademii Łomżyńskiej; Martyna Krawczyńska i Justyna Korytkowska (KS Prefbet-Sonarol) zwyciężyły w 40. edycji Milla Urbana Isla de Ibiza.
Pierwsza w regionie ,,DOBROdzielnia” oficjalnie została otwarta w Łomży. To przestrzeń, w której można się spotkać, porozmawiać, szukać pomocy lub się dzielić. To miejsce rozwoju dla dzieci i młodzieży, ale także zajęć dla starszych. Wracając do momentu otwarcia ,,DOBROdzielni” warto wspomnieć, że działa tam także “JADŁOdzielnia”, w której można podzielić się jedzeniem. Tego wciąż potrzeba. “DOBRO i JADŁOdzielnia” działają przy Parafii Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży.
Komentarze