Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 15:20
Reklama

Głos osób z niepełnosprawnością w Łomży

Jak sprawić by głos osób z niepełnosprawnościami był słyszalny w społecznościach lokalnych? – na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy Łomżyńskiego Konwentu Osób z Niepełnosprawnościami. Wydarzenie przygotował Podlaski Sejmik Osób z Niepełnosprawnościami przy wsparciu Miasta Łomża.

18 grudnia w Hali Kultury w Łomży spotkali się przedstawiciele organizacji pozarządowych i instytucji zajmujących się pomocą osobom z niepełnosprawnościami. Uczestników powitały Magdalena Bobrowska i Grażyna Kosińska z Podlaskiego Sejmiku Osób z Niepełnosprawnościami, a poprzez łącze internetowe – Anna Drabarz, prezes stowarzyszenia, pełnomocnik Zarządu Województwa Podlaskiego ds. Osób z Niepełnosprawnościami.

W imieniu Miasta Łomża gości powitał Zastępca Prezydenta Miasta Łomża, Andrzej Stypułkowski. - Cieszę się, że możemy w Łomży rozmawiać o sytuacji osób z niepełnosprawnością, życzę Państwu owocnego spotkania i wypracowania w dyskusji ciekawych pomysłów, które moglibyśmy później wcielić w życie – mówił Zastępca Prezydenta.

Przedstawicielki Podlaskiego Sejmiku Osób z Niepełnosprawnościami omówiły koncepcję nowo utworzonego w Białymstoku Ośrodka Niezależnego Życia. Ośrodek ma być miejscem prowadzonym przez i dla osób z niepełnosprawnościami, w szczególności młodych, punktem informacyjnym na temat niepełnosprawności, przestrzenią dla spotkań i wymiany doświadczeń oraz tworzenia wspólnych inicjatyw, miejscem uzyskania wiedzy i porady oraz wypracowywania rozwiązań w sytuacjach, gdy osoba z niepełnosprawnością lub jej bliski czuje się zagubiona albo potrzebuje konkretnego wsparcia. Ośrodek mieści się w budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie.

O wymianie studenckiej mówili podczas spotkania w Łomży uczestnicy projektu „Włączamy mobilność”. Celem projektu jest wspieranie osób studiujących z niepełnosprawnościami w wymianach zagranicznych i w pełnym uczestnictwie w Programie Erasmus+.  Uczestnicy konwentu zapoznali się również z projektem ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami.

Drugą część konwentu wypełniły warsztaty partycypacyjne: Jak sprawić by głos osób z niepełnosprawnościami był słyszalny w społecznościach lokalnych? Uczestnicy zostali podzieleni na grupy, w których wypracowywali konkretne rozwiązania. Na zakończenie każda grupa zaprezentowała swoje wnioski i pomysły.

Podlaski Sejmik Osób z Niepełnosprawnościami organizuje podobne spotkania w różnych częściach województwa podlaskiego. Ze wszystkich spotkań stworzy raport, który następnie zostanie przekazany do środowisk organizacji pracujących na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku.

Wydarzenie jest dofinansowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama