Zgodnie z zapowiedzią nowego premiera Donalda Tuska niebawem po zaprzysiężeniu jego rządu przez prezydenta Andrzeja Dudę w środę (13 grudnia) mają być powołani nowi wojewodowie - reprezentanci rządu w terenie.
Nominacji wojewodów dokonuje się na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji, którym teraz ma być Marcin Kierwiński, sekretarz generalny PO. Wojewodowie przestają nimi być automatycznie po tym, jak przestaje funkcjonować rząd. Zgodnie z ustaleniami koalicji KO - Trzecia Droga - Lewica wojewodą podlaskim ma być osoba wskazana przez KO.
Kandydatami, którzy brani są pod uwagę są: Jacek Brzozowski, Maciej Borysewicz i Jolanta Den.
Kandydat: Maciej Borysewicz
44-letni Maciej Borysewicz to od 2006 r. łomżyński radny Platformy Obywatelskiej (obecnie klub radnych: Obywatelski Klub Samorządowy). Z PO związany od 2002 r. Jest prawnikiem, doktorantem w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. W latach 2008-2009 doradzał marszałkowi województwa podlaskiego, w latach 2007-2008 wojewodzie podlaskiemu. Był też przewodniczącym rady nadzorczej ARR SA w Łomży, specjalistą ds. windykacji w Ambrela Sp. z o.o. w Łomży. Członek Towarzystwa Naukowego im. Wagów w Łomży i Rady Programowej TVP Białystok oraz kilku rad społecznych. Od 1994 r. jest wolontariuszem WOŚP. Przed wyborami do Sejmu w 2019 r. jako jeden z podlaskich kandydatów Koalicji Obywatelskiej mówił „Wyborczej" : - Chciałbym przenieść do Sejmu szacunek do drugiego człowieka, bez względu na jego poglądy polityczne.
Pytany, co jest potrzebne, aby region podlaski nie pozostawał regionem tzw. Polski B, mówił: - Determinacja, współpraca i pieniądze. Nie da się bardzo szybko nadrobić zaległości, ale na pewno trzeba usilnie próbować. Ostatnie lata to bez wątpienia nasz sukces. Udało się zrealizować wiele inwestycji, nasze gminy, powiaty i miasta skutecznie korzystają ze środków unijnych, ale przed nami jeszcze większy wysiłek. Problemy współczesnego świata, globalizacja, ochrona środowiska czy rozwój technologiczny to wyzwania, które stoją przed nami. Mamy potencjał i kapitał. Jeżeli uda nam się wspólnie oto zadbać, wtedy nie będziemy już nigdy nazywani Polską B.
Kandydatka: Jolanta Den
Jolanta Den (46 lat) od 2018 r. jako radna z ramienia PO zasiada w radzie powiatu białostockiego (opozycyjny klub KO). Była wicestarostą powiatu białostockiego w kadencjach 2010-2014 i 2014-2018. Z zawodu jest leśniczką. To absolwentka SGGW w Warszawie, Master of Business Administration oraz podyplomowych studiów menedżerskich UwB. Pracowała w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, departamencie spraw społecznych białostockiego Urzędu Miejskiego i departamencie prezydenta Białegostoku. Jest wiceprezeską Instytutu Rozwoju Społeczności Lokalnej Activus i dyrektorką Domu Pomocy Społecznej przy ul. Świerkowej w Białymstoku. Głośno sprzeciwiała się tzw. uchwale anty-LGBT przyjętej głosami i z inicjatywy starosty i wicestarosty białostockiego z PiS (rada powiatu wycofała się z tej uchwały po groźbie utraty unijnych pieniędzy)
Kandydat: Jacek Brzozowski
Ukończył historię na Uniwersytecie w Białymstoku w 2002 r. Pracę magisterską: „Izba poselska i izba gmin w drugiej połowie XVI wieku. Analiza porównawcza" napisał pod kierunkiem prof. Ewy Dubas-Urwanowicz. W 2003 r. praca ta została nagrodzona (pierwsze miejsce) w konkursie organizowanym przez Fundację „Aurea Demokratia" na najlepszą pracę magisterską za lata 2002-2003 z dziedziny historii powszechnej państwa i prawa. W 2004 r. został pracownikiem Instytutu Historii Uniwersytetu w Białymstoku. Pracę doktorską: „Między Bydgoszczą a Lwowem. Zygmunt I a szlachta koronna w latach 1520-1540" obronił w Instytucie Historii i Nauk Politycznych UwB w 2012 r.
W lutym 2016 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie stosunków międzynarodowych w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych w Warszawie. W czerwcu tego samego roku ukończył studia podyplomowe w zakresie dyplomacji kulturalnej Creative Diplomacy w Collegium Civitas w Warszawie. Staż odbył w Instytucie Adama Mickiewicza w Warszawie. Jest pomysłodawcą Festiwalu Dyplomatycznego im. prof. Stefana Mellera, który odbywa się na Uniwersytecie w Białymstoku od 2016 r. i autorem programu nauczania historii dyplomacji i protokołu dyplomatycznego w szkole średniej.
Nowy wojewoda w tym fotelu zastąpi 58-letniego Bohdana Paszkowskiego, jednego z czołowych działaczy podlaskiego PiS, z wykształcenia prawnika, trzykrotnego senatora. Jego zastępcami byli Tomasz Madras (PiS; były białostocki radny) i Bogusława Szczerbińska, rekomendowana na stanowisko wicewojewody przez Partię Republikańską, wcześniej związana z Porozumieniem i PSL (przed nią stanowisko to sprawował Marcin Sekściński z Porozumienia).
Szybkie zmiany po zaprzysiężeniu rządu Donalda Tuska mają nastąpić też na stanowiskach kuratorów oświaty oraz w publicznych telewizji i radiu, w tym ich oddziałach terenowych.
Komentarze