Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 04:12
Reklama

Z aplikacji mZUS korzysta 100 tys. klientów

Minął zaledwie rok, a już 100 tys. użytkowników, którzy posiadają konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS pobrało aplikację mobilną mZUS ze sklepów Google Play i App Store. Z aplikacji można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS.
Z aplikacji mZUS  korzysta 100 tys. klientów

- Aplikacja mZUS została uruchomiona 14 listopada ubiegłego roku. Jest przeznaczona dla osób, które mogą skorzystać z programów świadczeń dla rodziny. Za jej pośrednictwem w prosty sposób można złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze 500+, świadczenie 300+ z programu „Dobry Start”, rodzinny kapitał opiekuńczy, czy dofinansowanie opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna  informuje  Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Jeśli wcześniej rodzic lub opiekun składał do ZUS-u wniosek o świadczenie 300+, lub 500+ i zostało one przyznane,  to na jego podstawie może utworzyć nowy wniosek. Do kreatora pobiorą się wszystkie jego dane, a  jeśli uległy one zmianie, można je poprawić. W przypadku danych dziecka wystarczy, że jest ono w ZUS-ie zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego, a wówczas tworząc dowolny wniosek, można wybrać jego dane i  dzięki temu nie ma potrzeby, by wprowadzać je ręcznie.

W aplikacji dostępne są informacje o wnioskach, które trafiły do ZUS-u różnymi kanałami, nie tylko przez mZUS, ale również Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną czy system Emp@tia. Można szybko ustalić, co się dzieje z wnioskiem, sprawdzić kwotę świadczenia i termin jego wypłaty. Przez mZUS  można również nawiązać telefoniczny kontakt z infolinią ZUS-u czy napisać wiadomość do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (COT) i odczytać na nią odpowiedź.

Istnieje również możliwość umówienia wizyty w ZUS-ie. W aplikacji można wybrać placówkę Zakładu i wskazać termin, w którym chcemy umówić się na spotkanie. Kolejna usługa to rezerwacja e-wizyty w ZUS-ie, czyli wideorozmowy z pracownikiem Zakładu. W aplikacji widoczne są również wiadomości, które pojawiają się na koncie PUE ZUS. Wysyłane są także komunikaty z przypomnieniem np. o możliwości składania wniosków na nowy okres świadczeniowy. Aplikacja udostępnia wiele usług, bez konieczności logowania się na konto. 

Aby aktywować aplikację, należy połączyć ją ze swoim profilem na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Proces aktywacji i połączenia aplikacji z profilem PUE został opisany krok po kroku na początkowych ekranach startowych aplikacji. - Posiadanie profilu PUE jest bezwzględnym wymogiem, by aktywować aplikację. Bez założenia  konta PUE korzystanie z tego udogodnienia nie jest możliwe – wyjaśnia rzeczniczka.

Liczba zarejestrowanych profili na PUE ZUS sięga blisko 12,17 mln.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama