Podczas zwołanego pierwszego w tej kadencji posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi posłowie wybrali nowe władze. Przewodniczącym został poseł Mirosław Maliszewski (PSL), a jego zastępcami zostali:
- Piotr Borys (KO)
- Kazimierz Gwiazdowski (PiS)
- Kazimierz Plocke (KO).
Za wyborem Maliszewskiego na przewodniczącego Komisji głosowało 32 członków, jeden wstrzymał się od głosu. Wiceprzewodniczącymi zostali Kazimierz Plocke i Piotr Borys z PO oraz Kazimierz Gwiazdowski z PiS. Oznacza to, że dwa stanowiska wiceprzewodniczących należy jeszcze obsadzić.
Mirosław Maliszewski jest posłem z ramienia PSL w Sejmie już kolejną kadencję. Poza parlamentem od wielu lat pełni funkcję Przewodniczącego Związku Sadowników RP. W ostatnich dniach był wymieniany jako jeden z kandydatów na stanowisko ministra rolnictwa. Dzisiejszy wybór wyłącza go z rywalizacji o to stanowisko.
– W tym miejscu chciałem podziękować wszystkim moim kolegom i koleżankom – członkom Polskiego Stronnictwa Ludowego, szczególnie Prezesowi Władysław Kosiniak-Kamysz za rekomendacje i udzielone zaufanie. Składam serdeczne dzięki też wszystkim członkom Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rolnictwa Wsi, którzy jednogłośnie powierzyli mi tę zaszczytną funkcję (sam wstrzymałem się od głosu). Chcę zapewnić, że będę się starał jak najlepiej wykonywać powierzone mi stanowisko dla dobra wsi i polskiego rolnika, szanując stanowiska i poglądy wszystkich, którym dobro Polski i polskiego rolnictwa leży na sercu – skomentował na FB wybór Maliszewski.
Kto będzie nowym ministrem rolnictwa?
Po wyborze Mirosława Maliszewskiego na przewodniczącego sejmowej komisji rolnictwa w grze o fotel szefa MRiRW pozostało 3 kandydatów z PSL, które ma dostać ten resort w ramach umowy koalicyjnej KO - Trzecia Droga - Lewica. Na liście nazwisk są:
- Czesław Siekierski,
- Zbigniew Ziejewski
- Stefan Krajewski
Zbigniew Ziejewski jest członkiem Komisji, a zatem możliwe jest, że jednak nie on będzie kierował resortem rolnictwa. W minionym tygodniu największe szanse na objęcie fotela ministra rolnictwa dawano Czesławowi Siekierskiemu, ale poseł Stefan Krajewski nie został członkiem Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, więc być może to właśnie jemu przypadnie to stanowisko.
Skład sejmowej komisji rolnictwa
Wśród 35 członków Komisji 13 wywodzi się z KO, 12 z PiS, po 3 z PSL i Polski 2050, 2 z lewicy i po jednym Konfederacji i Kukiz 15. Do pracy w Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w kadencji 2023 - 2027 zgłosiło się aż 37 posłów. Oprócz wspomnianego wcześniej Prezydium Komisji jej członkami są:
- Jan Krzysztof Ardanowski (PiS)
- Elżbieta Jolanta Burkiewicz (PiS)
- Alicja Chybicka (KO)
- Sławomir Ćwik (Polska 2050)
- Magdalena Filiks (KO)
- Kazimierz Gołojuch (PiS)
- Łukasz Horbatowski (KO)
- Fryderyk Sylewster Kapinos (PiS)
- Marcin Kulasek (Lewica)
- Łukasz Litewka (Lewica)
- Krzysztof Muława (Konfederacja)
- Jarosław Rzepa (PSL)
- Paweł Sałek (PiS)
- Paweł Szrot (PiS)
- Marta Wcisło (KO)
- Zbigniew Ziejewski (PSL)
- Jacek Bogucki (PiS)
- Kazimierz Bogusław Choma (PiS)
- Krzysztof Ciecióra (PiS)
- Zbigniew Dolata (PiS)
- Piotr Głowski (KO)
- Małgorzata Gromadzka (KO)
- Norbert Jakub Kaczmarczyk (PiS)
- Michał Kołodziejczak (KO)
- Stanisław Lamczyk (KO)
- Alicja Łepkowska - Gołaś (KO)
- Lucjan Marek Pietroczyk (KO)
- Jarosław Sachajko (Kukiz 15)
- Marcin Skonieczka (Polska 2050)
- Małgorzata Tracz (KO)
- Sławomir Zawiślak (PiS)
Kto był szefem Komisji w latach 2019 - 2023?
Przypomnijmy, że w poprzedniej kadencji Sejmu funkcję szefa sejmowej komisji rolnictwa sprawował Robert Telus (PiS). Po nominacji na ministra rolnictwa w kwietniu 2023 roku jego miejsce zajął poseł Leszek Galemba z PiS.
Komentarze