Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 14:25
Reklama

Pamiętajmy o nich, bo to jest nakaz, który musimy wypełnić. Powiatowy Dzień Sybiraka w Jedwabnem [VIDEO]

W Jedwabnem odbywały się obchody powiatowe Dnia Sybiraka. Rozpoczęła je msza w kościele pw. Jana Apostoła, po czym uroczystości kontynuowano przed pomnikiem Zesłańców Sybiru na Placu Jana Pawła II. Ich głównym punktem było odsłonięcie i poświęcenie pomnika podporucznika Bogdana Śleszyńskiego ps. „Łoś” - żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, dowódcy V Batalionu Kryptonim "Niemen", inspektora Komendy Powiatu NSZ Łomża. 5 sierpnia 1946 r. aresztowanego w Orlikowie Dużym przez funkcjonariuszy MO i UB i bestialsko zamordowanego. Zwłoki ppor. "Łosia"pochowane są na cmentarzu w Porytem. Odsłonięcia dokonał minister aktywów państwowych Jacek Sasin, ppor. Jadwiga Ramotowska ps. “Marta” oraz Helena Karwowska, sybiraczka, prezes Związku Sybiraków Okręgu Jedwabne.
Pamiętajmy o nich, bo to jest nakaz, który musimy wypełnić. Powiatowy Dzień Sybiraka w Jedwabnem [VIDEO]

- Tragiczna historia II wojny światowej, która dotknęła całą Polskę jest dla nas nauczycielką życia, musimy z niej wyciągać wnioski. Wyciągamy i mówimy: Polska już nigdy nie może być krajem, który będzie podbity, Polska musi być krajem silnym, który jest w stanie się obronić, który buduje swoją potęgę militarną oraz skuteczne sojusze - mówił minister Jacek Sasin podczas obchodów Dnia Sybiraka. - Wspominajmy dzisiaj tych, którzy nie złożyli broni, którzy walczyli o to, aby ta ziemia była znowu polska. Pamiętajmy o nich, bo to jest nakaz, który musimy wypełnić, bo ta pamięć im się należy. Oni na tę pamięć zasłużyli - apelował Jacek Sasin. - 17 września obchodzimy rocznicę napaści sowieckiej na Polskę. Dla tych ziem oznaczało to szczególne cierpienie i ciężki los. Jedwabne zostało dotknięte terrorem w sposób szczególny, ok. 500 osób zostało zamordowanych, uwięzionych w łagrach albo wywiezionych na Syberię – podkreślał Sasin.

 

 

Ceremoniału poświęcenia dokonał zaś proboszcz Parafii ks. Dziekan Jerzy Dembiński, następnie Pani por. Natalia Fiedoruk odczytała Apel Poległych, a Dowódca Kompanii Honorowej por. Rafał Jastrzębski, komenderował żołnierzy do Salwy Honorowej, po której delegacje składały wieńce i kwiaty pod Pomnikiem ppor. Bogdana Śleszyńskiego oraz Zesłańców Sybiru.

Nowo odsłonięty pomnik dedykowany jest również żołnierzom polskiego podziemia niepodległościowego różnych ugrupowań, które działały na terenie gminy Jedwabne i walczyły o wolną i niepodległą Polskę. Pomnik ufundowało społeczeństwo i władze gminy Jedwabne.

- Lokalizacja tego pomnika jest bardzo symboliczna, ponieważ prześladowania, które dotknęły nas ze strony Sowietów w latach 1939-1941 dotknęły także rodziny żołnierzy podziemia. To oni byli najbardziej prześladowani, wywożeni, prześladowani i mordowani na drogach czy podwórkach. Dlatego wydarzenia te postanowiliśmy upamiętnić odsłonięciem pomnika poświęconym żołnierzom niepodległościowym z terenu naszej gminy, ale także uhonorować jednego z bohaterów, dowódców podporucznika Bogdana Śleszyńskiego – mówił Adam Niebrzydowski, burmistrz Jedwabnego.

Zwieńczeniem uroczystości na Palcu Jana Pawła II było wykonanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, a następnie udział wszystkich zgromadzonych w Rekonstrukcji historycznej rozbicia posterunku MO i odbicia aresztowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego w parku przy Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnem.
 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama