Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 14:25
Reklama

W Podgórzu oddali hołd Sybirakom [FOTO]

- Ten pomnik ofiar Sybiru, to jest nasz obowiązek niedozwolenia tej pamięci odejść w niebyt – mówił Piotr Kłys, wójt gminy Łomża podczas obchodów Światowego Dnia Sybiraka, które w niedzielę, 10 września odbyły się w Podgórzu. Uroczystości rozpoczęła Msza świętą w intencji Sybiraków, a po niej złożono kwiaty i zapalano znicze przed pomnikiem Pamięci Ofiar Sybiru. Obchody zamknęła debata pt.: „Co zrobić, aby nie było powtórki z historii?”
W Podgórzu oddali hołd Sybirakom [FOTO]

Światowy Dzień Sybiraka przypada 17 września w rocznicę napaści sowieckiej na Polskę w 1939 roku. W Gminie Łomża w sposób szczególny obchodzony jest on w Podgórzu, gdzie z ogromnym pietyzmem kultywuje pamięć o tych wszystkich, którzy wbrew sobie, pod zbrojnym przymusem zostali deportowani w głąb Związku Radzieckiego. W tym roku obchody zorganizowano 10 września. Wójt Gminy Łomża i Centrum Kultury Gminy Łomża do udziału w uroczystościach zaprosiło Sybiraków, parlamentarzystów, samorządowców, służby mundurowe oraz mieszkańców.

- Ten pomnik ofiar Sybiru, to jest nasz obowiązek niedozwolenia tej pamięci odejść w niebyt – mówił Piotr Kłys, wójt gminy Łomża. - Mam nadzieję, że jak nas już nie będzie, to ktoś będzie dbał o ten pomnik, o pamięć Sybiraków. Z Ziemi Łomżyńskiej wywieziono kilkaset osób, a z samego Podgórza 160-200 osób. Dzisiaj Podgórze ma ok. 650 mieszkańców, to ile miało kilkadziesiąt lat temu? Na pewno nie 500. (…) Jeżeli 160-200 osób zostało wywiezionych, to z każdego z tych domów, ktoś został wywieziony albo całe rodziny. Może za to, że przodkowie walczyli w Powstaniu Styczniowym, albo w zrywie niepodległościowym w 1918 r., że walczyli w czasie wojny, ale na pewno za to, że byli Polakami – podkreślał Piotr Kłys.

Przed pomnikiem Pamięci Ofiar Sybiru w Podgórzu uczestnicy uroczystości odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego i Hymn Sybiraków. Asystę wojskową przy pomniku wystawił 13. Batalion Lekkiej Piechoty WOT z Łomży, a wieńce i kwiaty złożyli: Związek Sybiraków oddział w Łomży na czele z sekretarz Niną Żyłko, delegacja gminy Łomża z wójtem Piotrem Kłysem na czele, starosta powiatu Łomżyńskiego Lech Marek Szabłowski, Rafał Wolski, dyrektor departamentu spraw publicznych i kultury w imieniu ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Rau, Piotr Modzelewski radny sejmiku, dr hab. Krzysztof Sychowicz z IPN, dr Małgorzata Frąckiewicz z ŁTN, służby mundurowe, szkoła podstawowa w Podgórzu, delegacja Stowarzyszenia Nasze Miejsce w Podgórzu oraz OSP z Podgórza.

Następnie goście udali się do sali na piętrze, gdzie Centrum Kultury Gminy Łomża przygotowało debatę pt: „Co zrobić, aby nie było powtórki z historii”. Odpowiedzi na to pytanie podjęli się: Rafał Wolski, dyrektor Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Agnieszka Romaszewska, dyrektor TV Biełsat, Nina Żyłko sekretarz Związku Sybiraków oddział w Łomży oraz Prezes Fundacji Młode Kresy Mirosław Kapcewicz. Rozmowę, która była transmitowana na żywo, poprowadził dyrektor Centrum Kultury Gminy Łomża Mariusz Rytel.

W trakcie uroczystości w Podgórzu Związek Sybiraków uhonorował medalem pamiątkowym w „95 Rocznicę Powstania Związku Sybiraków”:
Piotra Kłysa - wójta Gminy Łomża
Mariusza Rytela - dyrektora Centrum Kultury Gminy Łomża
Wiesławę Kłosińską - byłą dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Łomża.



Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama