Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 12:38
Reklama

20 sierpnia "Niedziela na Świętego Rocha" w Nowogrodzie - [VIDEO]

19 czerwca 1927 roku uroczyście otwarto skansen w Nowogrodzie, wtedy nosił nazwę Muzeum Kurpiowskiego, jako placówki publicznej w ramach Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Jego twórcą był Adam Chętnik, nauczyciel, etnograf i działacz społeczny. Dzisiaj Muzeum – Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie to park etnograficzny rozpościerający się na obszarze ok. 3,5 ha. Jest ulokowany na skarpie, z której roztacza się widok na Narew i wpadającą do niej Pisę. To wyjątkowy obiekt, drugie najstarsze muzeum na wolnym powietrzu i najpiękniej położony skansen w Polsce.

To tutaj odbywają się tradycyjne jarmarki na Niedzielę Św. Rocha. Można będzie posłuchać muzyki ludowej, kupić niepowtarzalne wyroby rękodzieła artystycznego lub skosztować kurpiowskich smakołyków. W tym roku święto obrzędu kurpiowskiego, czyli Niedziela na Św. Rocha 20 sierpnia. Skansen Kurpiowski będzie tego dnia tętnił życiem i kulturą ludową. Mała scena usytuowana będzie obok karczmy. W innych częściach Muzeum również będzie gwarnie i wesoło. Będą spotkania śpiewacze i potańcówka kurpiowska. Pokaz bartnictwa, kowalstwa, plecionkarstwa, wycinkarstwa, bursztyniarstwa i innych zawodów, które skansen próbuje ocalić od zapomnienia. 

- Z powodu realizacji w naszym Muzeum zdjęć do serialu fabularnego Dewajtis nie rozkładamy w Skansenie dużej sceny - informuje Juliusz Jakimowicz, dyrektor Muzeum – Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie. Będziemy korzystali z będącej w pobliżu dużej sceny gminnej, tam będą główne występy artystyczne - dodaje Juliusz Jakimowicz. 

"Niedziela św. Rocha" to impreza z tradycją, i po raz drugi organizowana jest pod auspicjami samorządu województwa.  Odpust na św. Rocha był to zawsze bardzo ważny dzień dla Kurpiów, szczególnie tych z Nowogrodu. Bo to i patron tutejszej parafii, i właściwie pierwszy taki świąteczny dzień, kiedy można było odpocząć po żniwach, a przygotowywać się na wykopki. 

- Zitajta do nas - zaprasza Marek Olbryś, największy ambasador Kurpiów w województwie podlaskim. To święto kultury, zabawy i obrzędu kurpiowskiego - dodaje wicemarszałek województwa podlaskiego.

Podczas rodzinnego festynu warto odwiedzić stoiska z rękodziełem będzie można  także degustować potrawy kurpiowskie. 20 sierpnia wszystkie drogi prowadzą do Nowogrodu.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama