Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 22:40
Reklama

Każdy emeryt i rencista może mieć elektroniczną legitymację

Emeryci i renciści od tego roku mogą korzystać z mLegitymacji ZUS. Tę wygodną formę zamiast lub obok plastikowej karty wybrało już 431,5 tys. świadczeniobiorców. Elektroniczny dokument można pobrać z bezpłatnej aplikacji mObywatel.
Każdy emeryt i rencista może mieć elektroniczną legitymację

- Od stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty są wydawane w formie elektronicznej. Wystarczy, na swoim smartfonie zainstalować aplikację mObywatel potwierdzić tożsamość dodając dowód osobisty i pobrać dokument „legitymacja emeryta-rencisty”. Od tego momentu na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji. Tylko w czerwcu br. mLegitmaję pobrało 18 tys. osób, a od początku roku z tej możliwości korzysta już 431,5 tys. świadczeniobiorców ZUS – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

Dzięki elektronicznej legitymacji można udowodnić uprawnienia emeryta lub rencisty np. do zniżek na bilety. Legitymacja emeryta-rencisty w mObywatelu ma taką samą moc prawną jak plastikowa legitymacja. Można ją okazać w każdej sytuacji, w której można okazać tradycyjny dokument. 

- W okresie wakacyjnym przemieszczamy się i podróżujemy znacznie częściej niż w innych miesiącach. MLegitymacja jest zawsze dostępna w telefonie i nawet gdy emeryt nie zabierze ze sobą plastikowej karty, to na ekranie smartfonu potwierdzi, że jest uprawniony do świadczeń zdrowotnych i przysługujących mu ulg, np. dodatkowych rabatów i ulg na leki dla seniorów – wyjaśnia rzeczniczka.

Jeśli emeryt lub rencista, któremu wydana została tylko elektroniczna wersja legitymacji, chce posługiwać się tradycyjną plastikową kartą, może złożyć do ZUS-u wniosek o jej wydanie

(na formularzu o symbolu ERL). Jeśli natomiast senior posiada tylko plastikową kartę, a chce korzystać z elektronicznej legitymacji, nie musi składać żadnego wniosku. Z obu dostępnych wersji dokumentu świadczeniobiorcy mogą korzystać według własnych preferencji lub potrzeb.



 


 


 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama