Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 14:26
Reklama

"Jesteśmy dziećmi WOLNOŚCI". Spotkanie autorskie z Marią Dziekońską [VIDEO]

Kardynał, prymas Polski, czcigodny sługa Boży, pochodzący z niedalekiej Zuzeli, pobierający naukę również w Łomży. Błogosławiony Stefan Wyszyński, patron powiatu łomżyńskiego. Biorąc pod uwagę jego niekwestionowany wpływ na losy kościoła katolickiego a naszym kraju oraz historię powojennej Polski bez wątpienia uznać można, że jest jedąn z największych postaci XX wieku. Głębokie, piękne myśli, które kardynał Stefan Wyszyński z wielką łatwością formułował, są odbiciem jego bogatego życia wewnętrznego. Zachętę do osobistego zgłębienia życia i nauki Prymasa Tysiąclecia, jego daru wolności, stanowi książka “Jesteśmy dziećmi wolności” autorstwa wicestarosty powiatu łomżyńskiego Marii Dziekońskiej. W Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie, w niedzielne popołudnie, w parkowej scenerii przy dźwiękach utworów wyśpiewanych przez wokalistów ze studia wokalnego eMDeK działającego przy Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych, autorka opowiadała o kulisach powstawania publikacji, inspiracjach i podziwie dla hartu ducha kardynała.
"Jesteśmy dziećmi WOLNOŚCI". Spotkanie autorskie z Marią Dziekońską [VIDEO]

 

 

- Książka stanowi subiektywne spojrzenie na życie Prymasa, szczególnie na jego działalność w okresie powojennym, do końca uwięzienia. Okres, na którym się skupiam są to lata właśnie 1946-1956, ponieważ osobiście jestem przekonana, że postawa Kardynała, którą właśnie w tym bardzo trudnym czasie dla kościoła polskiego prezentował, to że się nie ugiął przed władzą komunistyczną wpływa na naszą rzeczywistość, tą w której dzisiaj żyjemy. “Jesteśmy dziećmi wolności” to także opowieść, pewnego rodzaju podsumowanie, na które nie każdy miałby czas, o osobach i wartościach, które kardynał cenił. W tej książce starałam się pokazać, wyciągając do wierzchu wszystkie elementy, które stanowiły o tym, co Prymas w życiu uważał za ważne. Licząca 300 stron publikacja oparta na kanwie “Zapisków więziennych”, wybranych kazaniach oraz wystąpieniach, ale także dokumentująca kilkukrotną obecność prymasa i słowa skierowana do mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej, to trwały ślad po uroczystościach związanych z ustanowieniem błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego patronem powiatu. Zależało mi na tym, by po uroczystościach, które miały miejsce 28 maja 2023 roku pozostało coś, do czego będzie można sięgać w przyszłości, do tego co Prymas uczynił dla naszej wolności, zarówno narodowej, jak o osobistej, bowiem są to takie dwie sfery, gdzie Prymas położył ogromne zasługi – mówiła wicestarosta powiatu łomżyńskiego Maria Dziekońska, autorka książki “Jesteśmy dziećmi wolności”.

Jak przyznawała autorka książki każda myśl kardynała Stefana Wyszyńskiego zasługuje na to, by się w niej zanurzyć i wyjść oczyszczonym, pokrzepionym i mocniejszym, a obcowanie z nią podczas pisania było niezwykłym doświadczeniem, niejednokrotnie zaskakującym.

- Jeśli o tym mowa, to można powiedzieć, że co chwilę takie zaskoczenia i zadziwienia były. One głównie dotyczyły tego jak wielkie człowieczeństwo Prymas posiadał, jak potrafił w chwilach najtrudniejszych myśleć o swoich nieprzyjaciołach z miłością. To było dla mnie najbardziej poruszające. Ponadto głębokie myśli Prymasa mówiły o tym jego życiu duchowym i o przekazie dla nas. O tym, że w życiu, szczególnie na progu jego zakończenia, liczy się miłość do drugiego człowieka. O tym, że nie warto tracić dobra, które w sobie nosimy, tylko z tego powodu, że ktoś nam dokucza, jest dla nas zły. To jest ogromna nauka, która w dzisiejszych czasach jest niezwykle potrzebna – przekonywała wicestarosta powiatu łomżyńskiego Maria Dziekońska, autorka książki “Jesteśmy dziećmi wolności”.



Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama