Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 06:30
Reklama

"Jesteśmy dziećmi WOLNOŚCI". Spotkanie autorskie z Marią Dziekońską [VIDEO]

Kardynał, prymas Polski, czcigodny sługa Boży, pochodzący z niedalekiej Zuzeli, pobierający naukę również w Łomży. Błogosławiony Stefan Wyszyński, patron powiatu łomżyńskiego. Biorąc pod uwagę jego niekwestionowany wpływ na losy kościoła katolickiego a naszym kraju oraz historię powojennej Polski bez wątpienia uznać można, że jest jedąn z największych postaci XX wieku. Głębokie, piękne myśli, które kardynał Stefan Wyszyński z wielką łatwością formułował, są odbiciem jego bogatego życia wewnętrznego. Zachętę do osobistego zgłębienia życia i nauki Prymasa Tysiąclecia, jego daru wolności, stanowi książka “Jesteśmy dziećmi wolności” autorstwa wicestarosty powiatu łomżyńskiego Marii Dziekońskiej. W Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie, w niedzielne popołudnie, w parkowej scenerii przy dźwiękach utworów wyśpiewanych przez wokalistów ze studia wokalnego eMDeK działającego przy Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych, autorka opowiadała o kulisach powstawania publikacji, inspiracjach i podziwie dla hartu ducha kardynała.
"Jesteśmy dziećmi WOLNOŚCI". Spotkanie autorskie z Marią Dziekońską [VIDEO]

Książka „Jesteśmy dziećmi WOLNOŚCI” bogata jest w wyjątkowe, archiwalne materiały z Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Kurii Diecezjalnej w Łomży. Unikalną okładkę stanowiącą dopełnienie treści stworzyła artystka Teresa Adamowska.

- Kiedy Pani Maria zaproponowała mi stworzenie okładki do książki wiedziałam, że jest to przedsięwzięcie duchowe i nie mogę zawieść. Muszę przyznać, że miałam dosłownie duszę na ramieniu. Do dzisiaj nie jestem pewna czy właściwie ujęłam temat. Niemniej jednak, skoro sama autorka mówi, że trafiłam w samo sedno, to jest mi niezwykle miło. Gdy usłyszałam tytuł książki i poznałam jej zamysł uznałam, że innych dróg nie ma sensu szukać. Wiadomo, że wolność to błękit, a mury i mrok to coś, co ją ogranicza. Natomiast ptaki, które wyrywają się z tych murów, sprawiają, że on kruszeje. Jestem przekonana, że czuwał nad tym duch Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pewnie tak miało być – mówiła z lekkim onieśmieleniem artystka, autorka okładki “Jesteśmy dziećmi WOLNOŚCI” Teresa Adamowska.

Za korektę odpowiadała natomiast Natalia Jankowska.

- Przyznam, że gdy kilka tygodni temu otrzymałam propozycję pracy nad książką i przygotowaniem jej do druku również miałam pewne obawy. Po pierwsze czy zdążymy na czas, po drugie czy dopniemy wszystko w najdrobniejszym szczególe. Jednak im dłużej czytałam tekst, im więcej rozmów przeprowadziłam z panią starostą, tym bardziej nabierałam przekonania, że książka ta jest nie tylko potrzebna, ale przede wszystkim napisana jest, co z resztą zauważył już profesor Dariusz Rott z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, z ogromną pasją i zaangażowaniem. Jestem przekonana, że niejednemu czytelnikowi uświadomi, że gdyby nie Kardynał Wyszyński ta wolność nie przyszłaby tak szybko. Być może ja też pod wpływem lektury nabierałam takiej ulgi i wdzięczności, że żyję w tych czasach, wolnych czasach. Praca nad tą książką zrodziła we mnie jeszcze jedną refleksję… Być może dzięki tej lekturze część osób postanowi zgłębić temat i dotrze do innych źródeł, w tym historycznych, tak żeby potraktować Kardynała Wyszyńskiego nie tylko jako postać religijną, ale też właśnie historyczną, niezwykle ważną dla Polski. Być może osoby te dotrą chociażby do zapisków więziennych, co ja też zamierzam zrobić, dzięki czemu jeszcze głębiej poznają postać Prymasa. Myślę, że plon książka już zbiera, a nawet może już zebrała – mówiła z kolei Natalia Jankowska, odpowiedzialna za korektę “Jesteśmy dziećmi WOLNOŚCI”.

Swój wkład w publikację wnieśli także uczniowie z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych imienia Wojciecha Kossaka z Łomży. Za projekt graficzny, skład I łamanie odpowiadała natomiast Ewa Czetwertyńska zaś za druk Kamil Borkowski. Podczas spotkania autorskiego nie zabrakło podziękowań płynących w stronę życzliwych autorce osób. Spotkanie zakończyły liczne gratulacje składane wicestaroście Marii Dziekońskiej, podpisywanie książek, pamiątkowe fotografie oraz niosąca się wśród zielonych koron drzew muzyka.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama