Turniej, jak wskazują organizatorzy, to pokazanie w sposób najbardziej przystępny, na czym polegał fenomen polskiej jazdy. Husarze w pełnym galopie zaliczali specyficzne przeszkody (np. skoki, ściąganie pierścieni, ścinanie jabłek) przy użyciu szabli i typowej aczkolwiek wyjątkowej broni tj. kopia, pałasz, koncerze. Jeźdźcy byli dodatkowo ubrani w pełną zbroję, na koniach zgodnie z tradycją pięknie przyodzianych i pełnym rynsztunkiem (np. skóry, pióra, skrzydła, napierśniki, itp.).
Turniej stał na bardzo wysokim poziomie o czym świadczą minimalne różnice. Mariuszowi Adamskiemu z podlaskich husarzy, który zajął drugie miejsce, zabrakło do zwycięstwa zaledwie 4,6 punktu. Czyli zebranie jednego pierścienia lub przejechanie szybsze o 4 sekund toru turniejowego. W zaciętej walce o triumf, trzecie miejsce zajął również Podlasianin Emil Mościcki. Najlepszym husarzem w Pułtusku okazał się Dariusz Stankiewicz z Grupy Konnej Dextrarius, która też zajęła pierwsze miejsce drużynowe. Trzecie miejsce przypadło Chorągwi Husarskiej Województwa Pomorskiego.
Kolejny Turniej Husarski odbędzie się w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej 17 czerwca 2023 w ramach XIII Dnia Tradycji Rzeczypospolitej.
Podlaska Chorągiew Husarska z sukcesem w Polskiej Lidze Husarskiej [FOTO]
Polska Liga Husarska rozpoczęła już V sezon od Turnieju o Pierścień Lwa Lechistanu na Zamku w Pułtusku. Bardzo udany start zaliczyła Podlaska Chorągiew Husarska. Husarze podlascy wywalczyli dwa miejsca na podium oraz drugie miejsce drużynowo.
- 07.06.2023 10:34
Reklama
Komentarze