Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 13:21
Reklama

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego w powiecie kolneńskim - [VIDEO] i [FOTO]

Rodziny zastępcze wychowują i reprezentują dzieci, których rodzice nie chcą lub z różnych przyczyn, np. z powodu choroby albo uzależnienia nie mogą się nimi zająć. 30 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, został uchwalany w 2006 roku po to, by rozwijać i popularyzować taką formę opieki. Po raz kolejny powiat kolneński zorganizował spotkanie rodzin zastępczych, tym razem w Zabielu, tegorocznym mottem były słowa Wima Wendersa, "Aniołami naszych czasów są wszyscy, którzy interesują się innymi, zanim zainteresują się sobą".

- Chcemy w ten sposób podziękować im za codzienną pracę. Takich rodzin jest cały czas zbyt mało. Dlatego zachęcamy wszystkich do ich tworzenia. Można się zgłosić do naszego Centrum i tam udzielimy wszelkich informacji - zachęcał Krzysztof Sobiewski, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kolnie.

Dzięki rodzinom zastępczym dzieci pozbawione opieki rodziców biologicznych mogą dorastać w warunkach jak najbardziej zbliżonych do rodzinnych. Temat jest tym bardziej ważny, że w kraju ciągle brakuje takich rodzin. Dlatego te, które otworzyły swój dom na potrzeby dzieci z powiatu kolneńskiego, doceniane są nie tylko od święta. 

- Mówimy o rodzinach zastępczych, ale tak naprawdę one tworzą prawdziwe rodziny dla tych dzieci, które na czas jakichś kryzysów muszą opuścić swoje domy. Są otoczone opieką, czują ciepło, rodzinną atmosferę i mają szansę dorosnąć w dobrych warunkach. Na terenie powiatu mamy 11 rodzin zastępczych, w tym jedną zawodową - powiedział Tadeusz Klama, starosta powiatu  kolneńskiego.

W  rodzinnej atmosferze dzieci otrzymały prezenty, a i ich opiekunowie listy gratulacyjne. To właśnie oni otaczają dzieci troską, szacunkiem i miłością. Tak jak Anna Fiertek z mężem, którzy od 6 lat są rodziną zastępczą, a od dwóch zawodową rodziną zastępczą.

- Najważniejsza jest empatia, ale nie może zabraknąć też zrozumienia, bo każde dziecko przychodzi z bagażem swoich doświadczeń, a my, jako odpowiedzialni rodzice, musimy pomóc im nieść ten bagaż i powoli go rozpakowywać - mówiła Anna Fiertek. - Żeby wystąpił uśmiech, żeby dziecko potrafiło się otworzyć... To jest dla mnie i mojego męża najważniejsze. Dwoje dzieci, które są u nas od pięciu lat, na początku mówiło do nas ciociu i wujku, po dwóch latach zapytały, czy mogą do nas mówić mamo i tato.... - dodała Anna Fiertek z Wincenty.

Rodzice zastępczy to superbohaterowie, dla kogoś innego, dużego, małego, choć nie zawsze słodkiego i bezbronnego. Tacy opiekunowie nie muszą ubierać peleryny i pod osłoną nocy ratować świata, bo robią to we własnym domu, często zmęczeni. Ale dają dom dzieciom, które zawiedli dorośli i cały świat.

- Nie jest to łatwe, bo stworzenie takiej rodziny to wyzwanie. Często przewraca dotychczasowe życie do góry nogami. Ale wystarczy spojrzeć na dziecko, które się uśmiecha i wszystko, co złe dookoła znika, zwłaszcza jak powie Mamo - mówiła Beata Konopka z Kolna.

Radość, śmiejące się, pełne wdzięczności oczy i naprawdę rodzinna atmosfera - tak wyglądało spotkanie, na które organizatorzy zaprosili finalistki wyborów miss województwa podlaskiego, które są ambasadorkami wdzięku, piękna i życzliwości.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kolnie zaprasza do kontaktu i rozmowy mieszkańców, którzy rozważają założenie rodziny zastępczej. By zostać rodzicem zastępczym należy przejść około trzymiesięczne szkolenie obejmujące elementy prawa rodzinnego, pedagogiki, psychologii rozwojowej i wychowawczej, umiejętności rozpoznania i oceny sytuacji rodzinnej dziecka, podstawową wiedzę o uzależnieniach czy informacje o instytucjach wspierających. Rodziny zastępcze wraz ze swoimi podopiecznymi maja zapewnione wsparcie specjalistów: psychologów, pedagogów, prawników. 1 lutego 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Nowe przepisy przewidują m.in. wzrost wynagrodzenia dla rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka, poprawę organizacji procedur adopcyjnych, a także ułatwienie procesu adaptacji dziecka w rodzinie przysposabiającej.

 

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama