Powrót do przeszłości
W tym roku w łomżyńską Noc Muzeów zaangażował się także Zespół Szkół Specjalnych w Łomży. Gościom, którzy odwiedzili placówkę zaproponowano powrót do przeszłości, czyli wystawę “Szkoła z dawnych lat”, “Królowie szos”, wystawę zabytkowych aut; kroniki filmowe, a także “Bufet PRL”, czyli kawę i wuzetkę, a do tego zajęcia z artterapii i alpakoterapii; prezentację sprzętu terapeutycznego dla dzieci i młodzieży (z możliwością testowania).
- Zespół Szkół Specjalnych aktywnie włączył się w ogólnopolską akcję. Zwiedzający w naszej szkole mogli przenieść się w czasy PRL. Zobaczyli szkołę z dawnych lat, mnóstwo eksponatów, wystrój wnętrz z PRL, zabytkowe auta. Nie mogło zabraknąć też słodkości w uroczych bufetach i spotkania z alpakami. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację i pomoc, a także wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością – mówi z radością Lucyna Antecka, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 8 w Łomży.
Ciekawej prelekcji z kolei można było wysłuchać w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Dr Maria Tocka opowiadała o modzie kobiecej w PRL. Poza prelekcją TPZŁ zaprosiło zwiedzających na pokonkursową wystawę fotografii “Załomżenie”. Z kolei w łomżyńskim oddziale Archiwum Państwowego w Białymstoku zwiedzający mieli możliwość obejrzenia wystawy poświęconej wydarzeniom roku 1863 na terenie Ziemi Łomżyńskiej oraz filmu “Rok 1863”. Natomiast w Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży Bibliotece Pedagogicznej przygotowano wystawę malarstwa Bożeny Kozłowskiej; Kamishibai, japoński teatr ilustracji, książki 3D, gry planszowe.
Proszę wstać, Wysoki Sąd idzie
Tradycyjnie już dużym zainteresowaniem cieszyły się symulacje rozpraw sądowych, karnych I cywilnych, z udziałem studentów kierunku Prawo Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Akademii Nauk Stosowanych w Łomży, wystawa strojów urzędowych i materiałów archiwalnych przygotowanych przez Sąd Okręgowy w Łomży. Możliwość zwiedzenia budynku, pokoju dla konwojowanych i sal rozpraw, ale także inne atrakcje gromadziły przez cały wieczór tłumy.
- Sąd Okręgowy w Łomży już po raz trzeci zaangażował się w aktywny udział w łomżyńskiej odsłonie Nocy Muzeów. Chcemy przez to pokazać, że Sąd Okręgowy w Łomży jest instytucją bardzo przyjazną dla społeczeństwa. Przy współpracy z Akademią Nauk Stosowanych w Łomży przygotowaliśmy symulacje dwóch rozpraw karnych oraz rozprawy cywilnej. Cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem. Do tego stopnia, że nie wszystkich możemy wpuścić. Ponadto przygotowaliśmy wystawę prac wychowanków z Ośrodka Kuratorskiego Nr 1 przy Sądzie Rejonowym w Grajewie. Jest również tak jak zawsze pokaz sprzętu policyjnego i wyposażenia funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Łomży oraz służby więziennej i funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Czerwonym Borze i Oddziały Zewnętrznego w Grądach Woniecko. Zaprosiliśmy także pana Adama Sobolewskiego z wystawą “Od marki do złotego – historia Polski spisana w banknotach i monetach” - Edycja 2 oraz “Łomża dawniej...” - materiały archiwalne – mówi Jan Leszczewski, prezes Sądu Okręgowego w Łomży.
Na tych, którzy zdecydowali się wybrać na nieco dłuższy spacer, poza granicę miasta, czekały atrakcje przygotowane natomiast przez Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie. Można było oglądać tam wystawy stałe i czasowe, zobaczyć pokaz tańca z chorągwiami grupy Strażnicy Herbów Śniadowo, doświadczyć kiszenia podagrycznika, nakarmić ducha i inne ryby akwariowe oraz wysłuchać drozdowskich legend oraz obejrzeć filmy przyrodnicze.
Tego wieczora nikt, kto wybrał się na muzealny spacer z pewnością się nie nudził, a wędrówki trwały do późnych godzin wieczornych…
Komentarze