Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 23:50
Reklama

Co 10 maturzysta nie chce studiować. Tradycyjne uczelnie to nie to, czego szuka

Na razie maturzyści zmagają się z maturą. Za chwilę będą musieli zdecydować, co dalej. Co dziesiąty już wie, że nie chce studiować. Dlaczego?

Trwa maturalny maraton. Maturzyści mają już za sobą egzamin pisemny z języka polskiego i język obcy. Dziś (8 maja) „walczą” z matematyką. 

Do tegorocznej matury przystąpiło 272 400 absolwentów liceów, techników i szkół branżowych. Wyniki egzaminów, które zdają, zaprocentują m.in. dostaniem się na najlepsze uczelnie. 

Okazuje się jednak – jak pokazało badanie platformy VULCAN z początku tego roku – że aż 12 proc. badanych maturzystów w ogóle nie zamierza studiować. Natomiast 26 proc. nie wiedziało, jakie studia wybierze.

Dlaczego tak się dzieje?

Bo ani zdana matura, ani ukończone studia nie gwarantują dziś sukcesu w życiu – uważają tegoroczni maturzyści. O wartości pracownika decydują efektywność, umiejętności i kompetencje.

– Młodzież chętnie korzysta z alternatywnych ścieżek edukacji, jak specjalistyczne szkolenia i staże, ale także podejmuje się różnych prac, niekoniecznie związanych z zainteresowaniami. Rośnie także popularność gap year, czyli świadoma przerwa w formalnej edukacji na rzecz zdobycia doświadczeń życiowych. Pracodawcy to doceniają podkreślają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego PIE, cytowani przez Tygodnik Gospodarczy PIE

Wyzwanie dla szkół wyższych

Wpływ na decyzję tych młodych ludzi ma także trwająca rewolucja technologiczna. Jej tempo pokazuje, że „nie ma szans zdobyć odpowiedniego wykształcenia w toku tradycyjnie rozumianych studiów” – czytamy.

– Z badań PIE, przeprowadzonych wśród pracodawców w 2022 r., wynika, że w przyszłości najbardziej poszukiwane na rynku pracy będą umiejętności działania w sytuacji niepewności oraz współpracy z innymi. Trzecie miejsce zajmuje kreatywność rozumiana jako łatwość znajdowania nieoczywistych rozwiązań. Szkoły wyższe czeka spore wyzwanie: zaproponować przedmioty, który przyciągną młodzież i zagwarantują nabycie potrzebnych na rynku pracy umiejętności  podkreślają analitycy.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama