Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 07:17
Reklama dotacje rpo

Będzie nowy most na Narwi w rejonie Wizny

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę w systemie Projektuj i Buduj z wykonawcą nowego obiektu na Narwi w rejonie Wizny, firmą Strabag. Jeszcze w tym roku GDDKiA planuje uzyskać zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) co umożliwi rozpoczęcie pierwszych prac.
Będzie nowy most na Narwi w rejonie Wizny

Oferty 

W przetargu wpłynęło 12 ofert, z czego 10 zmieściło się w szacunkach na realizację inwestycji. Najkorzystniejszą ofertę, na kwotę blisko 46,4 mln zł, złożyła firma Strabag. Przy wyborze wykonawcy GDDKiA brała pod uwagę cenę (60 proc.), doświadczenie kierownika budowy (10 proc.), doświadczenie projektanta branży mostowej (10 proc.) oraz deklarowany okres udzielonej gwarancji na całość inwestycji (20 proc).

Większy i nowoczesny

Nowa przeprawa, na najkrótszej drodze z Łomży do Białegostoku, powstanie w miejscu istniejącego mostu, zbudowanego w 1962 roku i będącego już w złym stanie technicznym. Nowy obiekt, który zostanie wybudowany, będzie szerszy (14,94 m) od dotychczasowego (obecnie 10 m), z jezdnią o szerokości 7 m (obecnie 6 m). Po prawej stronie mostu powstanie chodnik, a po lewej ścieżka pieszo-rowerowa.

Odcinek drogi krajowej objęty inwestycją ma około 400 metrów, przy czym sama długość nowego mostu to 184,5 m. (dotychczasowy 182,6 m). Nowy obiekt będzie przystosowany do przenoszenia obciążeń 11,5 t/os (obecny 10 t/os.).

Z historią…

Okolice mostu to również tereny historycznych walk Wojska Polskiego w 1939 roku. To tu znajdował się jeden z punktów polskiej linii obronnej chroniącej przeprawę przez rzekę Narew. Most został wysadzony, a przez dwa dni - w oparciu o nieukończone schrony bojowe - kilkuset Polaków walczyło z niemieckim XIX korpusem Heinza Guderiana (ponad 40 tys. żołnierzy). Stąd Wizna, to tzw. Polskie Termopile.

i przyrodą w tle

Najbliższa okolica mostu to tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego. Wprowadzenie na obiekt ścieżki pieszo-rowerowej i chodnika ma związek z położeniem mostu w obszarze o szczególnych walorach przyrodniczych i turystycznych. Wzdłuż prawego brzegu rzek Biebrzy i Narwi przebiega jedna z międzynarodowych tras rowerowych Euro Velo o łącznej długości 5984 km, a prowadząca od przylądka Nordkapp w Norwegii do stolicy Grecji Aten.

Na lewym brzegu Narwi znajdują się z kolei trasy rowerowe o znaczeniu ponadregionalnym - trasa Green Velo poprowadzona przez województwa: podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie, jak i regionalnym (szlak rowerowy Bagno Wizna). Umiejscowienie na moście ścieżki pieszo-rowerowej umożliwi bezpieczne połączenie powyższych tych tras.

Prace jeszcze w tym roku 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakłada, że jeszcze w tym roku otrzyma decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), a zaraz potem ruszą prace budowlane. Inwestycję rozpocznie się od budowy objazdu wraz z tymczasowym obiektem mostowym o łącznej długości 480 metrów. Przeprawa ta zostanie zlokalizowana w pobliżu istniejącego mostu. Kolejnym etapem będą roboty rozbiórkowe starego obiektu. Następnie rozpocznie się budowa nowego mostu stałego wraz z dojazdami. Przeprawa powinna być gotowa pod koniec 2025 roku.



 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama