Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 00:53
Reklama

PARP o funduszach europejskich i nowych programach dla przedsiębiorców w Białymstoku [VIDEO]

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości od marca do listopada 2023 roku będzie spotykała się przedsiębiorcami z całej Polski w ramach cyklu spotkań regionalnych pod hasłem: ,,Rozwijaj się z funduszami europejskimi. Nowe programy dla przedsiębiorców”. Doświadczeni praktycy pojawią się w 16 miastach, by opowiadać o nowych programach realizowanych przez PARP w ramach funduszy europejskich 2021-2027, przybliżą warunki i możliwości udziału w wybranych projektach i konkursach. Pierwsze spotkanie w ramach cyklu odbyło się w Białymstoku.
PARP o funduszach europejskich i nowych programach dla przedsiębiorców w Białymstoku [VIDEO]

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie dysponowała środkami w ramach trzech programów; Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, szczególnie ważne dla województwa podlaskiego, oraz Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.

- Generalnie polskie firmy są innowacyjne. Jednak widoczna jest bariera w postaci środków finansowych. W związku z tym myślę, że fundusze europejskie otwierają szereg możliwości – przekonuje Aneta Zielińska-Sroka, zastępca dyrektora w departamencie komunikacji i marketingu, PARP. - Jeśli chodzi o Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, tutaj firmy będą mogły liczyć na wsparcie w zakresie automatyzacji. Podlaskie firmy będą mogły zweryfikować czy mają potencjał do tego, żeby różne procesy w firmie, czy to produkcyjne, czy to biznesowe, zautomatyzować – wyjaśnia Aneta Zielińska-Sroka.

I tak mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą skorzystać m.in. ze Ścieżki Smart.

- W tym przypadku środki przeznaczone są na kompleksowy rozwój firmy. Każdy projekt powinien składać się albo z prac badawczo-rozwojowych albo z wdrożenia. Natomiast działania w postaci cyfryzacji firmy, ekologicznych inwestycji czy też podnoszenia kompetencji lub promowania własnych produktów za granicą, stanowią elementy dodatkowe, które przedsiębiorca również będzie mógł uwzględnić we wniosku o dofinansowanie, czyli tak naprawdę złożyć kompleksowy projekt na rozwój swojej firmy – informuje Monika Karwat-Bury z departamentu wdrożeń innowacji w przedsiębiorstwach, PARP. - Jeśli chodzi o pierwszy konkurs, czyli ten który obecnie ogłosiliśmy i jest aktywny, mamy do dyspozycji 4,5 miliarda złotych. Natomiast jeśli mówimy o środkach dla danego przedsiębiorcy, to wszystko zależy od tego jak duży będzie projekt. Dofinansowanie różni się w zależności od tego jaka to jest firma czy w jakiej lokalizacji prowadzona jest inwestycja. W zależności od tego dofinansowanie może wahać się od 30 do nawet 80 procent – tłumaczy Monika Karwat-Bury.

Ważnym komponentem, którym dysponuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości są także fundusze europejskie dla startupów.

- Już 18 kwietnia ruszamy z konkursem pozwalającym nam wybrać platformy startowe, czyli partnerstwa ośrodków, które specjalizują się we wspieraniu startupów. Platformy startowe, które chcemy wybrać będą od początku przyszłego roku oferować darmowe programy inkubacyjne dla startupów, pozwalając im zweryfikować swój model biznesowy, opracować produkt. Spółki, które z powodzeniem przejdą przez etap inkubacji będą mogły skorzystać z bezzwrotnego wsparcia Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości do kwoty 600 tysięcy złotych, już na realizację swoich pomysłów, budowanie sprzedaży. Widzimy ogromny potencjał wśród osób przedsiębiorczych w Polsce Wschodniej. Bardzo chcemy wzmacniać ten trend i utrzymać tę dynamikę, z związku z tym liczymy, że startupy te niebawem będą widoczne nie tylko w kraju, ale także na rynkach globalnych – mówi Marcin Seniuk, dyrektor departamentu rozwoju startupów. Jak dodaje, platformy startowe będą dysponowały budżetem 120 milionów złotych. - Są to środki, które mają pomóc startupom w rozwoju ich działalności. Następnie my, jako PARP, zapraszamy platformy te do udziału w naszych konkursach, tak aby mogły uzyskać bezzwrotne wsparcie już na swoją działalność. Konkursy te będą uruchamiane na jesieni. Pierwszy konkurs to alokacja 60 milionów złotych. Uda nam się wesprzeć 100 pierwszych spółek atartupowych – informuje Marcin Seniuk.

W spotkaniu udział wzięła także Emilia Malinowska, dyrektor Departamentu Innowacji i Przedsiębiorczości w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, która przybliżyła przedsiębiorcom możliwości w zakresie wsparcia na badania i innowacje w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego.

- Fundusze Europejskie dla Podlaskiego, to program o wartości 1,3 miliarda euro. Przewidujemy w nim wsparcie dla wielu obszarów. Mamy chociażby taki obszar jak badania i innowacje, który skierowany jest przede wszystkim do przedsiębiorstw. Są to środki o wartości blisko 167 milionów euro. Mamy już zatwierdzony harmonogram naborów, który dostępny jest na stronie internetowej województwa podlaskiego www.podlaskie.eu - wyjaśnia Emilia Malinowska, dyrektor Departamentu Innowacji i Przedsiębiorczości w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.

Spotkania odbywają się w formie zarówno stacjonarnej, jak i transmisji online. Na spotkania stacjonarne obowiązuje rejestracja, a liczba miejsc jest ograniczona. O terminach kolejnych spotkań Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości informuje na stronie: 

 

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama