Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 15:54
Reklama

Umowy o dzieło w rejestrach ZUS [VIDEO]

Częściej umowy o dzieło zawierane są z mężczyznami niż z kobietami. Najliczniejsza grupa wykonawców mieści się w przedziale wiekowym 30 – 39 lat. W ubiegłym roku zostało zawartych 1,7 mln umów o dzieło. To nieco mniej niż w roku 2021. Najwięcej takich umów zgłaszają płatnicy składek, którzy prowadzą działalność naukową i techniczną oraz działalność w zakresie informacji i komunikacji.

- Dwa lata funkcjonuje już obowiązek przekazywania do ZUS-u informacji o zawartych umowach o dzieło. Podmioty dokonują zgłoszenia umowy na formularzu RUD najczęściej elektronicznie przez PUE ZUS lub w formie papierowej. Na jednym formularzu RUD zamawiający może wpisać maksymalnie 10 umów zawartych z tym samym wykonawcą - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

Od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. do ZUS-u złożono 1,17 mln formularzy RUD, które służą do przekazania danych o umowach o dzieło. Dotyczyły one ponad 1,7 mln takich umów. Informacje przekazało 75,1 tys. podmiotów, a ok. 97 proc. z nich to płatnicy składek. Liczba osób wykonujących umowy o dzieło wynosiła 342,6 tys. W odniesieniu do liczby ubezpieczonych, która wynosiła 16,2 mln, oznacza to, że na 10 tys. ubezpieczonych przypadało 211 osób zgłoszonych jako wykonujący umowy o dzieło w formularzu RUD. I choć w 2022 r. złożono do ZUS o 33,9 tys. więcej formularzy RUD niż w 2021 r., to liczba zgłoszonych umów o dzieło była o 15,8 tys. mniejsza niż w roku 2021.

- Umowy o dzieło w większości przypadków zawierane są na okres nie dłuższy niż 9 dni. Najczęściej osoby wykonujące umowę o dzieło zamieszkują w województwie mazowieckim. Mieszka tam 26,65 proc. zgłoszonych wykonawców. W województwie podlaskim jedynie 2,29 proc. W przypadku cudzoziemców wykazywanych w formularzach RUD najliczniejszą grupą są obywatele Ukrainy – podaje rzeczniczka.

Z danych ZUS wynika, że umowy o dzieło zgłaszane są przede wszystkim przez płatników składek. Najczęściej są to podmioty prowadzące działalność naukową i techniczną oraz w zakresie informacji i komunikacji, które zgłaszają do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż 9 ubezpieczonych, a ich siedziba mieści się w województwie mazowieckim.

W 2022 r. największa liczba formularzy RUD została zgłoszona w grudniu – 107,9 tys. Najwięcej umów o dzieło na 10 tys. płatników składek zgłoszono w województwie śląskim – 18 973 oraz w województwie mazowieckim – 16 921. Najmniej umów o dzieło zgłoszono w województwie warmińsko-mazurskim – 1 672 na 10 tys. płatników składek.  W województwie podlaskim zgłoszono 2 605 umów na 10 tys. płatników składek.

- Platforma Usług Elektronicznych to pierwszy wybór jeśli chodzi o składanie formularzy RUD. W ten sposób przekazano ponad 1 mln formularzy  i stanowi to aż 87 proc. ogółu zgłoszeń. Drugim najczęstszym sposobem składania formularza RUD była przesyłka pocztowa – to 11,52 proc. wszystkich zgłoszeń, natomiast sporadycznie taką informację składano osobiście na sali obsługi klientów – tylko 1,33 proc. z nich – wylicza Katarzyna Krupicka.

Liczba umów o dzieło zawartych z cudzoziemcami wyniosła 55,1 tys., co stanowi 3,23 proc. wszystkich umów o dzieło. Dodatkowe informacje o kraju pochodzenia wskazane na formularzach RUD pozwoliły ustalić odsetek udziału cudzoziemców w umowach o dzieło. Najczęściej podpisywano je z obywatelami Ukrainy – 42,73 proc. Na kolejnych miejscach znaleźli się obywatele: Białorusi – 16,7 proc., Niemiec – 3,9 proc., czy Wielkiej Brytanii – 3,26 proc. i Rosji – 3,24 proc.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama