Program Polski Bon Turystyczny wystartował 1 sierpnia 2020 r. Mogą z niego skorzystać osoby, które mają co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności – 1000 zł.
Bon należy się każdemu uprawnionemu niezależnie od poziomu dochodów. W chwili uruchamiania programu z bonu turystycznego łącznie mogło skorzystać niemal 6,5 miliona polskich dzieci.
Dodajmy, że bon turystyczny można zrealizować w całym kraju, opłacając nim usługi hotelarskie, nocleg w pensjonacie, na campingu, w agroturystyce. Można nim także opłacić np. wyjazd dziecka na kolonię czy obóz, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu.
Bonem można opłacić zaliczkę
Bony turystyczne były ważne – przypomnijmy – do 30 września 2022 roku. Ponieważ nie pobrało ich bardzo dużo rodziców, termin został przesunięty do 31 marca 2023 roku.
Dotychczas z około 4,2 mln przyznanych bonów turystycznych rodzice i opiekunowie aktywowali ponad 3,7 mln.
– Jednak wciąż pozostało kilkaset tysięcy bonów nieaktywnych – powiedziała prof. Gertruda Uścińska, szefowa ZUS, cytowana przez money.pl.
I dodała, że bonem można opłacić zaliczkę na zaplanowany wypoczynek już po 31 marca.
Według danych ZUS w całym kraju płatność bonami przyjmuje około 28 tys. podmiotów. Lista tych, u których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej (POT).
Bon czeka na platformie PUE ZUS
Bon turystyczny czeka na rodziców na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Po zalogowaniu się na koncie rodzic musi uzupełnić dane kontaktowe, a następnie aktywować bon. W odpowiedzi otrzyma 16-cyfrowy numer. Trzeba go podać podczas opłaty bonem. Sms-em otrzyma kod potwierdzający transakcję.
Jeśli na naszym indywidualnym profilu PUE ZUS nie będzie zakładki „Polski Bon Turystyczny”, wtedy trzeba złożyć wniosek do Polskiej Organizacji Turystycznej. Jego wzór dostępny jest na stronie: bonturystyczny.polska.travel.
Komentarze