Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 11:01
Reklama

Wiceminister Lech Antoni Kołakowski: Jesteśmy coraz bliżej otwarcia na polskie mięso rynków Korei Południowej i Wietnamu [FOTO]

- Eksport polskiej żywności na Daleki Wschód jest dla naszego rolnictwa, ale również regionu będącego liderem w tym sektorze, ogromną szansą – mówił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł na Sejm RP Lech Antoni Kołakowski, który przewodniczył polskiej delegacji MRiRW podczas pobytu w Republice Korei i Wietnamie. Towarzyszył mu główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk. Jak przekazuje resort Rolnictwa i Rozwoju Wsi głównymi tematami spotkania były rozmowy nt. eliminacji barier dla eksportu polskiego mięsa do tych państw.
  • Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Wiceminister Lech Antoni Kołakowski: Jesteśmy coraz bliżej otwarcia na polskie mięso rynków Korei Południowej i Wietnamu [FOTO]
Od lewej Lech Antoni Kołakowski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł na Sejm RP i Kang Jae-Kwon, wiceminister spraw zagranicznych Korei Południowej.

Źródło: MRiRW

Stanowisko Wietnamu

Strona wietnamska potwierdziła intensywny dialog w sprawach rolnych z Polską, w tym znaczący postęp prac nad otwarciem rynku wietnamskiego. Jak wskazał wiceminister rolnictwa VN Phung Duc Tien, kolejne kroki i etapy prac w tym zakresie zostały zrealizowane.

Obecnie trwają uzgodnienia zapisów świadectw weterynaryjnych, na podstawie których polscy eksporterzy branży mięsnej będą mogli sprzedawać swoje produkty do Wietnamu.

Strona wietnamska zadeklarowała również gotowość rozwoju relacji na szczeblu eksperckim w obszarze akwakultury.

Możliwości eksportu zbóż z Polski

Istotną kwestią poruszoną przez wiceministra Lecha Kołakowskiego podczas wizyt w Republice Korei i Wietnamie była sprawa eksportu polskiego zboża na rynki tych krajów. Polska delegacja przekazała partnerom koreańskim i wietnamskim szczegółową ofertę w tym zakresie.

Wsparcie polskich przedsiębiorców

Rynki koreański i wietnamski cieszą się dużym zainteresowaniem polskich firm branży rolno-spożywczej. Obecność przedsiębiorców na wydarzeniach, organizowanych w ramach programu promocyjnego: Europa Pełna Smaków – tradycja i jakość, spotkała się z dużym zainteresowaniem lokalnych partnerów handlowych.

Udział delegacji MRiRW w tych wydarzeniach był okazją do zaprezentowania szerokiej oferty eksportowej polskich towarów rolnych oraz informacji nt. systemu nadzoru nad bezpieczeństwem żywności w Polsce nie tylko wśród grona potencjalnych importerów, lecz także w środowisku mediów.

Polska żywność na azjatyckich rynkach

Rynki azjatyckie są dla Polski bardzo perspektywiczne. Obecnie głównym odbiorcą polskiej żywności w tym regionie są Chiny. Na 2. miejscu znajduje się Wietnam, natomiast na 5. pozycji – Republika Korei. Otwarcie rynków tych krajów dla kolejnych polskich towarów pochodzenia zwierzęcego jest dużą szansą dla polskich hodowców zwierząt i przetwórców.

Wizyta sekretarza stanu Lecha Kołakowskiego w Republice Korei oraz Wietnamie jest wyrazem intensyfikacji działań polskiego resortu rolnictwa na rynkach azjatyckich.

W 2023 r. planowana jest m.in. organizacja przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa polskich stoisk narodowych na targach w Japonii, Republice Korei, Wietnamie, Singapurze oraz Hongkongu.


 




Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama