Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 08:34
Reklama dotacje rpo

Wiceminister Lech Antoni Kołakowski: Jesteśmy coraz bliżej otwarcia na polskie mięso rynków Korei Południowej i Wietnamu [FOTO]

- Eksport polskiej żywności na Daleki Wschód jest dla naszego rolnictwa, ale również regionu będącego liderem w tym sektorze, ogromną szansą – mówił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł na Sejm RP Lech Antoni Kołakowski, który przewodniczył polskiej delegacji MRiRW podczas pobytu w Republice Korei i Wietnamie. Towarzyszył mu główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk. Jak przekazuje resort Rolnictwa i Rozwoju Wsi głównymi tematami spotkania były rozmowy nt. eliminacji barier dla eksportu polskiego mięsa do tych państw.
  • Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Wiceminister Lech Antoni Kołakowski: Jesteśmy coraz bliżej otwarcia na polskie mięso rynków Korei Południowej i Wietnamu [FOTO]
Od lewej Lech Antoni Kołakowski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł na Sejm RP i Kang Jae-Kwon, wiceminister spraw zagranicznych Korei Południowej.

Źródło: MRiRW

Stanowisko Republiki Korei

Podczas spotkań z polską delegacją koreańscy rozmówcy potwierdzili gotowość do wzmacniania wzajemnych relacji w obszarze rolnictwa. Zadeklarowali też podjęcie działań w celu jak najszybszego zakończenia trwających procedur dostępowych.

Wychodząc naprzeciw polskim oczekiwaniom, 24 lutego 2023 r. władze koreańskie zaakceptowały wzory świadectw zdrowia dla mięsa wieprzowego i drobiowego eksportowanego do Republiki Korei. Eksport będzie mógł być realizowany po zatwierdzeniu polskich zakładów przez stronę koreańską.

Wizyta sekretarza stanu w MRiRW w Republice Korei wpisuje się w intensywny rozwój relacji dwustronnych z tym krajem. Ostatnia wizyta kierownictwa MRiRW w Korei odbyła się w 2014 roku.

Rozmowy z przedstawicielami administracji Wietnamu

Głównym tematem spotkań z wiceministrem rolnictwa Wietnamu Phung Duc Tienem oraz przedstawicielami Zgromadzenia Narodowego Wietnamu – posłami Nguyen Thi Mai Phuong oraz Nguyen Van Than – była kontynuacja uzgodnień dostępowych. Rozpoczęły się one w 2022 r., podczas I posiedzenia polsko-wietnamskiej grupy roboczej ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa.

Od ubiegłego roku Polska odnotowała wyraźny postęp w pracach nad otwarciem rynku Wietnamu dla polskiej wołowiny oraz mięsa z gęsi i kaczek. Dziękując za dotychczasowe sprawne działania w tym zakresie, wiceminister Kołakowski wyraził nadzieję na jak najszybsze uzgodnienie świadectw weterynaryjnych dla tych gatunków mięsa. Wskazał także na potrzebę sprawnego przeprowadzenia ustaleń umożliwiających eksport borówki wysokiej z Polski do Wietnamu.

Zdaniem szefa polskiej delegacji poszerzenie asortymentu eksportowanych na rynek wietnamski polskich towarów rolno-spożywczych z pewnością pozytywnie wpłynie na rozwój współpracy handlowej, w tym na niwelowanie wysokiego ujemnego dla Polski salda wymiany produktami rolnymi z Wietnamem. W 2022 r. wyniosło ono 150 mln euro.

– To, co sprzyja rozwojowi naszej wymiany handlowej, to fakt, że oferty eksportowe obu krajów nie konkurują ze sobą, lecz są względem siebie komplementarne – zaznaczył wiceminister Kołakowski.




Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama