Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 15 stycznia 2025 10:13
Reklama

Kryzys lekowy w Polsce. Brakuje antybiotyków dla dzieci

Na nowej liście leków, których nie powinni przepisywać lekarze, znalazły się np. antybiotyki dla dzieci. Powód? Nie ma ich w aptekach.

Autor: iStock

Kryzys lekowy trwa w Polsce już od dawna. Pacjenci co jakiś czas „odbijają” się od aptek, bo nie ma w nich leków przepisanych przez lekarzy, którzy równie dobrze znają problem. Tak samo jak farmaceuci, ale tylko rozkładają ręce. Nie otrzymują produktów od dystrybutorów.

Resort tłumaczy i uspokaja

W końcu zareagowało Ministerstwo Zdrowia. W październiku ubiegłego roku zapowiedziało, że lekarze będą ostrzegani z dwutygodniowym wyprzedzeniem, że jakiś produkt nie będzie dostępny. To ma być znak, że nie należy takiego leku przepisywać pacjentom.

Jednocześnie padły zapewnienia: – Nie mamy sytuacji wyjątkowej, ani krytycznej. Czasowe niedobory leków zdarzały się zawsze i będą się powtarzać – wyjaśniała Ewa Krajewska, główny inspektor farmaceutyczny.

„W przypadku popularnych antybiotyków, np. z substancją czynną Amoxicillinum, w 2022 roku sprzedano ponad 2,7 mln opakowań, a dostępnych jest wciąż ponad 1,75 mln. Dla porównania – w całym 2021 r. pacjenci wykupili prawie 3 mln opakowań takich leków. Na rynku obecnie dostępnych jest też ponad 2,23 mln antybiotyków z substancją czynną Amoxicillinum+Acidum clavulanicum” – informował resort zdrowia, uspokajając, że sygnały o braku takich środków mogą być przesadzone.

Tych leków nie znajdziesz w aptece

Znamy już nową listę leków, których nie ma w aptekach. Na liście znalazł się np. Tegretol (lek psychotropowy) czy też Purethal (lek stosowany w immunoterapii swoistej). Ten drugi to środek do odczulania podczas terapii.

– Oprócz tego odnotowano długotrwałe wstrzymania w obrocie antybiotyków, w tym zawiesiny z cefuroksymem (Zinnat 250 mg/5 ml) oraz zawiesin z benzathini phenoxymethylpenicillinum (Ospen 750) – wylicza farmaceuta.

„Z przekazanych informacji wynika również, że do aptek powrócił lek Letrox 125 mcg (stosowany w terapii zastępczej i uzupełniającej w niedoczynności tarczycy różnego pochodzenia), a także poprawiła się sytuacja z dostępnością Pecto Drill w syropie (lek wykrztuśny) oraz wznowiono obrót preparatem Fluticomb (lek  wziewny o działaniu przeciwzapalnym i rozszerzającym oskrzela)” – podaje rynekzdrowia.pl.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama