Łomżyńskim Społecznikiem Roku został ksiądz Sebastian Urbański, który pracuje w Zespole Szkół Akademickich w Łomży, gdzie powołał koło misyjne. W parafii św. Brunona prowadzi duszpasterstwo młodzieży „Azyl Młodych”.
- Jest to miejsce, w którym chcemy, aby młodzież czuła się u siebie, miała swój azyl, w którym mogą odetchnąć od obowiązków szkolnych, od trudnych sytuacji domowych. Ten azyl to także wspólnota, w której mogą się poczuć bezpiecznie. Spotykamy się regularnie w gronie około 60 osób, w mediach społecznościowych jest nas około 160 - powiedział ksiądz Sebastian Urbański, katecheta, wychowawca, nauczyciel w Zespole Szkół Akademickich.
Ksiądz Sebastian Urbański włącza się w działania Samorządu Uczniowskiego tej placówki, inicjatywy charytatywne w szkole oraz działania ją promujące. W parafii św. Brunona prowadzi duszpasterstwo młodzieży „Azyl Młodych” gdzie młodzi ludzie znajdują po lekcjach spokojne miejsce do integracji i spotkań w gronie rówieśników, efektywnie spędzają wolny czas. Ponadto, w każdy wtorek odbywają się tam zajęcia, które dotyczą tematyki uzależnień, emocji oraz relacji interpersonalnych. Obecność kilku starszych studentów pomaga uczestnikom spotkań znaleźć autorytety we współczesnym świecie. Kapłan organizuje także liczne akcje charytatywne: „Paczuszka dla maluszka” – udział w zbiórce na rzecz Fundacji Małych Stópek (paczki zostały przekazane do Centrum Pieczy Zastępczej), pomoc w zbiórce karmy dla psów ze schroniska. Poprzez swoje działania kształtuje postawę młodzieży wobec potrzebujących pomocy i zachęca do udziału w spotkaniach z ciekawymi osobami w ramach profilaktyki uzależnień. W 2022 r. otrzymał dwa wyróżnienia w ramach szkolnej nagrody „Sowy Akademickie” – doceniono ogromne zaangażowanie kapłana w życie szkoły, interesujący tok prowadzonych przez niego lekcji i nieskończone pomysły. Rok wcześniej społeczność ZSA również wyróżniła ks. Sebastiana – „Sową za poczucie humoru” i „Srebrną Sową” – za pozytywny wpływ na atmosferę szkoły.
Wyróżnienia w kategorii Łomżyński Społecznik Roku 2022 powyżej 20 lat odebrali: dr Zoia Sharlovych oraz Robert Grzymała. Pani Zoia jest pochodzącą z Ukrainy pracownicą Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. Po wybuchu wojny w jej ojczyźnie z wielkim zaangażowaniem odpowiedziała na prośbę Urzędu Miejskiego w Łomży i pomagała przyjmować uchodźców, wspierając Miejskie Centrum Zarzadzania Kryzysowego w tłumaczeniu rozmów oraz dokumentów. Zebrała grupę studentów i koordynuje ich pracę jako wolontariusz, pełniąc z nimi na przemian wielogodzinne dyżury. Nadal aktywnie pracuje wspierając uchodźców przebywających w Łomży. Robert Grzymała jest natomiast prezesem Łomżyńskiego Stowarzyszenia „Zdrowie i trzeźwość” i inicjuje wiele inicjatyw realizowanych przy wsparciu Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Innych Uzależnień. Jest też przewodniczącym Rady Osiedla nr 15 w Łomży, Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, członkiem Rady Społecznej Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Rady Budżetu Obywatelskiego Miasta Łomża i Łomżyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Poprzez swoją bezinteresowną i społeczną aktywność działa na rzecz naszego miasta i jego mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem osób uzależnionych i ich rodzin, którzy zawsze mogą liczyć na jego pomoc.
Łomżyńskim Społecznikiem Roku 2022 do lat 20 został Marcin Brodowski, uczeń III Liceum Ogólnokształcącego. Aktywnie włącza się w działalność charytatywną Szkolnego Koła Caritas i Szkolnego Koła Wolontariatu. Uczestniczy w zbiórkach artykułów spożywczych, pieniędzy i rzeczy dla najbardziej potrzebujących. Jako wolontariusz wziął udział w koloniach organizowanych przez Caritas i półkoloniach dla dzieci z ubogich rodzin organizowanych przez Fundację Serca Sercom. Brał aktywny udział w organizacji Międzyszkolnego Turnieju Gry CSGO. Jest członkiem Młodzieżowej Rady Miejskiej.
Wyróżnieni w tej kategorii zostali Gabriela Kumorowska i Eryk Karol Wojtkowski. Gabriela jest wolontariuszką w łomżyńskim schronisku dla bezdomnych psów „Arka”, które odwiedza, kiedy tylko pozwala jej na to czas. Spędza ze zwierzętami swoje wolne chwile, czesząc je, strzygąc, pielęgnując, przytulając czy bawiąc się z nimi, co jest bardzo ważne dla ich socjalizacji. Wykonuje zdjęcia czworonożnym podopiecznym schroniska, które następnie zamieszczane są na profilu facebookowym placówki. Z kolei Eryk brał aktywny udział w cyklicznych akcjach charytatywnych: Wigilijne dzieło pomocy dzieciom – w kweście „Bożonarodzeniowy dar serca”, akcjach „Paczuszka dla maluszka” i „Pomagam” czy w zbiórkach żywności: bożonarodzeniowej i wielkanocnej. Angażował się w kwesty na stypendia dla uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin, na rzecz chrześcijan na Ukrainie, misje w Afryce, pomoc dla Filipka. Był zaangażowany w akcje: „Pomoc z klasą” (zbiórka artkułów szkolnych dla uchodźców z Ukrainy), „Oddychaj” (akcja „Bożonarodzeniowy Dar Serca” łomżyńskiej Caritas, podczas której zbierano fundusze na zakup koncentratorów tlenu), „Serce za serce” (sprzedaż serc piernikowych z Litwy od s. Michaeli Rak na pomoc hospicjum dla dzieci na Litwie), „Oczywiście pomagam” (sprzedaż baranków wielkanocnych na zakup paczek dla podopiecznych Caritas).
Inicjatywą Roku 2022 uznano koncert „Wieczór z Disneyem”, który odbył się 14 czerwca 2022 r. w Hali Kultury. Występ był dedykowany najmłodszym mieszkańcom miasta, a w jego przygotowanie włączyło się wielu młodych ludzi. Orkiestra została stworzona z aktualnych i byłych uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży, uczniów I LO i II LO oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Łomży. Opracowania na każdy instrument dokonała dyrygentka orkiestry i mózg całego przedsięwzięcia, siedemnastoletnia Otylia Faustyna Czochańska. Była to pierwsza taka inicjatywa w naszym mieście, która posłużyła integracji młodych ludzi, ich współpracy z lokalnym środowiskiem oraz przedsiębiorcami.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał punkt widokowy, jaki własnymi siłami zrealizowała Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Łomżyńska”. Punkt powstał na działce, udostępnionej organizacji nieodpłatnie przez lokalnego przedsiębiorcę. Służy do promowania uroków i walorów historycznych naszego miasta, stanowiąc duże wsparcie dla łomżyńskiej branży turystycznej.
W konkursie Łomżyński Społecznik Roku i Łomżyńska Inicjatywa Roku 2022 mogły wziąć udział organizacje pozarządowe (stowarzyszenia, fundacje, kluby sportowe, ochotnicze straże pożarne), spółdzielnie socjalne, osoby fizyczne, placówki oświatowe, instytucje kultury, instytucje pomocy społecznej, jednostki świadczące opiekę medyczną i inne instytucje współpracujące z wolontariuszami i organizacjami pozarządowymi na terenie miasta. Zgłoszenia kandydatów do nagród i tytułów przyjmowane były w Urzędzie Miejskim w Łomży od 1 do 30 października 2022 r. Wpłynęło łącznie 18 zgłoszeń kandydatów: sześć w kategorii do 20 roku życia, osiem w kategorii powyżej 20 roku życia oraz cztery w kategorii inicjatywy. Kandydatury analizowała kapituła konkursu, którą stanowiła Łomżyńska Rada Działalności Pożytku Publicznego. Członkowie rady wypracowali rekomendacje i przedstawili je Prezydentowi Łomży, który zaakceptował kandydatury i przyznał nagrody i wyróżnienia społecznikom. Do rąk laureatów trafiły statuetki w kształcie serca i nagrody pieniężne, wyróżnionym wręczono pamiątkowe grawertony.
Komentarze