– Kiedy klatka się zamyka, jesteśmy tylko ja i przeciwniczka. Wtedy koncentruję się na walce, nie słyszę dopingu publiczności, tylko własną, wewnętrzną motywację i wspierające polecenia swojego trenera – mówi Dominika Steczkowska.
Od piętnastego roku życia trenuje MMA. Jest wielokrotną mistrzynią Polski w tej dyscyplinie. W 2022 roku została powołana do Kadry Polski MMA, by chwilę później zostać mistrzynią Europy juniorów w wadze koguciej. Przed nią Mistrzostwa Świata Juniorów i Seniorów IMMAF, które odbędą się w dniach 11-17.02.2023 w Belgradzie. Pojedzie na nie z kolegą z roku, Krystianem Kowalczykiem. Obydwoje wystartują w wadze koguciej.
Dominika i Krystian studiują Wychowanie fizyczne w ANSŁ. Krystian Kowalczyk trenuje od pięciu lat MMA – wcześniej trenował karate i aikido.
– Brakowało mi czegoś, a MMA łączy różne techniki walki i to był dobry wybór – mówi Krystian Kowalczyk.
MMA dla Dominiki Steczkowskiej było sposobem na powrót do formy po urazie nogi, którego doświadczyła jako piętnastolatka. Trenowała wówczas hip-hop, a kontuzja, kule, rehabilitacja sprawiły, że zaczęła myśleć „o czymś nowym”. Tak trafiła pod skrzydła Damiana Zorczykowskiego z Fight Club Łomża MMA, utytułowanego zawodnika i trenera MMA, który prowadzi sportową karierę zarówno Dominiki, jak i Krystiana. Z sukcesami. Dominika ma na swoim koncie konkretne osiągnięcia na szczeblu europejskim, a na mistrzostwa świata jedzie jako faworytka.
– Mam cel do osiągnięcia, zdobyć złoto, ale nie narzucam sobie presji, koncentruję się na tym, aby opanować stres i realizować wyznaczone sobie zadania – mówi Dominika Steczkowska.
Dla Krystiana to pierwsza duża impreza. O awansie na nią zadecydowały zwycięstwa podczas drugich oraz piątych krajowych Mistrzostw MMA, które dały mu powołania do Kadry Polski MMA .
– Celuję w złoty medal, innej opcji mnie ma. Dla mnie to duże wyróżnienie, bo ranga zawodów jest ogromną. Będę z orzełkiem reprezentował swój kraj i rodzinne miasto. Pokażę się z jak najlepszej strony – mówi Krystian Kowalczyk.
Atuty uprawiania MMA? Studenci uważają, że dla dorosłych to znakomita forma odreagowania stresu, uwolnienia endorfin, a dla małych dzieci idealna „baza zapaśnicza”, która zawiera różnorodne ćwiczenia gimnastyczne, ogólnorozwojowe.
– Wiele osób kojarzy MMA z Fame MMA, czyli walkami, w których biorą udział influencerzy, youtuberzy, czy patostreamerzy. Tam są duże pieniądze, goniąca za sensacją publiczność, ale także nadużycia i rzeczy, których osobiście nie akceptuję – mówi Dominika Steczkowska.
Podkreśla, że ona uprawia MMA w ramach sportowych struktur i sportowych zasad rywalizacji fair play.
Dominika Steczkowska ukończyła III LO w Łomży, została w mieście swojego urodzenia, bo tutaj może łączyć naukę z treningami. Także Krystian pochodzi z Łomży.
– Na uczelni mamy dużo zajęć ruchowych, takich jak pływanie, koszykówka, siatkówka i lekkoatletyka, a one mnie wzmacniają kondycyjnie. Standard nauczania jest bardzo wysoki, a jednocześnie możemy godzić wyjazdy na zawody z nauką, gdyż wszystko jest zindywidualizowane, dopasowywane pod nasze potrzeby – wyjaśniają studenci.
Studentka otrzymuje stypendium sportowe rektora ANSŁ oraz stypendium sportowe prezydenta Łomży. Krystian otrzymuje stypendium sportowe rektora. Dominika w przyszłości planuje zostać nauczycielem wychowania fizycznego lub trenerem sportowym, Krystian - strażakiem.
Społeczność akademicka ANSŁ trzyma kciuki za występy Dominiki i Krystiana podczas Mistrzostw Świata.
Komentarze