Burmistrz Kolna zorganizował spotkanie informacyjne, na które zaprosił samorządowców oraz dyrektorów szkół i przedszkoli, by wspólnie ze specjalistami w dziedzinie diabetologii przedyskutować kwestie profilaktyki cukrzycy u dzieci. Dzieci właśnie z powiatu kolneńskiego jako pierwsze wezmą udział w badaniach przesiewowych. Prelegentami byli prof. Artur Bossowski - kierownik Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii UMB i prof. Piotr Trzonkowski, kierownik Katedry i Zakładu Immunologii Medycznej w Gdańsku, absolwent I LO im. Adama Mickiewicza w Kolnie. Naukowcy planują przeprowadzić na szeroką skalę badania populacyjne wśród dzieci w województwie podlaskim, a docelowo w całej Polsce.
- Jest to choroba, która jak się rozpocznie to trwa przez całe życie i daje powikłania w postaci zawałów serca, udarów, niewydolności nerek, ślepoty. Jak dodaje prof. dr hab. Artur Bossowski, endokrynolog, pediatra, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. - Skala występowania cukrzycy typu 1 u dzieci jest ogromna, można powiedzieć, że o 300 procent wzrosła od lat osiemdziesiątych-dziewięćdziesiątych zapadalność na cukrzycę typy 1 u dzieci.
- Rozpoczynamy taki program pilotażowy dotyczący poszukiwania dzieci zagrożonych rozwojem cukrzycy typu pierwszego. Współcześnie jesteśmy w stanie tę cukrzycę wyłapać, zanim zaczynają się objawy choroby. Nawet kilka do kilkunastu lat wcześniej - mówił prof. Piotr Trzonkowski. - Wtedy jesteśmy w stanie takiego pacjenta, który jest grupie ryzyka, monitorować i prowadzić taka, żeby, cukrzyca rozwijała się maksymalnie późno i jej objawy nie były tak bardzo dramatyczne dodaje prof. Trzonkowski .
Działania edukacyjno-prewencyjne mają na celu zapobieganie ostrym powikłaniom cukrzycy typu 1, rozwojowi kwasicy ketonowej stanowiącej zagrożenie dla życia pacjenta, a także zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań przewlekłych.
- Chcemy wyłapywać te dzieci znacznie wcześniej, tak, żeby one nigdy do tego momentu nie dotarły, ponieważ one się potem bardzo źle prowadzą, po epizodzie tej śpiączki – tłumaczył na spotkaniu profesor Trzonkowski.
Dzieci właśnie z powiatu kolneńskiego jako pierwsze wezmą udział w badaniach przesiewowych.
- Rozmawialiśmy z burmistrzem Kolna, czy nie zdecydowałby się na taki program i dzięki jego uprzejmości rozpoczęliśmy, taką właśnie inicjatywę – zaznacza prof. Trzonkowski.
To zaszczyt, że placówki oświatowe z Kolna miały swój wkład w edukację tak wybitnego naukowca uważa Burmistrz Kolna Andrzej Duda. – Myślę, że ten temat jest bardzo ważny i na czasie – podkreśla burmistrz.
Wybrane przez samorządy szkoły i przedszkola odwiedzać będą pracownicy medyczni Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Program profilaktyczny przewiduje przebadanie około 50 tys dzieci w wieku od 1 do 9 lat. Cukrzyca wcześnie wykryta w przyszłości pozwoli na odpowiednią edukację rodzin z zakresu rozpoznawania wczesnych objawów zaburzeń metabolizmu węglowodanów, wczesnym wdrożeniu zasad zdrowego żywienia, konieczności utrzymania stabilnej masy ciała, regularnej aktywności fizycznej oraz objęcie pacjenta ścisłą opieką Poradni Diabetologicznej.
Komentarze