Skąd wzięła się ta forma pomocy OPP, czyli organizacjom pożytku publicznego? Inspiracją było prawo węgierskie, w którym taki zapis funkcjonował już od 1996 roku. Główne cele nowej formy finansowania były jasno określone – wesprzeć budżet organizacji non-profit i zachęcić obywateli do filantropii.
Od 2004 do 2022 roku polscy podatnicy mogli przekazywać na rzecz OPP 1 proc. swoich podatków. W 2023 roku za sprawą przepisów Polskiego Ładu podatnicy mają możliwość przekazania 1,5 proc. podatków. Na takiej zasadzie będziemy już rozliczali PIT-y za 2022 rok.
Martyna, Mikołaj i inne dzieci czekają na nasze wsparcie
– Możliwość przekazania 1,5 proc. ma wielką moc pomagania. Nawet najmniejsza kwota jest bardzo ważna, bo wspólnie z innymi może podarować komuś szansę na lepsze jutro, a nawet uratować życie – przekonuje Iwona Żochowska-Jabłońska, dyrektorka zarządzająca Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”.
– Bardzo ważne jest, abyśmy świadomie zdecydowali, że te 1,5 proc. podatku przekazujemy tym, którzy na to wsparcie czekają. Zajrzyjmy do swojego PIT-u, złóżmy dodatkowy PIT-OP, jak to jest w przypadku emerytów, bo inaczej te pieniądze nie pomogą ani 6-letniej Martynce w zakupie pompy insulinowej, ani małemu Mikołajowi w opłaceniu rehabilitacji, dzięki której chłopiec mógłby, tak jak inne dzieci, pójść do przedszkola.
– Na co konkretnie Fundacja „Przyszłość dla Dzieci” wydaje pieniądze podatników?
– Dzięki tym środkom jesteśmy w stanie zakupić potrzebne podopiecznym lekarstwa, opłacimy ich leczenie lub rehabilitację. Zakupimy również sprzęt niezbędny do ćwiczeń i rozwoju. Sfinansujemy to, co danemu dziecku jest najbardziej potrzebne. I pomożemy dzieciom, które bez rehabilitacji nie miałyby szans na to, żeby chodzić – wylicza Żochowska-Jabłońska.
I apeluje: – Bądźmy uważni, nie marnujmy 1,5 proc. naszego podatku.
Jak przekazać 1,5 proc. podatku?
Zaczynamy od wypełnienia właściwego PIT-u. A to zależy od tego, jak uzyskujemy nasze przychody. Do wyboru mamy PIT-37, PIT-36(L), PIT-28 i PIT-OP.
Wniosek o przekazanie 1,5 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego zawarty jest w zeznaniu podatkowym. Wystarczy, że wpiszmy numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego oraz kwotę, jaką chcemy przekazać. Nie może ona jednak przekraczać 1,5 proc. podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Jeśli chcemy, żeby nasze wsparcie trafiło na konkretny cel, możemy go określić w przewidzianej do tego rubryce w zeznaniu podatkowym.
Emeryci i renciści i nie mają obowiązku składania zeznań podatkowych. W ich przypadku wystarczy, że złożą PIT-OP do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (w 2023 r. PIT-OP można złożyć najpóźniej do 2 maja).
Złożone w urzędzie skarbowym oświadczenie PIT-OP oznacza, że wyrażamy zgodę na przekazanie 1,5 proc. naszego podatku wybranej organizacji.
Jak wybrać OPP, któremu chcemy pomóc?
Znajdziemy ją wraz z numerem KRS w wykazie organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku. Wykaz tworzony jest do 30 listopada danego roku podatkowego, natomiast publikowany do 15 grudnia.
To, jakie OPP mogą być ujęte w wykazie oraz zasady jego prowadzenia, reguluje ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Wykaz OPP prowadzi szef Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW-CRSO). Jest dostępny na stronie internetowej Narodowego Instytutu Wolności.
Komentarze