Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 20:15
Reklama

"Cyfrowe Koła Gospodyń Wiejskich" spotkały się w Jedwabnem - [VIDEO] i [FOTO]

Koła Gospodyń Wiejskich mają na ziemiach polskich blisko 150-letnią tradycję. Pierwsze z nich powstało już w 1877 roku, dzięki działaczce Filipinie Płaskowickiej, w Janisłowicach pod Skierniewicami. Koła integrują, ożywiają i aktywizują podlaską wieś, teraz przyszedł czas na cyfryzację ich działań. W Jedwabnem odbyła się inauguracja rządowego projektu „Cyfrowe Koła Gospodyń Wiejskich”.
Od lewej Adam Niebrzydowski, burmistrz Jedwabnego, Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, poseł na Sejm RP, Kazimierz Gwiazdowski, poseł na sejm RP, Janina Rogowska, KGW „Grądowiacy” z Grąd Wielkich i Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego

Autor: Telewizja Narew

- Bardzo się cieszę, że właśnie tutaj na Ziemi Łomżyńskiej spotykamy się, aby zainaugurować ten projekt w województwie podlaskim. To bardzo ważne przedsięwzięcie związane z cyfryzacją terenów wiejskich - powiedział Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, poseł na Sejm RP.

Dodał, że polski rząd mocno wspiera KGW, bo to dzięki ich zaangażowaniu promowane jest piękno Polski lokalnej.

- Aby otworzyć się na świat, warto korzystać z Internetu i pokazywać też w ten sposób piękno naszej kultury i naszej ziemi. To pozwala na jeszcze szerszy rozwój Ziemi Łomżyńskiej i naszego kochanego województwa podlaskiego. Na wsparcie ze strony naszego rządu możecie Państwo liczyć. Wie dobrze jak z tego skorzystać burmistrz Adam Niebrzydowski, który pozyskuje rekordowe wsparcie dla Jedwabnego – nikt nigdy wcześniej tak wiele nie uzyskiwał – dodał minister Adam Andruszkiewicz, poseł ziemi podlaskiej.

Członkowie kół gospodyń wiejskich są ambasadorami folkloru, miejscowej tradycji, kultury i kuchni. Nie należy jednak zapominać również o tym, że działają oni także na rzecz swojego samorozwoju – mają grupy dyskusyjne, grupy zajmujące się rozwojem pasji, wyjeżdżają na koncerty i do teatru. Teraz zgłębiać będą tajniki Internetu i obsługi urządzeń cyfrowych. Wszystko po to, by rozpowszechniać i prezentować swoje działania internetowym odbiorcom.

- Bardzo dziękuję ministrowi Adamowi Andruszkiewiczowi za tę ważną inicjatywę i za to, że możemy spotkać się dzisiaj właśnie u nas, w Jedwabnem. Jesteśmy wdzięczni naszym Paniom i Panom z kół gospodyń wiejskich, że są obecni i aktywni na każdym wydarzeniu – zaznaczył Adam Niebrzydowski, burmistrz Jedwabnego.

Powiat łomżyński jest jednym z dwunastu w Polsce, a pierwszym w województwie podlaskim, zgłoszonym do pilotażowego projektu „Cyfrowe Koła Gospodyń Wiejskich”.  Bierze w nim udział 112 osób z 15 KGW.  W Jedwabnem spotkały się KGW w Sierzputach Młodych, KGW „Olszynianki” w Olszynach, KGW „Grądowiacy” w Grądach Wielkich, KGW „Orlikowianki” w Orlikowie, KGW w Kownatach i KGW „Kuczawniaki” w Kuczach Wielkich oraz Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Piątnica, które jest statutowo także... kołem gospodyń wiejskich.

W ramach projektu „Cyfrowe Koła Gospodyń Wiejskich” przygotowano cykl bezpłatnych warsztatów i spotkań prowadzonych przez doświadczonych trenerów. Uczestnicy będą mogli nauczyć się praktycznej obsługi sprzętu, korzystania z sieci, komunikacji internetowej czy załatwiania spraw w formie online. Każdy z nich znajdzie coś dla siebie, gdyż zajęcia będą prowadzone w podziale na grupy o różnym poziomie zaawansowania. Przekonało się już o tym KGW „Grądowiacy” z Grąd Wielkich, koło Jedwabnego, które organizuje m.in. plenery malarskie, a 70-letnia Janina Rogowska dzięki cyfrowemu szkoleniu umie już surfować po Internecie.

To była odskocznia od rzeczywistości – mówi o zajęciach, które odbywały się w soboty i niedziele, Janina Rogowska.

Obecny na spotkaniu wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś nie szczędził pochwał i słów zachwytu dla działalności podlaskich kół.

– Koła gospodyń, które rosną jak grzyby po deszczu i w małych społecznościach często tworzą twórcze i aktywne „służbowe małżeństwa" z jednostkami OSP, to przecież nie tylko wyśmienite propozycje kulinarne. Cyfryzacja da im jeszcze lepszy dostęp do wiedzy, informacji, możliwość komunikowania się ze światem, odbywania szkoleń, będzie dodatkowym czynnikiem integracji społecznej. Jako samorząd województwa wspieramy rozwój obszarów wiejskich, których mieszkańcy mają pełne prawo korzystać z takich samych standardów i komfortu życia jak jest w miastach - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Zapewnił także o tym, że władze samorządowe będą tworzyć takie warunki, które pozwolą na to, żeby mieszkańcom wsi wcale nie mieszkało się gorzej niż w mieście. 

W spotkaniu wziął udział także poseł Kazimierz Gwiazdowski, który jest członkiem Koła Gospodyń Wiejskich w Mścichach, swojej rodzinnej miejscowości.

Często zaglądam na Facebook-a i „lajkuję” posty kół gospodyń, które już korzystają i publikują swoje osiągnięcia w Internecie. Czekamy na kolejne cyfrowe koła – mówił poseł Gwiazdowski, gratulując tym, którzy zdecydowali się wziąć udział w projekcie.




Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama