Poseł Kazimierz Gwiazdowski wskazał, że rozwój Kół Gospodyń Wiejskich będzie jeszcze bardziej wspierany przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.
– Będzie to od 8 do 10 tysięcy złotych zależnie od liczebności kół. Koła to jedno ze źródeł rozwoju małych gmin i wsi i nie tylko w zakresie kultury i oświaty, ale także inicjatyw społecznych czy inwestycji. Kiedy już mówimy o cyfryzacji, to ja też z przyjemnością lajkuję koła, a do tego w Mścichach sam należę - mówił poseł Kazimierz Gwiazdowski.
Najważniejszym słowem w nazwie Koło Gospodyń Wiejskich, jest słowo „gospodyni”. Jak je scharakteryzować? Z pomocą przychodzą przysłowia: „Dobra gospodyni ma i w komorze, i w skrzyni”, „Dobra gospodyni – dom wesołym czyni”, „Dobra gospodyni z wody mleko uczyni”, „Słodka twarz gospodyni – i chrzan gościom w miód zamieni”. Wszystkie bohaterki przysłów miały niesamowitą moc ulepszania świata. Co może się stać, gdy spotka się ich wiele i stworzą cyfrowe Koło Gospodyń Wiejskich? Czekamy na efekty.
Podczas potkania w Jedwabnem swoje "wizytówki" przygotowało 7 KGW z gmin Jedwabne, Piątnica i Łomża. Były wspaniałe smakołyki, ale także prace plastyczne i rękodzielnicze.
– Działalność w kole daje nam satysfakcję. Częściej się spotykamy, rozmawiamy, coś wspólnie robimy. Tablety to jak najlepszy pomysł, ale przede wszystkim zależy nam na nauce. Niektóre z nas nie potrafiły obsługiwać takich urządzeń i dopiero teraz bardzo wiele się nauczyły - mówiła Dorota Milewska z KGW Kuczewianki Kucze Wielkie, a Marta Arciszewka z Orlikowa uważa, że to pomoże w rozwoju jej koła.
Projekt realizowany jest przez „Edukację Bez Barier - Fundację Na Rzecz Rozwoju Edukacji w Polsce” we współpracy z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (jako liderem) i objęty jest patronatem honorowym wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Henryka Kowalczyka. Na projekt „Cyfrowe Koła Gospodyń Wiejskich” przeznaczono ponad 3,7 mln zł z Funduszy Europejskich.
Komentarze