Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:27
Reklama dotacje rpo

Polacy nie chcą kary śmierci [SONDAŻ]

Większość Polaków nie chce kary śmierci. Jej powrót popiera konserwatywna część Polaków, m.in. wyborcy PiS.
Polacy nie chcą kary śmierci [SONDAŻ]

Autor: iStock

Przeciwnicy kary śmierci przypominają, że naruszyłoby to Europejską Konwencję Praw Człowieka, która nie dopuszcza takiej kary za przestępstwa.

Premier: Nie zgadzam się z nauką Kościoła

Mateusz Morawiecki w trakcie sesji Q&A na Facebooku: – Moim zdaniem kara śmierci za najcięższe przestępstwa powinna być dopuszczalna. Uważam, że to był taki przedwczesny wynalazek lat 90 czy wcześniejszych. W tym względzie również nie zgadzam się z nauką Kościoła, bo jestem zwolennikiem kary śmierci 

Co o karze śmierci myślą Polacy?

Zapytała ich o to pracownia sondażowa IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Większość uczestników badania (54,1 proc.) nie podziela poglądu premiera w tej kwestii. Natomiast zgadza się z nim 38,7 proc. respondentów.

Przeciw karze śmierci zdecydowanie opowiada się 37,7 proc. pytanych, a 16,4 proc. – jest „raczej” przeciw.

Z premierem „zdecydowanie” zgadza się 17,5 proc. badanych, a 21,2 – „raczej” się zgadza.

Nieco ponad 7 proc. nie ma w tej sprawie wyrobionej opinii.

Z badania wynika również, że karę śmierci popiera aż 63 proc. zwolenników PiS, 26 proc. jest jej przeciwnych, a 10 proc. nie ma zdania. 

Ostatnia kara śmierci w Polsce

Ostatnią karę śmierci – jak przypomniał portal Salon24 – wykonano w Polsce 35 lat temu – 21 kwietnia 1988 roku w krakowskim więzieniu na Montelupich. Skazanym był 29-letni wtedy Stanisław Czabański, który dopuścił się brutalnego gwałtu i zabójstwa kobiety. Jego wniosek o ułaskawienie do Rady Państwa nie został uwzględniony. Przed egzekucją Czabański poprosił o papierosa. Wyrok wykonano przez powieszenie. 

Po tej egzekucji rząd Mieczysława Rakowskiego ogłosił moratorium na wykonywanie wyroków śmierci – obowiązywało aż do formalnego wyeliminowania tej kary przez nowy Kodeks karny z 1997 r. Wcześniej, bo w grudniu 1989 r., Sejm przyjął ustawę o amnestii.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama